Okunma

Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği


23 Haziran 2011 Perşembe 14:00
Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği

Türk Telekom’un genişbant internet yatırımlarına Avrupa Yatırım Bankası’ndan da destek geldi.

Özellikle kırsal bölgelerde internet altyapısını geliştirmeyi amaçlayan yatırımlara Avrupa Birliği’nin finansman kuruluşu Avrupa Yatırım Bankası toplamda 250 milyon euro tutarında finansman paketi sağladı. Bu paketin ikinci aşamasının kullanımı için gerekli garanti anlaşmalarını imzaladı.

Türk Telekom ile Avrupa Yatırım Bankası arasında yapılan anlaşma sayesinde, özellikle internet altyapısının geliştirilmesi ve altyapı modernizasyon çalışmaları için kaynak yaratılacak. Gerçekleştirilecek yatırım projeleri genişbant penetrasyonunun artırılmasını ve bu sayede dijital uçurumun ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Kredinin Türk Telekom’a aktarılan ve garanti içermeyen 100 milyon euro’luk ilk diliminin ardından, 150 milyon euro’luk ikinci dilimi çerçevesinde garanti teminine yönelik olarak Societe Generale Bankası’nın (Fransa) koordinasyonu altında ING Bank (Hollanda), Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Japonya) ve Sumitomo-Mitsui (Japonya) bankaları ile garanti anlaşması 22 Haziran’da imzalandı.

Kredi, ilk 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 8 yıl vadeli olarak ödenecek ve Türk Telekom’un genişbant penetrasyonunu artıran, altyapıyı modernize eden projelerine kaynak sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt şunları söyledi: “Müşterilerimizin yüksek hızdaki genişbant ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir altyapı inşa ediyoruz. Ülkemizin her köşesinde, yediden yetmişe herkesin, mesafe kavramını ortadan kaldıran, bilgiye ulaşmada sınır tanımayan internete hızlı ve kolay bir şekilde erişmesi, bilgi edinmede fırsat eşitliğine kavuşması için gece gündüz çalışıyoruz. Genişbant internet alanındaki yatırımlarımıza, Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz. ”

Avrupa Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen konu hakkında şunları söyledi: “Bizim amacımız bilgi ekonomisine olan yatırımların kolaylaşması ve artması: bu Türkiye için ve Avrupa Birliği’nin finansal ayağı olan Avrupa Yatırım Bankası için öncelikli bir konu. Bu kredi ile Türk Telekom’a telekomünikasyon altyapısının tüm Türkiye’de eşit olarak gelişmesini ve özellikle artan genç nüfusa internet erişimini mümkün kılacak uzun vadeli finansal kaynağı sağlıyoruz.”

:: Bu işbirliği hakkında ne düşünüyosunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği”

 1. rtsbora dedi ki:

  sanki türk telekomun krediye ihtiyacı var? sadece geçen sene 2,5 milyar lira net kar elde etti. istese 1 sene içinde tüm memleketi kablo manyağı yapar. reklam kokan hareketler bunlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kiLLerMan 1-2 mbps den kurutuluruz ama uçuk bi fiyata (bence)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kiLLerMan 1-2 mbps den kurutuluruz ama uçuk bi fiyata (bence)

 4. Mr.kiLLerMan dedi ki:

  Bu desteği SuperOnline alsaydı daha hayırlı olurdu bence. Umarım Türk Telekom bu desteği iyi kullanır da 1-2 mbps’lik bağlantı hızlarından kurtuluruz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kıçları tutuştu tabi… kullanıcılarından çalabildikleri kadar çalmaya devam ediyorken superonline-turkcell’in fiber kabloları döşemediği yer kalmadığı için bişeyler yapmaya çalışıyorlar şimdi.

" Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan dev işbirliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "