Okunma

Türk Telekom 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı


20 Ekim 2016 Perşembe 08:04
Türk Telekom 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı

2016 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Türk Telekom, grup gelirlerini yıllık bazda yüzde 11,4 artırarak 4,1 milyar TL’ye çıkardı.

FAVÖK rakamını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 artışla 1,5 milyar TL’ye taşıyarak, kendi rakamlarına göre çeyreksel olarak son dönemlerin en yüksek FAVÖK değerini açıkladı. FAVÖK, faiz amortisman ve vergi öncesi kar kelimelerinin kısaltılmışıdır.

 

Türk Telekom’un ne kadar abonesi var?

Türk Telekom güçlü operasyonel sonuçlar kaydettiği bir çeyreği daha geride bırakarak mobil, genişbant ve TV olmak üzere yüksek büyümeye sahip faaliyet kollarında 450 bin net abone artışı gerçekleştirdi. Böylelikle toplam abone sayısı 38,5 milyona ulaştı.

Türk Telekom, üçüncü çeyrekte genişbantta 119 bin net abone artışı gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana kaydedilen 429 binlik artış, halka arzdan itibaren elde edilen en yüksek 9 aylık net abone kazanımı oldu.

Fiber kullanıcı sayısı yüzde 38 arttı

Fiber abone tabanı bir önceki yıla göre yüzde 38 artışla 1,85 milyon olurken, fiber hane kapsama rakamı 13,1 milyona ulaştı.

Türk Telekom’un, bir önceki çeyrekte 219 bin kilometre olan Türkiye’deki toplam fiber uzunluğu üçüncü çeyrek sonu itibarıyla 223 bin kilometreye yükseldi.

Mobilde ortalama 2.3 GB veri kullanımından 3.5 GB’a

Mobil abone sayısı üçüncü çeyrekte 342 bin artış kaydetti. Toplam mobil abone sayısı 18,4 milyona yükseldi.

Böylelikle yılbaşından bu yana net abone kazanımı 1 milyonu aştı. Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 73’e çıktı. Akıllı telefon kullanıcısı olan abonelerin aylık ortalama data kullanımı 2,3 GB iken, LTE abonelerinin ortalama kullanımı 3,5 GB olarak gerçekleşti.

Ev TV abone sayısı bu çeyrekte kaydedilen 46 binlik net artış ile 590 bine ulaştı.

Yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen 666 milyon TL’lik yatırım harcaması, yılbaşından bu yana olan konsolide yatırım harcamasını 2,1 milyar TL’ye taşıdı.

 

:: Türk Telekom’un finansal ve operasyonel sonuçlarını nasıl yorumluyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Türk Telekom 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Beleş para nasıl kazanılır = "TürkTelekom" bari ismi türk yapmayın BeleşTelekom, KasapTelekom vs..vs…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hikaye. Büyüyüp küçüldüğünü vatandaş hisseder! merak etme telekom efendi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  turktelekoma bi daha hayatta bulasmam her seferinde rezil oldu perisan oldum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Peki bu kullananlar memnun mu?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  türk telekomun hiçbirşeyini kullanmıyorum çok mutluyum. ( internet aldığım şirket vs alt yapısını kullanabilir direk telekoma uyeliğim yoktur.)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell candır gerisi heyecandir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yalan ya adamlar iflas etti borçlarını ödeyemiyorlar. batırdılar telekomu

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes şikayetçi mobilin çekmemesinden 3G ve 4G nin yavaşlığından bir çok yerde hat düşmelerinden evde internet hızlarının düşük olmasından müşteri hizmetlerinin agresif tutumundan şikayet eden Süperonline Turkcell Süpernet Vodafone gibi firmalara taşınıyor. '' Ha buraya pi garipluk vardur ''

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Saka gibi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yatirim yatirim yatirim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  "Türkiye'nin en büyük iletişim şirketinin çoğunluk hissesinin sahibi Suudi sermayeli Oger Telekom üç yıl önce içlerinde Deutsche Bank gibi büyük bankaların da olduğu 30’a yakın bankadan aldığı 4 milyar 750 milyon dolarlık kredinin 290 milyon doları tutarındaki taksitini ödeyemedi ve süre ***** die bir haber vardı ama ….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bir mahalle illerimizde vdsl fiberi var bizde adsl var. Hala neyi bekliyoruz anlamadım yatırım yapın biraz

" Türk Telekom 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "