Türk Savaş Uçakları ve Özellikleri!


01 Aralık 2015 Salı 20:00
Türk Savaş Uçakları ve Özellikleri!

Türk Hava Kuvvetleri Envanteri içerisinde yer alan Savaş Uçakları, hiç şüphesiz Türk Hava Sahası ve Hava Muhaberesi için, büyük önem taşıyor. 

Özellikle Dünya Devletleri’nin savaş alanını karadan havaya taşımaya başlaması da, Hava Kuvvetleri önemini daha da artırıyor.

İşte bu bağlamda, ülkemiz Hava Kuvvetleri’nin Envanteri’nde yer alan Türk Savaş Uçakları ve özellikleri!

Listeye başlamadan önce belirtmek gerekiyor ki, Türk Hava Kuvvetleri Envanteri kapsamında, 2015 yılı itibariyle Savaş Uçağı kategorisi altında yer alan 2 tip savaş uçağı yer almaktadır.

Savaş uçakları kategorisini; özel görev, eğitim, ikmal ve nakliye kategorileri takip ediyor.

Türk Savaş Uçakları ve Türk Savaş Uçakları Özellikleri!

 15-12/01/news_1-turk-hava-kuvvetleri-turk-savas-ucaklari-ozellikleri-2015.png

 

F-16 Fighting Falcon

15-12/01/news_2-turk-hava-kuvvetleri-turk-savas-ucaklari-ozellikleri-2015.png

Dünya’nın en popüler savaş uçaklarından olan F-16 tipi savaş uçağı, Türk Hava Kuvvetleri‘nin de, en önemli kalemleri arasında yer alıyor.

THK Envanteri’nde yer alan F-16C ve F16D tipi Türk Savaş Uçakları, ülkemiz dışında 24 farklı ülkenin de, hava muharebesi için aktif görevde yer verdiği savaş uçaklarındandır.

THK kapsamında yaklaşık 240 adet F-16C ve F-16D tipi Türk Savaş Uçakları bulunmaktadır.

General Electric tarafından üretilen tek motoru, yaklaşık 2,175 km azamı hız ve havadan havaya, havadan karaya, gemi taarruz füzesi ve B61 tipi nükleer füze taşıma yeteklerine sahip olan F-16 tipi savaş uçağı, 24 farklı füze ve bomba taşıma yeteneğine de bünyesinde barındırıyor.

  

McDonnell Douglas F-4 Phantom II

15-12/01/news_3-turk-hava-kuvvetleri-turk-savas-ucaklari-ozellikleri-2015.png

F-16 tipi Savaş Uçağı‘nın ardından, THK kapsamında aktif görevde olan savaş uçağı F-4 Phantom II, 23 farklı tipi ile çeşitli ülkelerin Hava Kuvvetleri Envanteri içerisinde yer alıyor.

Şu an için ülkemizden başka 5 ülkenin daha aktif görevde tuttuğu F-4 Phantom II, THK tarafından, F-35 Ligtning II ile yer değiştirilmesi beklenen uçak olarak değer görüyor.

THK bünyesinde yer alan F-4E tipi Türk Savaş Uçağı, General Motors tarafından üretilen çift motoru, 2,370 km azami hız ve 1,345 km menizili ile F-4E, F-16C‘den farklı olarak, 2 mürettabatı(uçuş-atış kontrol) ile göreve hazır beklemektedir.

KC-135 Stratotanker

15-12/01/news_4-turk-hava-kuvvetleri-turk-savas-ucaklari-ozellikleri-2015.png 

Amerika üretimi olan Boeing KC-135 tipi havadan yakıt ikmal ucağı, 8 adedi ile THK Envanteri kapsamında, göreve hazır uçaklar arasında yer alıyor.

F-16 tipi savaş uçağını, maksimum 3 dakika içerisinde tam yakıt dolumu gerçekleştirebilen KC-135, Türkiye dışında Amerika ve İsrail tarafından da aktif kullanıma hazır olarak bekletilmektedir.

Boeing 737 AEW&C MESA

15-12/01/news_5-turk-hava-kuvvetleri-turk-savas-ucaklari-ozellikleri-2015.png

Erken Hava Uyarı ve Kontrol kategorisinde yer alan Boeing yapımı 737 Mesa, aktif 2 adedi ile THK Envanteri içerisinde yer almaktadır.

Amerika kökenli 737 Mesa, daha çok dost-düşman radar tespiti yetenekli, çok yönlü elektronik taramalı radar taşımaktadır.

Son olarak belirtmek gerekiyor ki, THK Envanteri içerisinde, toplamda 22 farklı tip Uçak ve Helikopter tipleri bulunmaktadır. Söz konusu listede yer alan 2 farklı tip Türk Savaş Uçağı, şu an için Türk Hava Kuvvetleri‘nin, aktif hava çatışması ve devriyesi için kalkışa hazır tuttuğu önemli savaş uçaklarıdır.

:: Türk Savaş Uçakları ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

67 yorum - “Türk Savaş Uçakları ve Özellikleri!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  F 16 lar amerikanin iziniylemi havalaniyor?Bir sayfada okumusdum F16 lar amerika istemesse Nato ulkeleri havaya kaldiramaz diye.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Soru sorulalı çok olmuş ama bilgi olsun diye cevaplayayım. Yazılımı tamamen yerli hale getirdiğinden artık öyle bir tehlike bulunmuyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Uçak yapmaya gerek yok şuan ameliyatlardaki steril eldiven hatta yikanılan dezenfektanlı sabunlu fırçalar bile ithal

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  çok gerideyiz çooooook

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  HERKESİN YORUMU VAR BİZİMDE SAVAŞ UÇAĞI ALANINDA DA ÇOK YÜKSEK TECRÜBEMİZ VAR BİZİ TAKAN YOK AMA ÇOKÇOK YAKINDA İÇ VE DIŞ SAVUNMA SANAYİCİLERİNEDE ACAYİP TAKACAĞIZ HERKES TRAŞI BIRAKSIN YORUMDAN ÖTE BİR ŞEYDEN DE ÖTE GİDEMEZSİNİZ TEKNOLOJİYİ SOLLAMIŞIZ AMERİKA RUSYA İNGİLŞTERE RUS ÇİN JAPONYA SAF DIŞI ONLARIN BU YAZIYI YAZANDAN FAZLA BİLMEDİKLERİ VAR DAHA ONLARIN BİLMEDİĞİ GERÇEKLER VAR RÜYA YA DA YATSALAR GÖREMEZLER HERKES YAZILARIYLA KAFASINA GÖRE HÜKÜMET TÜRKİYEDE KEŞFEDİLMEMİŞ DAHA HABERİNDE OLMAYAN MUCİTLER VAR İŞTE ONLARDAN BİRİSİ BU ZIRVALAR ADAMIN OYALAR BİZLER OYALANACAK ZAMAN GEÇİRELCEK BİR ZAMANDA OLMADIĞIMIZI GAYET NE BİLİYORUZ DÜNYA SAVUNMA SANAYİCİLERİ VEDE MEMLEKETİMİZDEKİLER BIRAKIN KOKUŞMUŞ BAĞNAZ TEKNOLOJİLERİ BİR ADIMDAN ÖTEYE VARAMAZSINIZ O KADAR

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yanlış hava ordusu kara ordusu olmadan da olur üstelik havadan her yere ulaşırsın kara ordusuyla ancak karada

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizimkiler uyumuslar pes

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  240 Tane uçaktan düşe düşe 184 tane kaldı uçaklarının haberiniz var mıydı acaba

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Önemli olan kara ordusudur istersen görünmez uçak yap kara kuvveti olmayınca bir ise yaramaz Türkiye dünyada En hızlı asker çıkartma kabiliyetine sahip ilk 5 de Rusyadan korkanlar putinin koynuna girebilir

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Badem bıyıklılar bu kafayla 2023 ü zor görür

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  bireavanak bizim allahın izniyle kimseden korkumuz yok belliki sen korkuyorsun hemen puştin amcanakoş oseni korusun
  imanı tam olan allahtan başkasından korkmaz herşey silahdegildir yürek ister

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyada en fazla hain Türkiyedeymis ? Neden acaba? Vatanini milletini 2 kurusa satanlar bu milletin köklü tarihini ***** hainlere gavur ne yaptiysa biz de aynisini yapalim dedigimizde elestirir biz den bisey olmaz diye yaygara ***** düzgün ***** yorum yapanlarin kaci kendi isinde cok basarili?.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  BU UÇAKLAR RUSYA KARŞISINDA ÇEREZDİR.. RUTİN AMCA BİZE SAVAŞ AÇMASA BARİ 🙁

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu bilgiler çok eski Lütfen rus envanterini ne kadar iyi araştırdıysanız kendi ülkenizin envanterini daha iyi araştırıp öyle paylaşın! Burdan millete bizim envanter bu kadar rusyaya hangi gtle kafa tutuyo bu hükümet demeye çalışıyosanız hiç uğraşmayın..

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk savaş uçağı yok hatta sivil kullanımda olan uçağıda yok,hepsini amerika fransa yada başka sanayileşmiş ülkelerden alı***** bir araştırma ile hiçbir elektronik ürünü üretemediğimizi görebiliriz olanlarda bizim değil işçilik yada montaj yapıyoruz veya yedek parça ve fason endüstriyel imalat yapıyoruz başka ülkelerin markalarına,şu anda bu mesajı hangi ülkenin markası olan cihazdan okuyorsunuz 😉 ?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaç senelik bunlar onlarıda azık

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  yahu bunlardan çok daha iyisini yapıyoruz. amerika dışında hiç bir ülkede olmayan tamamen türk malı TAI TFX 2023 yılında göklerde

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Devletin başındakiler çalıp ćırpmasaydi bizde güçlü bir ülkeydi allaha şükür bu devlet bizi güçlü kılmaya çalışıyor şimdi üretme zamanı

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Resimdeki THK Logosu Türk Hava kuvetlerine ait değil Türk Hava kurumuna ait çok saçma bir hata yapmışsınız ! Hiçmi bilginiz yok ülkenin askeri logosundan 🙂

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  thk nın logosunun ne işi var orda 🙂 sivil bir kurum ile ordu arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  seo nasıl yapılır biliyosunuz kunduzlaar

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Uçak üretecek her seye sahibiz fakat üretilmiyor, halkın baskı yapması lazım

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  geçen sene değil 2012 yılında oldu malesef 🙁

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  a400m ?

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Canakkalede savaş tanklar toplar yada sayı üstünlüğü ile deyil yürek cesaret ve iman gücü ile kazanıldı. Yazık rusyayı savunanlara

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  rus uçaklarının 3 te 1 i uçamıyor ve uçaklar çok hantal oldukları için manevra kabiliyeti düşük ayrıca nato uçaklarıyla karşı karşıya gelmektende çok korkuyorlar.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi ki bir uçak düşürüldü he. amma goygoyu yaptınız. O değil de, geçen sene bizim uçağı düşürdüklerinde niye kimsenin sesi çıkmadı?

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ha şöyle ya aleleminkini sayiyonuz turklerinkinide sayın

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  BİZ BU UÇAKLARLA Mİ RUSYANİN KARŞISINDA DURACAZ. ADAMLAR 1 GÜNDE ÜLKEYİ DÜZ YAPARLAR. ONLARDA AKTİF 3600 SAVAŞ UÇAĞI VAR BİZDE BİR KAÇ YÜZ F16 VAR. YAZIK GERÇEKTEN YAZIK.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Ruslardan tek farkimiz büyük silahımız polat alemdar kod adı oparesyon vilademir putin işgal de yakında sinemalarda

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  4 seri uçak yazılmış ve hepsi yabancı menşeili. üzerinde USAF yazan uçağa Türk bayrağı stickerı koyunca kendin yapmış olmuyorsun. rusların envanterleri bunun 10 katı, kimi jetinin özelliğini açıklamıyor adamlar. sen kılını kıpırdatmadan yerden kalkamaz hale gelirsin, tamam ben Türk evladı yürekli değil demiyorum da. füzeye kafa atabilecek yiğitlerimiz de yok hani

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  sağır ismet uçak fabrikamızı kapatmasaydı şuan bizde dünyanın en iyi hayalet uçakları vardı usa b22 spirit inceleyin bizden çalmışlar

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Ruslar daha iyi maalesef

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş işler bunlar, neredeyse tüm silahlarımız yabancı üretimi genelde amerikan. kısacası iplerimiz amerikanın elinde bu ülkeyle aramızda savaş çıksa eminim ki ne gps kullanabiliriz ne uçak, ne gemi. öfkemizle ve iman gücümüzle birkaç bin km yukarıdan ses hızından hızlı geçen uçağı tüfekle vurmaya çalışırız.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  f35 yok yani

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  F4e nin f16 dan farkı çift kişilik yazı***** olsun f16d çift kiş***** sonundaki thy yi de değiştirin.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Rus uçaklarının yanından geçemeyiz

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah ah kendi uçaklarımızı yapabilsek de ellerinkine mahkum olmasak

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Rusya kadar olmasa da bizim de uçağımız var yani

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  TAI TFX ile 5. nesil savaş uçağını kendi yapan 7 ülkeden biriyiz

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam yazının bir yerinde TSK yerine THY demişsiniz. Düzeltirseniz iyi olur

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  ne cabuk bitti

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk hava kuvvetleri demişsiniz ama Türk hava kurumunun işaretini kullanmışsınız. ikisi aynı şey değil ki!

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  hava korumasını thy değil T.*****. sağlar . ayrıca AEW&C uçağıdandan 4 adet bulunmaktadır envanterimizde. bu uçaklardan 3ü ana taşıyıcı ve radar hariç yerli donatımlıdır.

" Türk Savaş Uçakları ve Özellikleri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Savaş Uçakları ve Özellikleri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Savaş Uçakları ve Özellikleri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası