Okunma

Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı


08 Mayıs 2019 Çarşamba 14:24
Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Yılın ilk çeyreğini kapatmamızın ardından şirketler, üç aylık döneme dair verilerini kamuoyuna duyurdu. Türk Telekom da bu şirketlerden biri. Yılın ilk üç ayına dair finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan şirket, büyümeye dikkat çekti. Türk Telekom 2019 sonuçları ile birlikte Türk Telekom abone sayısı da açıklandı.

Türk Telekom abone sayısı arttı

2019 yılının ilk çeyreğinde Türk Telekom abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,1 milyon arttı. Böylelikle Türk Telekom abone sayısı 46,7 milyona ulaştı. Yılın ilk çeyrek verilerine baktığımızda Türk Telekom’un 46,7 milyon aboneyi bünyesine kattığını görüyoruz. Şirketin internet abone sayısı da 11 milyonun üzerine çıktı.

Ocak-Mart arasındaki dönemde 131 bin yeni internet abonesinin katıldığı Türk Telekom’un mobil tarafında da abone sayısı 22,1 milyona ulaştı. İlk üç ayda Türk Telekom 575 bin mobil abone kazandı. Yeni mobil abonelerin yüzde 96’sının faturalı abonelerden oluştuğu açıklandı.

Düzenlediği toplantıda gelirini de paylaşan şirket, yüzde 15,3 büyüme kaydettiğini duyurdu. Geliri 5,4 milyar TL olan şirket, 2008 yılındaki halka arzın ardından en yüksek ilk çeyrek gelirine ulaşmış oldu. Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı da (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,7 artarak 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Türk Telekom net kârına yönelik açıklamalarda da bulundu. 310 milyon TL net kâr elde eden şirket, yatırımlarını da geçen yıla göre yüzde 10 oranında artırdığını açıkladı.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany toplantıda yaptığı açıklamada kurdaki dalgalanmaya da değindi. Yönetici dalgalanmalardan korunmak için yeni türev ürünler geliştirdiklerine dikkat çekti. Doany aynı zamanda yurtdışında 39 ülkeden 264 yatırımcının katılımıyla, ihraç miktarının 5 katı kadar talep topladıklarına da değindi.

TAMBU tamamen yenilendi

Türk Telefon tarafından geliştirilen dijital klavye TAMBU, kullanıcılardan gelen geri bildirimler sonucunda yenilendi. İçeriği yenilenen uygulama, ilk çeyrek boyunca toplamda 8,6 milyon kez indirildi. yeni arayüzünün ardından TAMBU üzerinden 41 milyar etkileşim gerçekleşti.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bide altyapı revizyonu port problemlerini çözseniz

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bereket uydu internet geliyor çoğu şirket bu işe el attı hizmet verenler bile var

 3. cemal34 dedi ki:

  80 tl lik 32 mps interneti 160 tl ye çıkaran zihniyet.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telekom birde internet fiyatlarını cep telefonu fiyat gibi birde telefon her yerde çekse GüZel olacak bazi yerlerede hala çekim gücü zayıf

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Araplara durmadan kar ilan edip battı lar. ama şimdiki internet fiyatları dahada kazık. Hangi ülkede haberleşme alt yapısı yabancılarda acaba tek biz miyiz merak ettim.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Normaldir,Fiyatları 3 e katladı..insanlar mecbur telekoma, ve Telekom bunu iyi biliyor

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türk Telekom’u satın alıp yurtdışına kaçan araplar ne yaptı biliyor musunuz? Binaları, bakır kabloları ve daha nice bilmediğimiz milletin malını satıp, sözleşmedeki tutarı ödemeyip yiyip, içip paralarına para katıp sonra da bırakıp gittiler.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu türk telekom devlete bağlı degil mi ya biraz az kar etsinlerde evde internet ve tarifeler ucuzlasın

 9. Anonim dedi ki:

  önce evlere internet versin sonra büyüsün telekom. inşallah yakında batarlar.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben normalde kimseyi kötülemeyi sevmem. Işin açıkçası haberide okumadım. 9 yıl Telekom dan sonra dün Türkcelle geçtim. Telekomun ne kadar geriden geldini fark ettim. Bu uygulamadan başlıyor. Konuşma ses kalitesine kadar. Çok şaşırdım ve çok üzüldüm. Ama Türkcelle gectime sevindim

" Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "