Okunma

Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor


26 Kasım 2015 Perşembe 11:40
Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor

Türkiye’nin telekom sektöründeki dev ismi Türk Telekom, dünyanın önde gelen servis sağlayıcılarından biri olan Amazon’la işbirliğine gitme kararı aldı.

İlk adım Türk Telekom’dan!

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca, Amazon Web Services’in hali hazırda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Orta Doğu ve Kafkaslar’da veri merkezinin bulunmadığını, bu yüzden Türkiye’deki şirketlerin verilerinin İrlanda’da bulunan büyük veri merkezine tutulacağını belirtti.

Yurt dışına açılmak isteyen şirketler için Amazon alt yapısının önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Akarca, “Türkiye’ye firmalar adım adım geliyorlar. Kimse gelip birden tam anlamıyla ülkemizde hizmet vermeye başlamıyor. Bizde bu anlamda Amazon’la önemli bir ilk adım attığımıza inanıyoruz.” dedi.

15-11/26/bulut.jpeg

Akarca sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizi bölgesinde bir veri merkezi üssü olarak konumlamak için teknoloji yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’deki işletmelerimizin global  alanda rekabet edecek düzeye ulaşması için en ileri teknoloji hizmetlerine sahip olmalarının gerektiğine inanıyoruz. Amazon Web Services ile yaptığımız bu çalışmayı bu kapsamda şirketlerimize rekabet avantajı sağlayacak bir iş birliği olarak değerlendiriyoruz”. 

BuluTT Market portföyünü genişletiyor!

Amazon Web Services Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Teknoloji ve Çözüm Mimarisi Başkanı Attila Narin de şu açıklamalarda bulundu: “Amazon Web Services’i 2006 yılında hayata geçirdiğimizde, Türkiye’deki kullanıcılar bu hizmeti ilk kullananlar arasındaydı. Bugüne kadar Amazon Web Services’i kullanan her ölçekteki şirkette çok büyük yenilikler gördük.

BuluTT Market’le birlikte, çok daha fazla Türk şirketinin bulut teknolojisini kullanarak işlerini büyütmek ve başarılı olmak için gerekli olan güvenlik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik hizmetlerini uygulayabileceklerini düşünüyoruz”.

Türk Telekom Grubu’nun Amazon Web Services altyapısı üzerinden sunduğu sanal sunucu hizmeti, BuluTT Market üzerinden, işletmelere fatura ile ödeme yapma imkanı tanıyor. 

:: Türk Telekom ve Amazon işbirliği hakkındaki görüşleriniz neler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  TT desteklerini esirgemezse başarılı bir proje olur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  amazonla anlaştıysanız bari blackberry leri de getirin de bi hayrınız olsun bildiğim kadarıyla amazon blackberry nin cihazlarını çok fazla pazarlıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bende sandımki türkiyedede hizmet vericek

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hayirli olsun

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İrlandada veri merkezi olmasının neresi güzel. Milyonlarca kullanıcının bilgileri neden yabancı bir veri merkezinde saklansın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sonra da diyorlar ki, kimse bize 3.dünya ülkesi muamelesi ***** özel ve kurumsal şirketlerindeki mantalite yancı olup nasıl cebe ***** ar-ge yatırımları mı ? Hani şu 100 gerekiyorken 10u geçmesin ama he diyenler mi !Bir şey geliştirmelerini geçtim artık, kâr marşını kısıp doğru düzgün standartlarda hizmet ile milletin aklını almaları ama neyse olur he olur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  50kb upload ile ne bulutundan bahsediyor bu dangalaklar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İrlandayı kullanmak yerine, Türkiye üzerinde büyük bir veri merkezi kursanız hem ortadoğuya daha hızlı ve güçlü hizmet vermiş olmazmısınız ey Türktelekom?

  Bütün büyük firmaların üssü haline geldi neredeyse bu irlanda, oraya bağlamayın sizde bizi.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de turkiyeye şube açacaklar sandım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  resimdeki ifadede palavra be… ancak enayiler inanır…

" Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom ve Amazon Güçlerini Birleştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "