Türk Telekom’un Geleceği


03 Ekim 2007 Çarşamba 13:00
Türk Telekom’un Geleceği
CeBIT sadece temaşa amacıyla düzenlenmiyor elbette. Firmalar her zaman yeni ürünlerini ve hizmetlerini de tanıtmaya çalışıyorlar. Biz de Türkiye’nin iletişim altyapısının önemli parçalarından Türk Telekom’un Pazarlama Direktörü Erem Demircan‘a, yani yeni ürün ve hizmetlerden sorumlu en yetkin kişilerden birisine sorularımızı yönelttik. Her ne kadar gürültülü bir ortamda yapılmş bir söyleşi de olsa, özellikle çok uzun süredir beklenilen ürünlerin bilgilerini bulabileceğiniz bir söyleşi oldu.

İzleyin

Kısaca…

Erem Demircan‘dan öğrendiğimiz ve internet gündemimize oturacak olduğunu düşündüğümüz haber kesinlikle VDSL hizmetinin gelişi. 30 Mbit bağlantyı her evde kullanabileceğimizi belirten Demircan, gönderme hızlarının da 7-7,5 Mbit seviyesinde olacağını belirtti. Ayrıca fiyat konusunda fazla kesinlik veremeseler de, özelleşmeden önceki 2 Mbit ADSL erişimi ücretinden ucuz olabileceğini belirttiler. Hizmet 1 Ocak 2008 itibariyle binlerce aboneye götürülecek şekilde devreye girecek.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

44 yorum - “Türk Telekom’un Geleceği”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  türk telekom halkın güveinin ne zaman kazancak acaba yada kazanamadan alternatif cıkacak herkez ona gececek böylece ttnetten kurtulmus olacagız turkcell 3g şart oldu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  1 ocak 2008 oldu hani 30 megabit? şimdi de grevi bahane edip 2 yıl daha ertelerler.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla ben 1 mbitlik kotalı kullanıyorum ama hala o hızı gö***** 5 bazen 25 kb/s hızla indirme yapı***** k modemle bile bundan hızlı yükleme yapıordum. 30 mbit olsa olsa 512 kb/s olur anca.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ÖNEMLİ OKUYUNUZ:
  Yorumların hemen hepsini okudum. Normalde hiçbir makaleye yorum eklemezdim fakat yeni Türk gençliğinin cahilliğini gördüm üzüldüm. Neticede araştırmayı sevmiyoruz, ağızdan duyduğumuz ve birbirimizi kışkırtmayla insanları veya firmaları sürekli kötüleyen bir gençlik görüyorum.
  TEKNİK AÇIKLAMA:
  Yorumlarda 30 Mbiti deneyen ve dediklerine göre 1 Mbitle bile zor download ettiğini yazan bir yorum gördüm. O ve onun gibi düşünenlere istinaden teknik olarak mümkün ve mümkün olmayan bilgileri burada yazacağım. Ben Network uzmanıyım ve özel bir şirkette bilgi işlem müdürü olarak görev yapıyorum.
  (A) bizim bağlantımız olsun,
  (B) internet servis sağlayıcımız olsun,
  (C) diğer internet servis sağlayıcıları olsun,
  (D) download ettiğimiz site olsun.
  Bu şemaya göre (A) noktasından çıkan talep (B),(C) ve (D) noktasına kadar gider.
  (A) noktası, yani bizim bağlantımız 30 Mbit olsun, (B) bağlantısı 68.42 Gbit (yani telekomun yurtdışı bağlantı kapasitesi), (C) bağlantısı 10 Gbit, (D) bağlantısı 10 Mbit.
  Lütfen şemayı iyi anlayınız.
  Bizim (A) noktasından talep ettiğimiz 30 Mbitlik bir hız, (D) noktasındaki 10 Mbitlik hızı olan siteye ulaştığında, bize dönmesi gereken maximum hız 10 Mbit olacaktır. Yani bizim 30 Mbitlik hızımız, ziyaret ettiğimiz sitenin bize dönüş hızına düşecektir. Tabi (D) noktasına başka başka kişilerin ziyaret ederek toplamdaki 10 Mbit hızını düşürdüğünüde varsayarsak, bu bize gelene kadar bırakın 1 Mbiti, 200-300Kbitlere kadar düşecektir. Yukarıdaki şemayı Türkiyede barındırılan siteler içinde aynı örneği verebiliriz. Neticede Türkiyedeki birçok datacenterın toplam hızları 100 Mbitin altındadır. Ki site müşterilerine hiçbir datacenter direk 100Mbit vermez çünkü 1 site için çok ciddi bir masraftır. Yani neticede ortaokuldaki matematik problemleri aklında olan varsa bir havuza 2 çeşme aynı anda su akıtıyor gibi problemleri hatırlarsak az çok internet hızının neye bağlı olduğunu daha iyi anlarız. Azcık kafasını çalıştıran arkadaşlar bu neden böyle sorusuna kendisi cevap bulabilir. Ancak en başta belirttiğim gibi gençliğimiz çok tembel. Her zaman tembel olduklarını böyle yorumlar yaparak cahilce yazılar yazarak ispat ediyorlar. ben utanıyorum şahsen.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimseden 30mbit isteyen yok. Önce adam gibi 1mbit’i versin telekom. Aylardır yurtdışı çıkışları rezalet. İstersen 100mbit ver yurtdışına çıkamadıktan sonra ne anlamı var. 68gbit kapasite olduğunu söylüyor adam ve hep 45gbit civarında kullanıldığını söylüyor. YALAN. Madem öyle neden gecenin bir yarısı 90ms ping alabilirken gündüz saatlerinde en az 800ms görüyorum? Zaten biraz matematiği olan adam hesabı yapabilir. En düşük hız 1mbit oldu ve 4 milyondan fazla adsl üyesi var. Bu ülkeye 110gbit de yetmez. Çocuk kandırmasınlar, hızları da zırt pırt arttırmasınlar yurtdışı çıkışlarıın arttırmadıktan sonra. Dialup kullandığım günleri arar oldum.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  30 mbit olacak ama yurt dışındaki serverden bir oyun oynasan en az 200-300 ping olur nasıl 30 mbit bu önce su yurt dışı kapasitesini ve 4 mbiti adam gibi versinde öyle 30 mbit versinler yoksa bunların yapacagı 30 mbit diye satarlar yurt dısındaki bir siteden dosya indirsen 10 kb ile indirirsin içine edim böle 30 mbit in

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  30 Mbit ten bahsedeceklerine ilk bal şu 4Mbitlik bağlantıları adam gibi rayına oturtsunlar. Şu anda bile bu sayfayı 15 sn gibi bir zamanda yükledi. Ayrıca yurtdışı çıkışları en son 16 Gbit gibiydi (yanılıyor olabilirim ) ve bunun 160 Gbite çıkacağı söyleniyordu 4 ay önce ama ne oldu hani icraat sonra başlıyorlar yok deniz altından geçen kablo koptu yok yan yattı çamura bastı Kimse salak değil bu ülkede kimsenin boşuboşuna parasını yiyemezsiniz siz ilk baş şu altyapı sorununa çözüm getirin. Ayrıca bazı arkadaşlar çoğu şeyi yurtdışından ithal ettiğimizi söylemişler ama az araştırırlarsa fiber optik kablo üretimin dünyanın en iyilerindeniz yani kendi kaynaklarımız mevcut fakat baştaki arkadaşlar herşeyi hazırdan almaya alıştıkları için bu durumu sadece görmezden geliyorlar. Ayrıca bazı arkadaşlarımız nedense neden bu kadar olumsuz bakıyorsunuz bu kadar gibisinden ifadelere yer vermişler ve sesleniyorum bu arkadaşlara NEDEN BU KADAR ŞİKAYET EDEN VAR demekki bi yerlerde yanlışlık var yorum yapmadan önce yorumlara bi göz atalım 😉 TT de adam gibi iş yapsın başımıza taç edelim 🙂 Ayrıca fiyat hakkında eski 2048 bağlantı ile aynı fiyat olacağı söyleniyor 230 ytl civarı olması lazım.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  30 mbps tarifeye 4 gb kota koyarlar 3 günde dolar bence:D

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  hızlı trene döner bu iş. bende 1024 mb 4 gb internet var ve tam şu anda 20 kbps ile download yapıyorum. bunun normal hızı 100-120 kbps değilmidir. 120 yi görmek için herkesin yatmasınımı beklemem gerekiyor? gece saat 2 den sonra 120 ye geliyor. eğer server yoğun olunca hızım düşüyorsa o zaman neden turktelekom ona göre server yapısını genişletmiyor? bunların hepsi palavra. bu adsl msn de chat yapmaktan başka hiçbir işe yaramaz…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  olumsuz yorumların nedeni telekomun kötü imajı dünyanın en pahalı internetini kullanan asla söylenen hızı alamayan sürekli sorunlar yaşayanlar biri nasıl iyi yorum yapsın ki bunlara ?

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  aynen daha bu videoyu bile ttnet in o müthiş turbo interneti sayesinde seyredemiyorum. e tabi video nun içeriğinde türktelekom ve onun 30 mb vaadi olunca internet hızı otomatik olarak kendini 10 kb le sınırlıyor. ne de olsa işin içinde ttnet var.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  bu videoyu daha açamadım

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  niyetiniz üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi yurdum insanı her olaya önyargı ile yaklaşmaya alışmış alıştırılmış bir kişi ble iyi niyet belirtisi göstermiyor şu yorumlarda hayret birşey

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  2007 yılında da evlere kadar fiber optik kablolar çekilecekti. ne oldu onlar? vdsl2den de hızlılar sonuç olarak!

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapılan olumsuz yorumlara katılıyorum… Yani telekom yurtdışı bağlantımızı düzeltmeden nasıl iyileştirme yapıcak ki ? Arkadaşlar bence bunlar bizim telekoma olan tepkimizi ertelemek amaçlı… kanmayın !

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu 4 mbit rezaletini bir halletsinler 30 mbit sonra olur.

  ne zaman 4 mbit çıktı 1 mbitler sanki 256 ya geriledi.

  4 mbit almak gerekiyorki eski hızda kullanalım 😀

  5 – 10 -15 – 20 mbit tarifeleri de olur inşallah

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  ———————–
  Yazan: SDN Okuru Tarih: 2007-10-05 01:19:53
  TT nin geleceği 0 fuarda test yapayım dedim şu 30 Mps yi 3000 leri görecem zannettim 10 ile indiriyor karizma 0
  ————————
  Bu tt ile ilgili birşey değ***** server yoğunsa çok normal bir hız o.

  Ayrıca tt bunların yarısını bile yapabilirse çok büyük iş başarmış olacak.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  vdsl için yeni modem gerekecek mi?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  1 mb bağlantı var filmi seyredemiyorum ttnet ilk önce şu andaki duruma çözüm getirsin vdsl le elit kesimi ayırır bunlar biz yine sürünürüz 1 mb bağlantıyla

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  nerden nereye gelindi dialup lardan 30 mbitlere = 3mbyte saniye gerçekten insaf edilmesi gerekiyor ama fahiş fiyatlara da göz yummayın hakkınızı sonuna kadar arayın telkoder gibi kurumlara mail atın vs.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Özelleşmeden önceki 2Mbps ADSL fiyatı 239 YTL idi.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ülkede zaten hiç bişey ucuz olmaz
  bu ülkede parası olan dügü çalıyor

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  TT nin geleceği 0 fuarda test yapayım dedim şu 30 Mps yi 3000 leri görecem zannettim 10 ile indiriyor karizma 0

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  ya sıkıldım ben bu telekom un göz boyama hareketlerinden. elimizde 1mbit var da noluyor. şu altyapıyı sağlam bir zemine oturtmadan 30mbit lik baglantıdan ne derece faydalanabileceğimizi sanıyorsunuz… saçma sapan işlerle uğraşıyorlar. altyapıyı iyileştirip su anki bağlantı ücretlerini aşağıya çekmeye güçleri yetmiyor. gidip eften püften işlerle uğraşıyorlar.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk milletine bedava versen yaranamazsin su yorumlardaki rezillige bakin

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumları anlamakta zorlanıyorum. Bu internet teknolojisinin hiçbir kısmı bu ülkede üretilmiyor, tamamını dışarıdan İTHAL ediyoruz. Yani bu yatırımları yapmak öyle kolay değil. Son birkaç yıldır telekomun internette katettiği mesafeyi neden görmezden geliyoruz? Ãœlkemizin internet hızını Amerika, Almanya, Fransa, Japonya, Kore gibi ülkelerle kıyaslamak mantıklı mı? Bizim hangi teknoloji üreten markamız var, bu ülkelerde neler var? Tamam, internetimiz pahalı, altyapımız daha da iyi olmalı… AMA yapılanları da görüp takdiri hak edene de hakkını verelim lutfen. Dönüp telekomu kar ettiğini ve bunu artırmayı istediği için eleştirmekte ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir mevzu. Bu ülkede piyasa ekonomisi var ise ki; var zannederim, adamlardan hayır kurumu gibi çalışmasını beklemek ne kadar mantıklı. Yanlış yapıyorsa, tüketici olarak gerekli tepkiyi gösterelim, ben şahsen gücüm ve etkim nisbetinde yapmaya gayret ediyorum, ama eleştirirken de insaf hudutlarını aşmayalım, mantıklı olalım

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  eğer yanlış duymadıysam 30 megabit internet hızı 2 megabit internet hızından daha ucuz olacakmış bu gerçekten inanılmaz bir fiyat Türkiye şartlarına göre… Ayrıca 30 megabit internet hızının o fiyatta olacağı düşünülürse dünyanın en pahalı internetini kullanmak sözcüğünü bi kenara bırakabiliriz heralde.
  Eğerki bu söylenen cümleler doğruluğunu gösterirse Telekoma burdan kocaman bir teşekkür

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  muhtemelen 20GB kotalı 30 mbit internet kullandırcaklar bize tt saçmalıkta sınır tanımıyor kendilerini bile aştılar

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanırım ücret 269 YTL gibi birşeydi. Yani 200-250 lira gibi bir aylık fiyata 30 Mbit sınırsız internet kullanabileceğiz. tabii yeni modemlerle. ^^

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurtdışı çıkışlarımız hal

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk halki cok zengin bir halk degil arkadaslar, turk halki comerttir….Fiyatlar cebi yakmamasi lazim…

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayin Erem Demircan cok guzel ***** seyler de cok guzel ***** TT nin bu kazanmis olduklari kotu imaji kaldirmalari zor ***** da bunlari hayata gecirseler yine de sanityorum teknolojinin eskisini yuksek fiyata kullanmaya devam edecez…Insallah yanilirim:(

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  kesin kotalı olur 😀

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Videoları hala ısrarla google yüklemede ısrar ediyorsunuz. Şunu youtube a yükleseniz.
  30 mbit de kazık olacak anlaşılan

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  önce yurt dışı çıkışları yükselsin lütfen

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  özelleşmeden önceki 2 Mbit ADSL erişimi ücretinden ucuz olabileceğini belirttiler ? Ne kadar dı bu ücret ?

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakikaten çok faydalı ve önemli bir görüşme yapılmış. Teşekkürler SDN. Sizi seviyorum.

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaç para olacak ama alırız valla ucuz olursa ttnetten iyi bir adım VDSL2 güzelmiş hemde yakın zamanda öyle 2015 te filan değil 😀

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  sehirler arasi ve ulkemizin dis baglanti hizlari konusunda bir faaliyet yapılmazken kullanıcılara nasıl bu hız garanti edilecek.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  4 Mb değilken 1 Mb kullanıyorduk ve müşterilerimizden bu kadar şikayet almıyorduk. Ne zaman ki yeni tarife ve otomatik geçişler ile 1 Mb 4 Mb oldu ve sorunlar başladı. Onlar laf değil icraat yapsınlar bence. :@

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  30 Mbit 1 ocak günü 110 bin kullanıcıya ulaşacak ***** ttnet n milyonlarca kullanıcısı var bu ne demek ilk Ankara ve İstanbul gibi illerde kullanıma ***** oturmuyorsanız 2010 da semtinize anca gelir diyorum ben

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Filim download ediyoruz yanlız korsan foraaaaaaaa 🙂
  Neden download ediyorsun ama olmuyor ki alsana dvd mvd falan 🙂

  Haydsl mi dedi ben mi yanlış anladım orda…

  Şimdiki 4096 mbps 1 ocak 30 mbps şimdiki 1024 mbps o zaman yine 1024 mbps 🙂 Kelime oyunu bunlar kanmayın arkadaşlar …

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  özelleşmeden önceki 2 Mbit ADSL erişim fiyatları nekadar ?

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Kısaca…

  Erem Demircan’dan öğrendiğimiz ve internet gündemimize oturacak olduğunu düşündüğümüz haber kesinlikle VDSL hizmetinin gelişi. 30 Mbit bağlantyı her “evde kullanabileceğimizi belirten Demircan, gönderme hızlarının da 7-7,5 Mbit seviyesinde olacağını belirtti. Ayrıca fiyat konusunda fazla kesinlik veremeseler de, özelleşmeden önceki 2 Mbit ADSL erişimi ücretinden ucuz olabileceğini belirttiler. Hizmet 1 Ocak 2008 itibariyle binlerce aboneye götürülecek şekilde devreye *****

  işte bu bilgileri bekliyordum çook teşekkürler
  fakat 2mgbit parasınaymış peh ben 4gb kotalının parasını zor veriyorum öğrenci halimle kafamı buluolar gençlikle max 35 ytl olmalı olmadı 40 tabi onlarında kendi haklı yanları vardır kar yapmaları lazım dimi 🙂

" Türk Telekom’un Geleceği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom’un Geleceği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom’un Geleceği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar