Türk Telekom’un ilk yarı karnesi açıklandı


13 Ağustos 2020 Perşembe 09:28
Türk Telekom’un ilk yarı karnesi açıklandı

2020 yılının ilk yarısını haziran ayıyla birlikte geride bıraktık. İkinci yarıya hızlı bir giriş yaptık. Tabii ilk yarıya ait finansal veriler yeni yeni açıklanmaya başladı. Son olarak, Türk Telekom abone sayısı ve kârı ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Şirket, 2020 yılının ilk yarısını nasıl geçirdi?

Türk Telekom abone sayısı 2020 ilk yarısında arttı

Yılın ilk yarısında 878 bin net abone kazanan Türk Telekom, toplam abone sayısını 48,7 milyona taşıdı. Sabit genişbant internet aboneleri, yılın ilk yarısında 857 bin net abone kazanımı ile halka arzdan bu yana en yüksek ilk yarı abone artışını kaydederek toplam 12,2 milyona yükseldi. Sabit genişbant ARPU ikinci çeyrekte, 2011 yılından bu yana en yüksek yıllık büyümeyle yüzde 14,4 arttı. Fiber abone sayısı yılın ilk 6 ayında, yıllık yüzde 26 artış ile 4,8 milyona ulaştı. Mobil abone sayısı 22,8 milyon olurken sabit seste, yeni 333 bin net abone ile 2008 yılındaki halka arzdan bu yana en yüksek altı aylık net abone kazanımı kaydedildi.

Türk Telekom abone sayısı 2020

Yüzde 19’luk büyümeye imza atan Türk Telekom, 13,3 milyar TL gelir elde etti. Böylece 2008’deki halka arzdan bu yana en yüksek ilk altı aylık gelir büyümesi kaydedildi.

Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK), son 12 yılın en yüksek ilk 6 aylık değeri olan 6,2 milyar TL’ye ulaşırken, ilk yarı yılda FAVÖK marjı ise 46,8 oldu.

Güçlü operasyonel performans ve yabancı para riskinin azaltılması ile düşen finansal giderler, Türk Telekom’a, 1,6 milyar TL net kâr olarak yansıdı. Türk Telekom’un yatırım harcamaları da 2020’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 2,1 milyar TL’ye yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal şunları söyledi:

“Son altı çeyrektir aralıksız düşmeye devam eden Net Borç/FAVÖK oranımız, güçlü kârlılığımızı ve artan nakit akışı sağlama kapasitemizi yansıtarak ikinci çeyrekte 1,31x seviyesine geriledi. Haziran ayı itibarıyla, Çinli firmalar ile gerçekleştirdiğimiz ticari işlemlerde Çin yuanı kullanarak, yerel para ile ticarette ilk adımı attık. Bu adım, gelir tablomuzun kur hareketlerine karşı hassasiyetinin ve üçüncü para birimlerine olan bağımlılığın azaltılması yönünde önem arz ediyor”

Evde kalma sürelerinde en yoğun zamanların nisan ve mayıs aylarında yaşandığını söyleyen Önal, bu dönemde sabit genişbant ve hızlı internet erişimine talebin güçlü olduğunun altını çizdi.

Sabit genişbantta abone başına aylık ortalama data kullanımı yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 arttı. 2020’nin ilk 6 ayında abone başına aylık ortalama sabit data kullanımı ise 178 GB ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 yükseldi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türk Telekom’un ilk yarı karnesi açıklandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  corona bahanesiyle maaşlarımıza bu sene %10 zam yaptınız. yakında asgari ücretle eş değer olacak maaşlarımız.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  GÜZEL AFERIM

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ucuz olduğu için hazır Kart bir hattım var. Ama acil durumlar için Turkcell hattı kullanıyorum. Türk Telekom a güvenip yola çıkılmaz. Telekom da zaten bu durumdan memnun. Umrunda bile değil hiçbir şey

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yemin ediyorum ülkemde işini düzgün yapmayan, halkı mağdur eden, tekel olan, kalitesiz hizmet veren ve dolandıran bütün herşey para kazanıyor. Gerçekten anlam veremiyorum.

" Türk Telekom’un ilk yarı karnesi açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom’un ilk yarı karnesi açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom’un ilk yarı karnesi açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!