Okunma

Türk Telekom 3.3 milyar TL yatırım yapacak


26 Temmuz 2017 Çarşamba 11:07
Türk Telekom 3.3 milyar TL yatırım yapacak

Türk Telekom 2017’nin ilk üç ayında yüzde 13.3 büyüme ile 4.3 milyar TL gelir elde ederken, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 14.2’lik büyüme ile 4.5 milyar TL’nin üzerinde gelir sağladı.

TechInside‘ın haberine göre, şirket 2008’deki halka arzdan bu yana en büyük gelir artışını kaydetti. Türk Telekom’un ikinci çeyrek net kârı da, geçen yılın aynı dönemine göre 3.5 katına çıktı. 2016 ikinci çeyreğinde 248 milyon TL net kâr kaydeden Türk Telekom, 2017’nin aynı döneminde kârını 890 milyon TL’ye yükseltti.

Türk Telekom 2017’de büyümesini sürdürüyor

Şirketin konsolide faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise Nisan-Haziran 2017 döneminde, 2008 yılındaki halka arzdan bu yana yıllık yüzde 30 artışla 1.7 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yıllık 4 puanın üzerinde büyüme göstererek yüzde 38’e çıktı. FAVÖK’teki bu güçlü iyileşmenin ardından 2017 ikinci çeyrekte faaliyet kârı da yıllık yüzde 50 artışla 939 milyon T’L’ye yükseldi.

17-07/26/turk-telekom-ceo-ti.jpg

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany ise rapor hakkında şunları söyledi:

“Türk Telekom olarak iyi bir başlangıç yaptığımız 2017’deki büyümemizi sürdürüyoruz. İkinci çeyrekte de hedeflerimizin üstüne çıkarak oldukça iyi operasyonel ve finansal sonuçlar elde ettik.

4.5 milyar TL’nin üzerinde gelir elde ettiğimiz ikinci çeyrekte net kârımızı geçen yılın aynı dönemine göre 3.5 katına çıkardık ve 890 milyon TL’ye yükselttik. Bu performans ile Türk Telekom olarak 2017 yılı için büyüme öngörülerimizi yukarı yönlü revize ettik. Grubumuz bünyesindeki tüm markaları tek çatı altında topladığımız marka birleşmesinin yarattığı sinerji ve verimlilik artışını da hesaba katarak, yıllık büyüme öngörümüzü yüzde 8-9 seviyesinden yüzde 10-11 seviyesine artırıyoruz”

Finansal bilgilerin ışığında, Dr. Paul Doany sözlerine şöyle devam etti:

“Kurumsal data ve bilgi teknolojilerindeki projelerde ikinci yarıda gerçekleşecek hızlanmaları da göz önüne alarak 2017 yılı yatırım planlarımızı 3 milyar TL’den, 3.3 milyar TL’ye çıkardık. LTE spektrum ödemesi hariç tutulduğunda Türk Telekom Grubu olarak 2017 ikinci çeyrekte 545 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdik.

Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek amacıyla bilgi ve iletişim teknolojileri ekosistemindeki inovasyon ve yatırım odaklılığımız da tüm gücüyle devam edecek. Tüm hızla devam eden 5G ve yeni nesil teknolojilere yönelik çalışmalarımızın yanı sıra kurumsal girişim sermayesi mantığı ile inovatif girişimlere de yatırım yapmaya odaklanacağız. Böylelikle hem ülkemize hem de şirketimize daha hızlı ve sürdürülebilir değer yaratmaya çalışacağız”
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Türk Telekom 3.3 milyar TL yatırım yapacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hisseldilmeyecek olan yatırımdır .

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar sürekli yatırım yapıyor ama ben verilen hizmette iyileşen birşey göremiyorum. Hatta daha kötüye gidiyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Denizli'de cep telefonları (AVEA-TT) HER YERDE ÇEKMİYOR. Köylerde çekmediği gibi şehrin en zengin mahallelerinde bile çekmiyor. buna hemen çare bulunsa iyi olur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Boşuna direnme telekom, me yaparsan yap ba-ta-cak-sın.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  16 metre yanımda, telekomun mobil istasyonu var,devasa vericiler Vs.. İki bar çekiyor telefon 3g..4g filan hak getire.
  Yıllarca kullandım bir kere beni düşünen hamlelerini görmedim, büyüdük, kar elde ettik Vs, bırakın bu ayakları arkadaşım, orman ortasında gezerken başıma birşey gelir diye güzergah değiştiriyordum Turkcell'e geçmeden önce. Aynı yerlerde çekmeyen hat, bağlantı yok diyen telefonum 4g açık full çekiyor.. İlginç değil mi?
  Turkcell pahalı diyen insanlara hak veriyorum, pahası olan vede aldıkları parayı dibine kadar hak eden firma..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Once devlete borcunu ödesin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  TÜRK TENEKEKOM

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Allah cezalarını versin kazandıklarının 10 da 1ini yatır gerisini cebe

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Harrttraaaaaammmmm zikkiim olsun.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bu kadar yatırımla ne internetinde ne de hattında verim vermemeyi nasıl başarıyorlar acaba?
  ülkemizde en az yerde çeken, çektiği yerde de tat vermeyen firmayı alkışlıyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  zehir zıkkım olsun o net kâr size

 12. SDN Okuru dedi ki:

  6 ayda kazandığının 3'te birini yatırımda kullanacak yani, ne büyük bir yatırım.. nefret ediyorum türktelekomdan çıkarcı şirket

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Vatandaşı ne kadar soyduklarının kanıtı rakamları ne de güzel pişkin pişkin açıklıyorlar!! Hizmet vermeye gelince hizmet yok. AKN kaldırmak için bile sorun çıkarıyorlar. Devlet el atmalı ama nerede?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Türk telekomun 4.5 milyar dolar bankalara 3 aylık ödenmemiş borcu vardı hani

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Adam gibi hızları artırsınlar pek çok yerde fiber zaten yok

 16. SDN Okuru dedi ki:

  930 Milyon TL'nin 1.000 Tl'si hatta belkide daha az, bir alt yapı yapmaya yetiyor herhalde değil mi ??

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bu telekom'ada kota koymak şart belli bir kardan sonra kar sınırı

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Vdsl olmayan yerlere vdsl yapsınlar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Altyapı rezil kazansa nolacak

" Türk Telekom 3.3 milyar TL yatırım yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom 3.3 milyar TL yatırım yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom 3.3 milyar TL yatırım yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "