Okunma

Türk Telekom, Turkcell’e Dava Açtı


10 Nisan 2009 Cuma 10:26
Türk Telekom, Turkcell’e Dava Açtı

Türk Telekom tarafından, Turkcell’in sözleşmeye ve hukuka aykırı olarak Türk Telekom’a kendi abonelerine uyguladığı çağrı sonlandırma ücretinden daha yüksek ücret uygulaması nedeniyle maruz kalınan doğrudan veya dolaylı zararlarının giderilmesi gerekçesiyle dün Turkcell’e karşı bir dava açıldı.

Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türk Telekom’un son bir yıldır sürekli olarak Turkcell’in rekabeti engelleyici uygulamalarının devam edemeyeceğini söylediğini hatırlattı. Paul Doany, “Bir kere daha Turkcell’in iki cephede birden kazanamayacağını tekrar ediyoruz; Turkcell hem istediği şekilde şebeke içi tarifeyi müşterilerine sunup, hem de nispeten yüksek mobil sonlandırma ücretlerini uygulamaya devam edemez” dedi.

Doany: Turkcell Rekabeti Engelliyor

Paul Doany sözlerine şöyle devam etti: “Perakende ücretlerin düşük olmasına izin veriliyorsa, sonlandırma ücretlerinin mutlaka düşmesi gerektiği gerçeği nihayet birçok ülkede düzenleyici kurumlar tarafından kabul edilmeye başlandı. Dolayısıyla, geçen sene boyunca önümüzdeki 2 ilâ üç sene içinde mobil sonlandırma ücretlerinin en az yüzde 50 düşmesi gerektiğini söyledik. Bu görüşümüz, Turkcell’in en düşük şebeke içi ücretine bakıldığında, Turkcell’in sonlandırma maliyetinin 3 Kr’un çok üzerinde olamayacağı ve kesin surette 4 Kr’tan fazla olmadığı tartışılmaz gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Mobil sonlandırma ücretlerinin düşürülmesi, rekabeti artırıcı ve tüketici menfaatine bir adımdır çünkü mobilde rekabet olmasına izin vermektedir. Etkin piyasa gücüne sahip hâkim operatör olmak başka; hâkim konumu suiistimal etmek başka şeydir” diyen Dr. Doany, sözlerine şöyle son verdi: “Bu uygulamalar Türk Telekom ve Avea’yı olumsuz etkilediği için bunlarla ilgili dava açıyoruz. Turkcell’in rekabeti engelleyici davranışları tüm alternatif telekom operatörleri ile birlikte telekom sektörünün tamamını olumsuz etkiliyor”.

:: Bu davayı kim kazanır?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türk Telekom, Turkcell’e Dava Açtı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şu ttnet in başına bigün çok kötü bişey gelecek. herkes beddua ediyor adsl fiyatları yüksekliğinden. bir gün tutacak, o olacak yani 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Size de bi dava açan olsa da vatandaş rahatlasa. Uçuk internet fiyatları ve internet için telefon aboneliği şartı gibi…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Birisi bu doktora xDsl fiyatlarını hatırlatabilir mi ?

" Türk Telekom, Turkcell’e Dava Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom, Turkcell’e Dava Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom, Turkcell’e Dava Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "