Okunma

Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu


03 Mart 2008 Pazartesi 22:00
Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu
CeBIT Euroasia 2007‘nin üzerinden biraz zaman geçti ve bu fuarın ağabeyi diyebileceğimiz CeBIT Hannover 2008, Allah zarar ziyan vermezse bu haftadan itibaren gerçekleşiyor olacak. Ülkemizde gerçekleşen CeBIT Euroasia 2007′nin benim için en unutulmaz anı, Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan ile yaptığımız sohbet oldu. Ülkemizde hızla gelişen bilişim sektörünün can damarı olan internet, bu firmanın tekelinde büyümeye devam ediyor. Bu gerçeği kabullenmemek, kuma başımızı sokmak gibi olur. Bu doğrunun karşısında durmak yerine, tıpkı depremle yaşamayı öğrenmek gibi; Türk Telekom ile yaşamayı da öğrenmek için neler yapmamız gerekiyor, buna çare arayarak zamanı değerlendirmek lazım.

Ne Sözler Verilmişti?

Erem Demircan
anlattı, biz dinledik. Hatta bu anlatılanları video kameramıza da kaydettik. Anlatılanlar o kadar güzel şeylerdi ki; yılın ilk 3 ayında herkes Türk Telekom‘dan bahsedecek, süper hızlı ve çok uygun fiyata internet (VDSL2), yurtdışı internet çıkış hızımızın 2 katına çıkartılması, kablo kopmalarına karşın acil olarak devreye girebilecek önlemler ve daha neler neler…

Hatta Erem Demircan, bize de heyecan veren bu projeleri anlatmaktan büyük bir haz alıyor olmalı ki, kameramızın kayıtta olduğunu unutarak VDSL2′nin hangi fiyata verileceğini bile ağzından kaçırdı.

Günümüze geri dönelim. Ocak ayında çıkması planlanan VDSL2, henüz çıkmadı.Kablosuz ağlarla ilgili projeler hala askıda. Türk Telekom‘da yaşanan grev, bu gecikmelerin asıl nedeni olarak gösterilebilir ve bu, Türk Telekom için gayet yerinde bir savunma olur, biz de anlayışla karşılarız.

Grevin sona ermesinin üzerinden epey zaman geçti. Türk Telekom, bu projeler için başlatacağı büyük kara harekâtı için acaba karların erimesini mi bekliyor diye de aklımdan geçirmiyor değilim.

Bir Gecede 5 Kat Artmadı!

Birçok yayın organında yurtdışı internet çıkışının 5 kat hızlandığı söylense de, bu ezbere haber yapmaktan başka bir şey değil. Bu beş kat hızlanma, bir gecede olan bir şey değil. Birkaç yıl öncesine göre hesaplanan bir rakam. Böylece yurtdışı internet çıkış hızı konusunda Türk Telekom, verdiği sözü tuttu diyebiliriz.


Türk Telekom, 30 dakikalık kablosuz internet hizmeti
için 3,5 YTL para istiyor. Hem pahalı, hem de kullanışsız.

Kablosuz Ağlara da Bekleriz!

Türk Telekom‘un yapacağı operasyonda beklediğim en güzel haber ise, halka açık alanlarda sunulan kablosuz internet hizmetindeki iyileştirmeler. Şu sıralar, hem çok az yerde var hem de çok pahalı.

Kısa bir seyahat için Atatürk Havalimanı‘nda uçağımı beklerken, yarım kalan bir yazıyı kaleme almak istedim, dizüstü bilgisayarımı açtım ve internete ihtiyacım oldu. Kablosuz ağlara bir göz atayım dedim ve seçenekler içerisinden Türk Telekom‘un sunduğu, TTnet‘in pazarladığı TTnet Wifi servisinden yararlanmak istedim.

Ücretler korkunç; 30 dakika kablosuz internet için 3,5 YTL ödemeniz gerekiyor. Bu 30 dakikayı da o gün içinde kullandınız kullandınız, yoksa o da gitti.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu hizmeti veren WiFi servis noktalarının, en kısa zamanda çoğaltılması ve uygun fiyata verilmesi gerekiyor. Türk Telekom‘un bu konuda çok güzel projeleri olduğunu biliyorum. Mesela; çok uzakta olsanız bile kolaylıkla kullanabileceğiniz, evinizdeki ADSL hesabınız üzerinden ücretlendirilecek, kablosuz internet hizmeti gibi.

:: Türk Telekom planları hakkındaki fikirlerinizi forumda paylaşmak için tıklayın.

Hakkı Alkan / ShiftDelete.Net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  YNT:”Türk Telekom da önemli bir mevkide çalışan birisinin internet hızını film indirme süresiyle izah etmesi ne acı değilmi..

  Nasıl baktığına bağlı..
  İnternette belgesellerin,ders,workshop tabiri ile bildiğimiz şeylerin bir sürü videosu legal olarak dağıtıldığı bin türlü site ***** filmin parasını ödeyip PCne kaydetme gibi bir sistemde var. ”

  yok aga regitim videosu falan degil görevli resmen 1buçuk saatlik bir filmi diyor. bence gerçekleri konusalım.. saygılar…..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  eğer telekom binasına biri zarar verirse kesinlikle görgü şahidi olmam. hatta adamı saklarım….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom da önemli bir mevkide çalışan birisinin internet hızını film indirme süresiyle izah etmesi ne acı değilmi..

  Nasıl baktığına bağlı..
  İnternette belgesellerin,ders,workshop tabiri ile bildiğimiz şeylerin bir sürü videosu legal olarak dağıtıldığı bin türlü site ***** filmin parasını ödeyip PCne kaydetme gibi bir sistemde var.

  Sen tabi indir divx 🙂 sonra gel adama çamur at.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom da önemli bir mevkide çalışan birisinin internet hızını film indirme süresiyle izah etmesi ne acı değilmi..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ……….. işinize gelmeyen şeyleri yayınlamıyorsunuz dimi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah!!!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telekom söz möz tutmuyor.
  3G ihalesine girse idi şu an kablosuz 7.5 mbit ve aylık 45YTL ile kullanıyor olacaktık.

  Tabi gelişmeyi engellemek ve pastayı başkasına yedirmemek için ihale ipta edildi.

  Artık Türk olmayan Türk telekom
  Gölge etme başka ihsan eylemem.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ağzından kaçırdığı fiyat nerede ? belirtmemişsiniz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Erem abimizi kutluyorum.
  Helal olsun…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Türk/Oger Telekom ile internete bağlandığım için yukarıdaki uzun video bir türlü yüklenmiyor. Acaba videoyu seyredebilmiş biri VDSL2’nin fiyatlarının ne kadar olacağını yazabilir mi?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yurt dışı çıkış hızının arttığını hiç hissetmedim, uzun süredir aynı yavaşlıkta. Srun benim bağlantımda da değil başka yerlerde de durum aynı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hız arttı falan deniyor fakat nedense biz ***** nedir?Hala bir videoyu kesintisiz ***** bir alt yapıdır anlamakta zorlanı***** wifi fiyatı ise korkunç birş***** altından pahalı.Zaten bağlantı hızının artması umrumda değil olan bizim kotaya ***** minimum bağlantı fiyatınıda düşürmüyorlarki kotasıza geç***** vdsl2 de neymiş onuda bi fiyat açılasınlar bakalım…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  kaçırılan fiyatı duyamadık 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  e güzel 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Mangalda bişey kalmamış ama bekleyip görelim bakalım. Umarım mahçup olmazlar..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  yurt dışı çıkışı neye göre hızlanıyor 4 milyon abone yaparsın yurt çıkışın azap olmaya başlar bu azabı müşterilerine bir sene tattırırsın abone almayada hızla devam edersin nete giremez olduğunda da müşterilerin hız arttırırsın bumu hizmet ben böyle hizmeti öperim

 17. SDN Okuru dedi ki:

  türk telekom başka ne beklenir
  boşuna beklemeyin vdsl yi !!!!!!!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  telekomu yık smile seni güldürsün 😉

 19. SDN Okuru dedi ki:

  şu arkadaki gürülü olmasa tam süper olucaktı
  Erem beyin azından bal damlıyor ama bu ben yurt dişi çıkının yettiğini nasıl savunuyor o kısmı hiç anlamadım
  ben ***** nasıl oluyordu dial up hızları alıyorum ve bu hız neden cumartesi saat 8 gibi yoğun saatlerde dahada düşüyor ..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Ben limitsiz ADSL kullanıcısıyım, tek beklentim Telekom tekeline karşılık cesur bir şirketin WİMAX gibi Telekom dan bağımsız kablosuz ağ kurması veya GSM şirketlerinin GSM şebekesi üzerinden fiyatı kullanılabilir olan bir hizmet sunmayı akıl etmesi.
  Yoksa istemeye istemeye Telekom’un zengin etmeye devam etmek zorunda kalacağız.
  Sanırım tüm internet aboneleri benimle aynı görüştedir alternatifi olsa hiç kimse Telekomdan internet hizmeti almaz.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bla Bla Bla Telekom yine sınfta kaldı hala daha kağnı interneti fahiş fiyatları kullanıyoruz yurtdışı fiyatlarını bilmeyen yoktur…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de sözümü tutarak telekomu yıkıp, msn yi yasaklayabilecek miyim acaba?

" Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom İlk Sözünü Tuttu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "