Okunma

Türk Telekom’dan Doğayla Dost İletişim


26 Temmuz 2011 Salı 09:20
Türk Telekom’dan Doğayla Dost İletişim

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma hedefiyle sürdürülebilirlik çalışmalarını yürüten Türk Telekom, Türkiye’de karbon salınımını ölçerek CDP‘ye raporlayan ilk telekomünikasyon şirketi oldu.

Güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji kullanımından, görüntülü görüşme teknolojisi telepresence’a, çevreci yazı karakteri Ecofont kullanımından e-eğitime, filo optimizasyon çalışmalarından enerji tasarruflu ürün ve hizmetlere kadar pek çok sürdürülebilirlik projesi gerçekleştiren Türk Telekom, başlattığı enerji dönüşümü programı sayesinde her yıl 5.400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon emisyonunu engelleyecek.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom Adalar’da düzenlediği karbon-nötr basın toplantısı ile sürdürülebilirlik çalışmaları için yeni bir dönem başlattığını duyurdu.

Türk Telekom’un Adalar ilçesinde görev yapan çalışanlarının kullanımı için filoya eklediği ve kullanımı sırasında karbon salınımı sıfır olan akülü araçların da tanıtıldığı toplantıya Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt’un yanı sıra, Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen CDP Türkiye operasyonunu temsilen Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakiye Avdan Boyacıgiller de katıldı.

Doğayla dost iletişim

Toplantıda yaptığı konuşmada “Kendimiz, ailelerimiz, şirketimiz ve üzerinde yaşadığımız gezegenin geleceği için ‘Doğayla dost iletişim’ sloganıyla yeni bir dönemi başlatıyoruz. İyi bir kurumsal vatandaş kimliği ile ekonomik, sosyal ve çevresel sorumlulukla hareket ederek, tüm sosyal paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz” diyen Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm çalışanlarımızın katılımı ile ofislerdeki uygulamalarımızı sürdürülebilirlik ilkelerine uygun hale getirmek üzere adımlar atıyoruz. Müşterilerimizin enerji kaynaklarını daha etkin kullanmalarına yardımcı olmak için çevreci ürün ve hizmet seçenekleri sunuyoruz. Sürdürülebilirlik konusunu tırnak içinde söylüyorum “yapmak zorunda” olduğumuz bir iş kalemi olarak görmüyoruz. Tam aksine, 25 bin kişilik Türk Telekom ailesinin her bireyi, bu konuda aynı sorumluluğu ve heyecanı paylaşıyor. Keza, sürdürülebilirlik konusunu şirket politikamızın taşıyıcı ayaklarından birisi olarak değerlendiriyoruz.”

Toplantıda bir konuşma yapan Prof. Dr. Nakiye Avdan Boyacıgiller ise: “İklim değişikliği riskleri tüm sektörleri doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemekte. İklim değişikliği risklerinin farkında olmak, ölçmek ve yönetmek iyi yönetimin bir göstergesi. İMKB’de halka açık telekomünikasyon şirketleri arasında karbon ayakizini açıklayan ilk şirket olduğu için Türk Telekom’u bu öncü davranışından dolayı kutlarım. Türk Telekom’un raporunun uluslararası kurumsal yatırımcıların dikkatinden kaçmayacağından eminim” dedi.

Türk Telekom’un İstanbul Adalar’da karbon ayak izi ölçümü raporunu duyurmak üzere düzenlediği toplantı, içeriğine uygun olarak karbon-nötr olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan basın mensupları, toplantının düzenlendiği Büyükada’da Türk Telekom Adalar ilçesi çalışanlarının kullanımı için alınan ve kullanımı sırasında karbon salınımı sıfır olan akülü araçları deneme fırsatı buldu.

:: Türk Telekom’un sıfır karbon salınımlı araçlarını beğendiniz mi?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türk Telekom’dan Doğayla Dost İletişim”

 1. yarışçı dedi ki:

  Şimdi reklamlar.

 2. ender1genc dedi ki:

  golf arabası gibi

 3. TMac1 dedi ki:

  anlaşılan bu aralar bizim site yeni elemanlar alıyor

 4. lauset dedi ki:

  daha çok yolu var ttnin

" Türk Telekom’dan Doğayla Dost İletişim konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom’dan Doğayla Dost İletişim ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom’dan Doğayla Dost İletişim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "