Türk Telekom CEO’sundan fiber internet açıklaması


25 Aralık 2019 Çarşamba 13:50
Türk Telekom CEO’sundan fiber internet açıklaması

Ülkemizde internet kullanıcılarının ana gayelerinin başında, fiber altyapıya geçiş geliyor. Büyük şehirlerde fiber altyapısı hızla yayılırken, halen oldukça kısıtlı bir bölgede olduğunu söyleyebiliriz. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Türkiye’nin fiber internet altyapısı konusunda geldiği son noktayı ve gelecek hedeflerini açıkladı.

Türk Telekom’un ülkemiz için milli bir değer olduğunu dile getiren Ümit Onal, 2019 yılının oldukça başarılı geçtiğini belirtti. Yılın ilk 9 ayında yüzde 15,6’lık büyüme ve 1,9 milyar TL net kâr ile son 11 yılın gelir artışında rekor kırıldı.

Türk Telekom fiber internet altyapısı ne durumda?

Türkiye’nin dijital dönüşüm sürecine son 14 yılda 16.2 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO’su fiber altyapının 10 yılda 10 kattan fazla arttığını belirtiyor. Rakamlar ile konuşmak gerekirse;

fiber

Türk Telekom içerisinde bulunduğumuz 2019 Aralık ayı itibariyle 303 bin km fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağ uzunluğuna ulaştı. Ünal buradaki 7,5 milyon kilometre ifadesine açıklık getirdi;

“Uluslararası kuruluşlar, ülkelerdeki mevcut fiber altyapıyı; fiberle erişilen hane sayısı, hane fiber penetrasyonu ve abone fiberleşme oranı gibi, daha doğru ve tutarlı sonuçlar veren metriklerle karşılaştırmayı tercih ediyor.

Fiber altyapılarıyla ilgili OECD ülkeleriyle Türkiye arasında bir kıyaslama yapılacaksa uluslararası geçerliliği olan kriterler baz alınmalıdır. Türkiye’de çeşitli kaynaklar tarafından gündeme getirilen yurt dışındaki fiber uzunluk verileri, fiber kabloların içlerinde bulunan tekil kablo uzunluklarının ayrı ayrı hesaplanmasıyla elde ediliyor. Bu şekilde bir hesaplama yapıldığında Türk Telekom’un ülke genelindeki fiber uzunluğu da 7,5 milyon kilometreye ulaşıyor”

Türk Telekom CEO’su: Fiber ulaşan hane sayısı rekor düzeyde!

Türkiye’nin 81 ilini köşe bucak sararak, yatırım yapmadık yer bırakmadık. Fiber şebekemiz ile ulaştığımız hane sayısını son 2 yılda rekor düzeye eriştirerek, 5 milyonun üzerinde artırmayı başardık.

Gururla söylemek isterim ki;Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik. Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı.

Türk Telekom fiber internet altyapısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

121 yorum - “Türk Telekom CEO’sundan fiber internet açıklaması”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Övünmenizde fayda yok Türkiye’nin %20 iş bile fiber internete hala erişmiş değil o kadar para kazanılıyor milletten yatırım yapılması lazım bütün il ve ilçelere biran önce altyapı çalışmaları yapılması lazım heryerden en fazla çekim gücü 5 mpbs altı bir an önce halledilmesi lazım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  He he fiber bugün sordum en fazla 6 MB hız alabiliyorum hemde 30 metre ilerimde fiber var bize nezaman gelicekmis bu yıl içinde planlıyorlar mis yersen uzay eriği

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Başkent Ankara’da fiberi bırak normal internet kullanamaz olduk. Hizmetleri 0
  Reklamları. 10 numara

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk Telekom fiber 100 MBps alıyorum

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ankara keçiören etlikte fiber yok
  Sincan yenikentte var yani özetle yeni yerlesim yerlerine fiber gidiyor eski binalara yatirim yok bence .

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  fiber kablo demetinin içindeki her bir kabloyu ayrı ayrı hesaplarsan milyon kilometrelere ulaşıyor türkün pratik zekası yine sınır tanımadı.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Eskişehir gibi bir yerde 2 yıldır İnternet bağlayamadı Türktelekom

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bodrum merkezde evime internet alamıyorum hâla port yok alt yapı yok diyorlar en sonunda turkcell super box almak zorunda kaldim lanet olsun karda artıs olmus olur tabi bu kadar pahalı internet nerede var

" Türk Telekom CEO’sundan fiber internet açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom CEO’sundan fiber internet açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom CEO’sundan fiber internet açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası