Türk Telekom Belediyeleri Buluta Çıkarıyor


28 Ağustos 2011 Pazar 11:42
Türk Telekom Belediyeleri Buluta Çıkarıyor

Türk Telekom’un bulut bilişim teknolojisi üzerinden belediyelere özel geliştirdiği Belbil uygulamasıyla, kurumları bulut bilişimle tanıştırıyor.

Sampaş A.Ş. işbirliği ile geliştirilen Türk Telekom Belbil hizmeti, belediyelerin ihtiyaç duydukları yazılım ve uygulamalar için gerekli olan altyapı, yazılım, erişim, depolama ve eğitim maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlıyor. Aynı zamanda verilerin Türk Telekom Veri Merkezi’nde güvenli bir şekilde saklanmasına imkan sunuyor.

2 bin belediyeye hizmet sağlanacak

SaaS (Sofware as a Service/Hizmet olarak Yazılım) modeli üzerinden hizmet veren Belbil, yaklaşık 2 bin belediyenin BT gereksinimlerini esnek çözümlerle karşılayabilecek. Belediyelerin gerçekleştirdikleri BT yatırım maliyetini ortadan kaldıran bu hizmet karşılığında, sadece aylık hizmet bedeli ödenecek.

Türk Telekom’un belediyelerin tüm bilgi teknolojileri (BT) işletme ve yönetimini üstlendiği yenilikçi Belbil hizmeti sayesinde belediyeler, hizmetlerini profesyonel bir anlayışla sunabilecekler. Türk Telekom Belbil, Türkiye’nin e-devlet yapısının önemli bir halkasını oluştururken, hem belediyelere hem de belediyelerden hizmet alan vatandaşlara değer yaratacak.

BT uygulamalarını Türk Telekom Belbil’e emanet ederek donanım ve yazılım masraflarından tasarruf etmek isteyen belediyeler, “Başlangıç“, “Standart” ve “Pro” paketlerinden kendilerine en uygun olanı seçebilecek.

Bulut bilişim ile yeni uygulamalar geliyor

Belbil uygulamasıyla belediyeler için bilgi teknolojilerinde yeni bir dönem başlattıklarını belirten Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, bulut bilişim üzerinden farklı sektörlere yönelik yeni uygulamaları sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Güçlü teknoloji altyapısı, sürekli yatırımları, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle iş hayatına ve iş süreçlerine değer kattıklarını belirten Bozkurt, “bulut bilişim teknolojisi” ile belediyelere bilgi teknolojileri gereksinimlerinin tek merkezden karşılama fırsatı sunduklarını belirtti.

“Türk Telekom Belbil” projesiyle hem belediyeler, hem de belediyelerden hizmet alanların önemli kazanımlar elde edeceğini belirten K. Gökhan Bozkurt, “Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi olarak en yeni teknolojileri, uygun koşullarda bireysel ve kurumsal müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BELBİL hizmetinin; Yerel Yönetimlerin modernizasyonunu ve e-devlet entegrasyonunu sağlayarak, Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde önemli bir eksikliği tamamlayacağına dikkat çeken Sampaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya şunları söyledi:

“Akıllı Kent Otomasyonu, Kent Bilgi Sistemleri konusunda 30 yıllık birikimimizi, Turk Telekom’un gücü ile bütünleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu sinerji, Türkiye’nin e-devlet/e-dönüşüm sürecine büyük bir katkı sağlayacaktır. BELBİL ile küçük büyük ayrımı olmaksızın tüm belediyelerimiz ön yatırımsız, nitelikli, standart ve katma değeri yüksek Bilgi Teknoloji hizmetlerini kullanabilecekler ve vatandaşlarına teknolojiye dayalı, birebir ve etkileşimli hizmetler sunacaklardır.”
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Türk Telekom Belediyeleri Buluta Çıkarıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bekediyelerin kişisel verileri bir şirkete vermesi yasal mıdır ?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok tehlikeli sistem çöktüğünde bütün belediyeler çökecek bu gibi durumlar amazon gibi devlerde yaşanmakta ve sonuçları çok zararlı olabilmekte.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bukadar cahilce bir düşünce olabilir mi. Sanki sadece belediyelerin bilgileri Türk Telekom’un elinde ***** neredeyse bütün devlet kurumları TT ile çalışmaktadır ve bu bilgilere erişmek neredeyse imkansızdır. Ancak ülkemizde böyle cahil fikirler halen yer almakta. Lütfen artık teknolojinin gelişimine bakın, yabancı Türk gibi milleyetçi söylentileri bırakın.Çıkarın at gözlüğünüzü.Umarım alttaki mesajı yazan arkadaş bu yazımı okur ve biraz da olsa aydınlanır.

  SDN OKURU
  28.08.2011 16:51
  yani belediyelerimizin tüm bilgileri yabancı bi şirketin elinde olacak aman ne güzel!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç iyi değil. Bi aksaklık durumunda etkilenecek belediye sayısına ve oluşabilme olasılığı olan güvenlik açıklarını göz ününde tutarsak tehlikeli olabilir.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  yani belediyelerimizin tüm bilgileri yabancı bi şirketin elinde olacak aman ne güzel!

" Türk Telekom Belediyeleri Buluta Çıkarıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom Belediyeleri Buluta Çıkarıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom Belediyeleri Buluta Çıkarıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 2. 2 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 3. 3 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 4. 4 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 5. 5 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 6. 6 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 7. 7 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 8. 8 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 9. 9 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 10. 10 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!