Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu


03 Mart 2008 Pazartesi 22:00
Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu
CeBIT Euroasia 2007‘nin üzerinden biraz zaman geçti ve bu fuarın ağabeyi diyebileceğimiz CeBIT Hannover 2008, Allah zarar ziyan vermezse bu haftadan itibaren gerçekleşiyor olacak. Ülkemizde gerçekleşen CeBIT Euroasia 2007′nin benim için en unutulmaz anı, Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan ile yaptığımız sohbet oldu. Ülkemizde hızla gelişen bilişim sektörünün can damarı olan internet, bu firmanın tekelinde büyümeye devam ediyor. Bu gerçeği kabullenmemek, kuma başımızı sokmak gibi olur. Bu doğrunun karşısında durmak yerine, tıpkı depremle yaşamayı öğrenmek gibi; Türk Telekom ile yaşamayı da öğrenmek için neler yapmamız gerekiyor, buna çare arayarak zamanı değerlendirmek lazım.

Ne Sözler Verilmişti?

Erem Demircan
anlattı, biz dinledik. Hatta bu anlatılanları video kameramıza da kaydettik. Anlatılanlar o kadar güzel şeylerdi ki; yılın ilk 3 ayında herkes Türk Telekom‘dan bahsedecek, süper hızlı ve çok uygun fiyata internet (VDSL2), yurtdışı internet çıkış hızımızın 2 katına çıkartılması, kablo kopmalarına karşın acil olarak devreye girebilecek önlemler ve daha neler neler…

Hatta Erem Demircan, bize de heyecan veren bu projeleri anlatmaktan büyük bir haz alıyor olmalı ki, kameramızın kayıtta olduğunu unutarak VDSL2′nin hangi fiyata verileceğini bile ağzından kaçırdı.

Günümüze geri dönelim. Ocak ayında çıkması planlanan VDSL2, henüz çıkmadı.Kablosuz ağlarla ilgili projeler hala askıda. Türk Telekom‘da yaşanan grev, bu gecikmelerin asıl nedeni olarak gösterilebilir ve bu, Türk Telekom için gayet yerinde bir savunma olur, biz de anlayışla karşılarız.

Grevin sona ermesinin üzerinden epey zaman geçti. Türk Telekom, bu projeler için başlatacağı büyük kara harekâtı için acaba karların erimesini mi bekliyor diye de aklımdan geçirmiyor değilim.

Bir Gecede 5 Kat Artmadı!

Birçok yayın organında yurtdışı internet çıkışının 5 kat hızlandığı söylense de, bu ezbere haber yapmaktan başka bir şey değil. Bu beş kat hızlanma, bir gecede olan bir şey değil. Birkaç yıl öncesine göre hesaplanan bir rakam. Böylece yurtdışı internet çıkış hızı konusunda Türk Telekom, verdiği sözü tuttu diyebiliriz.


Türk Telekom, 30 dakikalık kablosuz internet hizmeti
için 3,5 YTL para istiyor. Hem pahalı, hem de kullanışsız.

Kablosuz Ağlara da Bekleriz!

Türk Telekom‘un yapacağı operasyonda beklediğim en güzel haber ise, halka açık alanlarda sunulan kablosuz internet hizmetindeki iyileştirmeler. Şu sıralar, hem çok az yerde var hem de çok pahalı.

Kısa bir seyahat için Atatürk Havalimanı‘nda uçağımı beklerken, yarım kalan bir yazıyı kaleme almak istedim, dizüstü bilgisayarımı açtım ve internete ihtiyacım oldu. Kablosuz ağlara bir göz atayım dedim ve seçenekler içerisinden Türk Telekom‘un sunduğu, TTnet‘in pazarladığı TTnet Wifi servisinden yararlanmak istedim.

Ücretler korkunç; 30 dakika kablosuz internet için 3,5 YTL ödemeniz gerekiyor. Bu 30 dakikayı da o gün içinde kullandınız kullandınız, yoksa o da gitti.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu hizmeti veren WiFi servis noktalarının, en kısa zamanda çoğaltılması ve uygun fiyata verilmesi gerekiyor. Türk Telekom‘un bu konuda çok güzel projeleri olduğunu biliyorum. Mesela; çok uzakta olsanız bile kolaylıkla kullanabileceğiniz, evinizdeki ADSL hesabınız üzerinden ücretlendirilecek, kablosuz internet hizmeti gibi.

:: Türk Telekom planları hakkındaki fikirlerinizi forumda paylaşmak için tıklayın.

Hakkı Alkan / ShiftDelete.Net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
22 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Ben de sözümü tutarak telekomu yıkıp, msn yi yasaklayabilecek miyim acaba?

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Bla Bla Bla Telekom yine sınfta kaldı hala daha kağnı interneti fahiş fiyatları kullanıyoruz yurtdışı fiyatlarını bilmeyen yoktur…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Ben limitsiz ADSL kullanıcısıyım, tek beklentim Telekom tekeline karşılık cesur bir şirketin WİMAX gibi Telekom dan bağımsız kablosuz ağ kurması veya GSM şirketlerinin GSM şebekesi üzerinden fiyatı kullanılabilir olan bir hizmet sunmayı akıl etmesi.
Yoksa istemeye istemeye Telekom’un zengin etmeye devam etmek zorunda kalacağız.
Sanırım tüm internet aboneleri benimle aynı görüştedir alternatifi olsa hiç kimse Telekomdan internet hizmeti almaz.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

şu arkadaki gürülü olmasa tam süper olucaktı
Erem beyin azından bal damlıyor ama bu ben yurt dişi çıkının yettiğini nasıl savunuyor o kısmı hiç anlamadım
ben ***** nasıl oluyordu dial up hızları alıyorum ve bu hız neden cumartesi saat 8 gibi yoğun saatlerde dahada düşüyor ..

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

telekomu yık smile seni güldürsün 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

türk telekom başka ne beklenir
boşuna beklemeyin vdsl yi !!!!!!!

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

yurt dışı çıkışı neye göre hızlanıyor 4 milyon abone yaparsın yurt çıkışın azap olmaya başlar bu azabı müşterilerine bir sene tattırırsın abone almayada hızla devam edersin nete giremez olduğunda da müşterilerin hız arttırırsın bumu hizmet ben böyle hizmeti öperim

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Mangalda bişey kalmamış ama bekleyip görelim bakalım. Umarım mahçup olmazlar..

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

e güzel 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

kaçırılan fiyatı duyamadık 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Hız arttı falan deniyor fakat nedense biz ***** nedir?Hala bir videoyu kesintisiz ***** bir alt yapıdır anlamakta zorlanı***** wifi fiyatı ise korkunç birş***** altından pahalı.Zaten bağlantı hızının artması umrumda değil olan bizim kotaya ***** minimum bağlantı fiyatınıda düşürmüyorlarki kotasıza geç***** vdsl2 de neymiş onuda bi fiyat açılasınlar bakalım…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Yurt dışı çıkış hızının arttığını hiç hissetmedim, uzun süredir aynı yavaşlıkta. Srun benim bağlantımda da değil başka yerlerde de durum aynı.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Türk/Oger Telekom ile internete bağlandığım için yukarıdaki uzun video bir türlü yüklenmiyor. Acaba videoyu seyredebilmiş biri VDSL2’nin fiyatlarının ne kadar olacağını yazabilir mi?

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Erem abimizi kutluyorum.
Helal olsun…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

ağzından kaçırdığı fiyat nerede ? belirtmemişsiniz

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Telekom söz möz tutmuyor.
3G ihalesine girse idi şu an kablosuz 7.5 mbit ve aylık 45YTL ile kullanıyor olacaktık.

Tabi gelişmeyi engellemek ve pastayı başkasına yedirmemek için ihale ipta edildi.

Artık Türk olmayan Türk telekom
Gölge etme başka ihsan eylemem.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

inşallah!!!

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

……….. işinize gelmeyen şeyleri yayınlamıyorsunuz dimi

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Türk Telekom da önemli bir mevkide çalışan birisinin internet hızını film indirme süresiyle izah etmesi ne acı değilmi..

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

Türk Telekom da önemli bir mevkide çalışan birisinin internet hızını film indirme süresiyle izah etmesi ne acı değilmi..

Nasıl baktığına bağlı..
İnternette belgesellerin,ders,workshop tabiri ile bildiğimiz şeylerin bir sürü videosu legal olarak dağıtıldığı bin türlü site ***** filmin parasını ödeyip PCne kaydetme gibi bir sistemde var.

Sen tabi indir divx 🙂 sonra gel adama çamur at.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

eğer telekom binasına biri zarar verirse kesinlikle görgü şahidi olmam. hatta adamı saklarım….

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

YNT:”Türk Telekom da önemli bir mevkide çalışan birisinin internet hızını film indirme süresiyle izah etmesi ne acı değilmi..

Nasıl baktığına bağlı..
İnternette belgesellerin,ders,workshop tabiri ile bildiğimiz şeylerin bir sürü videosu legal olarak dağıtıldığı bin türlü site ***** filmin parasını ödeyip PCne kaydetme gibi bir sistemde var. ”

yok aga regitim videosu falan degil görevli resmen 1buçuk saatlik bir filmi diyor. bence gerçekleri konusalım.. saygılar…..

" Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!