Türk Telekom ilk yarı sonuçlarını açıkladı


27 Temmuz 2019 Cumartesi 23:36
Türk Telekom ilk yarı sonuçlarını açıkladı

Yılın ilk yarısı temmuz ayıyla birlikte geride kaldı. Şirketler de ilk yarıya ait verilerini açıklamaya başladı. Ocak-Haziran 2019 tarihleri arasındaki ilk yarı sonuçlarını açıklayan şirketlerden biri de Türk Telekom oldu. Şirket, yüzde 15,8 büyüme kaydettiğini açıkladı. Türk Telekom gelirleri de açıklandı.

Türk Telekom gelirleri açıklandı

Yılın ilk 6 ayına dair verilerini açıklayan Türk Telekom, yüzde 15,8 oranında büyüme kaydettiğini duyurdu. Şirketin bu dönemdeki net kârının 745 milyon TL seviyesinde olduğunu açıkladı. Belirtilen dönemde 11,2 milyar TL gelir elde eden şirket böylece 2008 yılında gerçekleştirdiği halka arzdan bugüne kadar ilk 6 aylık dönemler içindeki en yüksek büyüme performansını göstermiş oldu.

Türk Telekom abone sayısı belirtilen sürede 47 milyona ulaştı. Bu 47 milyonun 1 milyon 57’lik kısmı ocak-haziran arasında Türk Telekom’a katıldı.

Yapılan açıklamada yatırım harcamalarına da yer verildi. Şirket yatırım harcamalarının yüzde 11 oranında arttığını ilan etti. Böylece Türk Telekom yatırım harcamaları 1,6 milyar TL seviyesine çıkmış oldu.

Türk Telekom’un toplam internet abone sayısı 213 bin artış ile 11,1 milyonu aşarken mobil abone sayısı ise ilk altı ayda 851 bin artışla 22,4 milyona yükseldi. LTE kullanıcılarının toplam mobil aboneler içindeki payı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41’den yüzde 50’ye yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany “Döviz etkisinden korunmak için kullandığımız türev ürünlerin de etkisiyle, 2018’in ilk yarısında 2,4 milyar dolar eşdeğerinde olan net açık yabancı para pozisyonumuzu 2019’un ilk altı ayı itibarıyla 794 milyon dolara düşürmüş bulunmaktayız” dedi.

Doany fiberleşme oranına da değindi. Yönetici, fiber hane erişiminin 19,4 milyonu aştığını belirtti.

Doany ayrıca “OECD tarafından açıklanan fiberleşme raporuna göre Türkiye, coğrafi şartlarının zorluğuna rağmen abone fiberleşme oranlarında ABD, dahası AB bölgesindeki İtalya, İngiltere ve Almanya gibi pek çok ülkenin de önünde yer alıyor. Almanya’nın abone fiberleşme oranı yüzde 3, İngiltere’nin yüzde 2 iken Türkiye’de bu oran Türk Telekom’un öncülüğünde yüzde 20’leri aşmış durumda” dedi.

Türk Telekom dijital servisleri ile ilgili açıklamalar da yaptı.

Tambu isimli dijital klavye toplamda 9 milyon indirme sayısına ulaştı. Türk Telekom Online İşlemler ise ilk yarı sonu itibariyle 29 milyon kez indirildi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Türk Telekom ilk yarı sonuçlarını açıkladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom özelleştirmesi hükümetin acemiliğine geldi. Kimse böyle olsun istemezdi.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaç Milyar dolar zarara uğratıp(cebe indirme) ülkeden kaçan hariri ailesi kırmızı bůltenle ile aranıyor mu? Ülkenin ekonomik sıkıntısı Bașımızdakilerin boyle hırsızlığa izin verdiği için olabilir mi?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ülkede ne süzme bitmez. Rahat olun. Yeni aboneler her zaman olacaktır

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben de inşallah Ocak ayında tahahhüt bitince kapatacağım. Ha bire internet fiyatlarını artırmaya çalışan bir kurum.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Mobilde ev uygun tarifeler TT de. Ev interneti berbat. Bunu bilerek gidip alıyorsunuz sonra ağlıyorsun. Sadece mobilde kullanın.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom Türkiye’nin yüz karası… hem hizmette hem internette…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  %55 Hisse almak için Hariri ailesinin Oger şirketi kredi çekmişti ve bu kredinin taksitlerini henüz ödeyememişken telekoma ait taşınamaz mallar ve gayrımenkuller satışa çıkarılırken personel sayısı özelleştiği günden bu güne 39 bin kişi kadar azalmışken(özelleşirken hiçkimse işinden çıkarılmayacak sözü verilmişti). Ülkenin en çok gelir getiren kurumu özelleştikten sonra sırf zarar etmesin diye hariri ailesi zarar etmesin diye alınan vergi oranı düşürülmüştür ve abonelik başı sabit ücret uygulaması getirilmiştir.
  Bu bilgilerin hepsi 2018 TBMM’inde konuşuldu. Millet bilinçlenmesin diye Meclis TV yi kapatanlardan ötürü sizler bunu göremediniz tabi. Ayrıca bu bilgiler meclis tv de konuşulurken sayıştay raporları ile delillendi.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlete geçmedi Türk telekom, bankalara geçti. Bankalar verdikleri kredi parasını alamadıkları için, türk telekom yönetimini devraldılar. Kredi borcu bitene kadar bankalar yönetecek türk telekomu. Önceden devletindi, daha sonra bir arap şirkete satıldı, onlarda kredi çekti, ödemeden gittiler, o yüzden bankalarda şu anda.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasil devlete gecti ? Telekom CEO’su Dr. Paul Doany.. bankalar alacagini daha bitirmedi kanimizi son damlasina kadar emsinler , e bankalarda devlete calisiyor maşallah her yol paris onlara , bir gecede dolari dusurup yine vurgun yaparlar..

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece 16 saat kullanmaya çalıştım ama kullanamadım o derece rezil bir oparetör

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanında türk telekom u bütün taşınmazlarıyla 1 yıllık kar fiyatına satmışlardı .sonuç 25 milyar dolar borç olarak döndü

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Buyume diye bir sey yok amac yalanlarla halki kandirmaya calismak son 1 yildir tv haberlerinde kriz denen birseyde yok herkesin isi gucu var 4 4 luk yasam suruyoruz ekonomi super safsatalari ile beyin yikiyorlar hesapta ama zerzavat kuyruguna giriyoruz biberin kilosu olmus 20lira , ama kriz yok!! , ABD ve fransa italya almanya gerimizde Fiberde öncüyüz memleketin her köşesi Fiber kapli cünki , buyuzden insanlar alt yapi olmadigi icin hizmet alamiyor yatacak yeri yok bunlarin..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Son derece haklı bir yorum..

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Avrupa nın en kötü internet altyapısına sahibiz bence

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Altyapı yok bahanesiyle yavaş internet kullandırıyorsunuz? Buna bir cevabınız var mı?

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  ha bire hız düşürüyor Türktelekom kusura bakmasın son sözleşmem

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimi tanıdıysam Türk Telekom’dan şikayetçi bu nasıl büyüme

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Doany ayrıca “OECD tarafından açıklanan fiberleşme raporuna göre Türkiye, coğrafi şartlarının zorluğuna rağmen abone fiberleşme oranlarında ABD, dahası AB bölgesindeki İtalya, İngiltere ve Almanya gibi pek çok ülkenin de önünde yer alıyor. Almanya’nın abone fiberleşme oranı yüzde 3, İngiltere’nin yüzde 2 iken Türkiye’de bu oran Türk Telekom’un öncülüğünde yüzde 20’leri aşmış durumda” Bunlar ne iciyor ? Fazla para akil aliyor biliyoruz peki daha fazlasi Alzheimer sebeb te olabiliyormu ? bu nasil bir yalan bu nasil bir aldatmacadir toplumu , milleti sömüre sömüre ceplerimizde kurus birakmadilar bizler alt yapi yok diye iskence cekiyoruz bunlar öncülükten bahsediyor almanya da bebeler 25-50mbit upload basiyor rusia yi anlatmiyorum bile allahim bunlarin soyu kurusun.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Diğer ülkeleri bilmem ama Almanya konusunda size katılmıyorum eski sevgilim Almanya da yaşıyordu inan bizim bu ilçede fiber bile yok bizim internetimizden bile kötüler internetleri. Evet benim memleketim olan ilçede fiber yok fakat yıllarca sömürge yapmış Almanların interneti bile bizden daha kötü. Orada tek fark var kota olayı yok o da şöyle bir şey misal 5 GB kotan mı var bitti mi atıyorum sana vaat edilen hız 10 mbps ise kotan bittiği için sana maksimum vaat edilecek hız 2 mbps felan düşüyor. Fiyat olarak eleştirilerinize tamamen katılıyorum.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Fiberleşme oranı demiş. Daha fazla fiber altyapı yaptığı anlamına gelmez bu oranın yüksek olmadı. Anlamadan yorum yapmayın.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlwte gecti ya kar ustune kar aciklar geri satarlar

" Türk Telekom ilk yarı sonuçlarını açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom ilk yarı sonuçlarını açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom ilk yarı sonuçlarını açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar