Okunma

Türk Telekom Gelirlerini Artırdı


04 Şubat 2014 Salı 18:45
Türk Telekom Gelirlerini Artırdı

Türk Telekom‘un 13,2 milyar TL’ye ulaşan gelirleriyle birlikte konsolide bazda Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârı da (FAVÖK) 5 milyar TL olarak gerçekleşti. 2013 yılında finansal başarı müşteri sayısındaki artış ile desteklendi. Genişbant müşteri sayısı yıllık net 300 bin artışla 7,3 milyon olurken, fiber abone sayısındaki artış ivme kazanarak 624 bine ulaştı. Mobil segmentte ise, kazanılan 1 milyon net yeni müşteri ile toplam mobil abone sayısı 14,5 milyon oldu.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan 2013 Yılı sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

Türk Telekom Grubu bir yılı daha gelirlerini ve müşteri sayısını artırarak tamamladı. 2013 yılında müşteri sayımızı mobilde 1 milyonun üzerinde, geniş bantta ise 300 bin artırarak konsolide 13,2 milyar TL gelir elde ettik. Gelirlerimizin yarısından fazlasını oluşturan mobil ve geniş bant, büyümenin itici gücü olmaya devam etti.

2013 Türk Telekom Grubu için abone yılı oldu; büyüme ivmemizi yıl boyu sürdürdük ve dördüncü çeyrekte güçlü bir kapanış yaptık. Mobilde, 2013’ün önceki çeyreklerine kıyasla net abone artışı yaklaşık iki katına çıkarak son çeyrekte 418 bin olarak gerçekleşti. 2013 yılının son çeyreğinde gerçekleşen net abone artışının dörtte üçünden fazlasını faturalı hatları tercih eden aboneler oluşturdu ve faturalı abone oranımız pazardaki en yüksek oran olan yüzde 45’e yükseldi.

Fiber abone artıyor

Sabit tarafta çok güçlü bir yılı geride bıraktık. Fiber abone sayısı 624 bine ulaştı. Yılın son çeyreğinde 140 bin net geniş bant abone artışı ve yılsonu itibari ile toplam 7,3 milyon geniş bant abonesi ile geniş bant pazarındaki liderliğimizi güçlendirdik. Dünya sabit ses pazarında görülen düşüş trendine rağmen, Türk Telekom olarak biz sabit sesteki düşüşü proaktif olarak yönetmeye devam ettik. Bu kapsamda Android tabanlı ve benzer akıllı telefonların tüm öne çıkan özelliklerine sahip yenilikçi bir akıllı ev telefonu olan TT E4’ü müşterilerimize sunduk. Çalışmalarımızın sonucu olarak toplam sabit erişim hattı sayısı 2013’un son çeyreğinde, çeyrekten çeyreğe neredeyse aynı kaldı.

2013 yılında büyümenin devam etmesi için şebeke genişleme ve güncellemeleri başta olmak üzere 2,2 milyar TL yatırım yaptık. Eve/binaya kadar ulaşan fiber hane sayısı 2,5 milyona, mobil baz istasyonu sayısı ise yıllık yüzde 14 büyüyerek 27 bin 400’e yükseldi. Hızlı 3G ağımızla 3G nüfus kapsama oranımızı bir yıl içinde yüzde 79’dan yüzde 84’e çıkardık.”

:: Türk Telekom’un bu başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Türk Telekom Gelirlerini Artırdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  cem yılmaz reklamlarıyla sempati kazanılmadığını öğrenemediler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  soyduğu insan sayısı artınca haliyle gelir de artıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl Artmasınki sen her yılın başında internet ve sabit telefon hizmetlerine zam yap benimde gelirlerim artar tabi

 4. Dea dedi ki:

  Türktelekom Bu Bir Yerden Çıkarıcak Acısını Eskisi Gibi Sabit Telefonlarda İş Görmüyor Şirketlerde Olmasa Sabit Telefonlar Bitmişti Şimdiye Kadar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Oturdugumuz yerde başka ISS olsa hemen değiştircem ama yinet TTNET’e kalıyoruz

 6. İOS dedi ki:

  fiber için aldıkları zorunlu telefon ücreti gibi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Neden heryer özelleşirken ttnet tek kişi tekelinde kaldk neden rakip çıkmıyor çok pis huylanıyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizi bunların eline düşürenlerin Allah belasını versin.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’de ADSL kullanıcaksan tt veya onun altyapısını kullanan saz arkadaşlarından alacaksınız, sonuç aynı. 8Mbit’e kadar diye kakalıyorlar, o da 3-5Mbit paso kesiliyor… Ben bıraktım kurtuldum, size de tavsiye ederim fiber imkanınız varsa. Ama ne olursa olsun ayda 80tl de ödeseniz adil kullanım saçmalığıyla kotalanacaksınız…

 10. Ritchie dedi ki:

  Sırf milletten yolduklarıyla yeni bi telekominükasyon kurulur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  geliri artsa ne olacak devletin elindeyken gelirinin % 15 ini devlete aktarılması zorunluydu özelleştikten sonra bu oran % 10 oldu zarar bir
  gelelim zarar iki ye
  Çiller hükümeti zamanında Türkiyenin dış borcu 10 milyar dolarken telekoma 20 milyar dolar teklif geldi ama güvenlik vs vs denip satılmadı sonrasında ise bu hükümet tarafından sadece 4.5 milyar dolara özelleşti
  ayrıca bu ay gelirler iyi diye müdürlere 6000 tl ikramiye yatmış fakat gelgelelim çalışan işçilerine mesai bile vermeyen bir işletmeden bahsediyorsunuz dağıtmayan çalışanını düşünmeyen bir işletme Batsın bence

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en pahalı internet ve iletisim fiyatlafina sahibiz. Ayrıca internet hız fiyat oranında gayet yüksek. Ha bu arada 3G kapsama alanı artmışta 4G yaygın halde. Kalitenizi görün isterim.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kotasız 8mbps diye internet satıyorlar 2 günde 50GB doluyor. Sonra 3mbps’ye düşüyor ve 65TL’ye 3mbps kullanmış oluyoruz koca ay.

 14. neskalii dedi ki:

  şaşırdımmı hayır bu tekelci zihniyeti ve adaletsiz internet politikaları örnek 8 mb ye kadarrrr saçmalığın daniskası bi kurum tabiki hep gelirini arttırıcak hizmet no kazık yes..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Gelirler artıyor ama, abonenin aldığı hız ve ödediği para hep artıyor. Tüketici gözünde ki değerleri koca bir 0

" Türk Telekom Gelirlerini Artırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom Gelirlerini Artırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom Gelirlerini Artırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "