Okunma

Türk Telekom’dan Ankara’ya Akıllı Bina


04 Şubat 2012 Cumartesi 08:00
Türk Telekom’dan Ankara’ya Akıllı Bina

Türk Telekom’un halen Ankara Altındağ’daki mevcut genel müdürlük binasın yanına yapılacak olan yeni binası, 192 metrelik yüksekliğiyle Ankara’nın en yüksek ofis kulesi olacak. Bina, mimari yapısı, sahip olduğu akıllı bina sistemleri ve çevre dostu özellikleriyle modern mimari anlamında Ankara’ya yeni bir soluk getirecek.

Dün Ankara‘da gerçekleştirilen temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da katıldı. Törende kısa bir konuşma da yapan Binali Yıldırım, yapılan yatırımları överken, Fatih Projesi‘nden de bahsetti. Projenin pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla başlayacağının haberini veren Yıldırım, bunun çok önemli bir proje olduğunun da altını çizdi.

Projenin önemini vurgulayan Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, şunları aktardı: “Bugün başkentimiz Ankara’ya mimari anlamda değer katacak bir projeyi başlatmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Bu yeni projenin bizim için ayrı bir anlamı ve önemi var. Ankara’nın en teknolojik ve çevreci ofis binalarından birisi olacak yeni genel müdürlük binamız, başkentin sembol binaları arasında yerini alacak.”

Bina ile ilgili notlar

 • Güneş enerjisinden sıcak su temin edilecek.
 • Aydınlatma tesisatı otomasyonu ile güneş ışığından azami derece de istifade edilmesi sağlanacak.
 • Yağmur suyunun mevsimsel ihtiyaçlara göre bina soğutma tesisatı soğutma kulelerinde ya da bahçe sulamada kullanılacak.
 • Yeni Genel Müdürlük binası 550 kişi kapasiteli konferans salonu, fuaye ve çok amaçlı sosyal alanlar olacak.
 • Yaklaşık 6300 metrekarelik zemin oturumu bulunan yapının 3 bodrum katı ve zemin üzerinde 30 katı bulunuyor. Toplam 54.290 metrekare kapalı alana sahip olacak.
 • Genel Müdürlük birimlerinin yer alacağı yeni genel müdürlük binasında toplam bin 500 kişi çalışacak.
 • İç bahçe tasarımları, katlardaki yeşil alanları ile yeşil bina konseptinin öncüsü olacak. İç bahçe tasarımları ile kampüsteki yeşil doku, yapının içine alınarak üst mekanlara taşınacak.
 • Beş katta bir oluşturulan, yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki bu bahçelerle farklı birimde çalışanların da bir araya gelebileceği sosyal mekanlar olarak düzenlenecek.

2013 yılında tamamlanacak

Yaklaşık 6 bin 300 metrekarelik zemin oturumu bulunan yapının, üç bodrum katı ve zemin üzerinde 33 katı bulunuyor. 54 bin 290 metrekare kapalı alanı bulunan binada toplam bin 500 kişi çalışacak. Genel Müdürlük birimlerinin de yer alacağı binada 550 kişi kapasiteli konferans salonu, fuaye ve çok amaçlı sosyal alanlar da olacak. Binanın 2013 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

:: Türk Telekom hizmetlerinden faydalanıyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Türk Telekom’dan Ankara’ya Akıllı Bina”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  parayı yatırıma değilde bunlara yapıyorlar….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  birakin akilli binayi falan adam gibi hizmet verin biktik ***** kota koyan bi zihniyet isterse ankaraya 2453 tane bina diksin.

 3. lord87 dedi ki:

  Desenize Allah’ın nimetlerinden kotasız yararlanacaklar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar tabi yapar fiber internete kota koyarsa ve bütün kotalar dolarsa adam yapar ben 2 ay 4GB kotalı 8Mbps kullandım 1 ay hiç kullanmadım kota gene aşılmış

 5. desperado64 dedi ki:

  ilk önce benim tarife sorunumu çözsünler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şu interneti de akıllılaştırsalar ya zırt pırt kesiliyor

" Türk Telekom’dan Ankara’ya Akıllı Bina konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom’dan Ankara’ya Akıllı Bina ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom’dan Ankara’ya Akıllı Bina ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "