Okunma

Türk Yapımı Blog Projesi: Blogsa.NET


06 Ekim 2009 Salı 18:53
Türk Yapımı Blog Projesi: Blogsa.NET

Kişisel sitelerin olmazsa olmaz bir gereklilik halini aldığı şu günlerde, kullanıcılar ya ücretsiz blog alanı sağlayan servislerden faydalanıyor ya da kendi web alanlarına kurdukları hazır sistemleri tercih ediyorlar. İkinci seçenekte daha çok ön plana çıkan güvenlik, yaygınlık, kullanım kolaylığı gibi durumlarsa, kullanıcıların tercihlerinde önem teşkil ediyor.

Microsoft.Net teknolojisi ile tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Blogsa, bu özelliğiyle de Türkiye’nin ilk açık kaynak kodlu blog projesi olma niteliğine sahip. Kullanıcıların tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılamakla da kalmayan Blogsa, güvenli hızlı ve geliştirilebilir bir altyapı da sağlıyor.

Özel Detaylar

Yayınlanmasının üzerinden oldukça kısa bir süre geçmesine karşın çok iyi bir noktaya ulaşan, hem Türk kullanıcılardan hem de yurtdışından çok olumlu tepkiler alan Blogsa, bu güzel övgüleri elbette ki başarılı yapısı ve yabancı rakiplerinden hiç de aşağı kalmayan özellikleri ile sağlıyor.

Popüler sistemlerde bulabileceğiniz tüm temel özellikleri barındıran Blogsa, tüm görsel yüzünde kullanım kolaylığıyla bir adım öne çıkmayı başarıyor. Kolayca kişiselleştirebilme, tema ve eklenti hazırlayabilme, çoklu dil desteği gibi niteliklere sahip olan sistemde, hiç şüphesiz tüm kullanıcıların en çok merak ettiği konu diğer sistemlerden geçiş özelliği. Bu hususta da son derece başarılı işlere imza atan Blogsa ekibi, özellikle WordPress’den geçişlerde önemli avantajlar sunuyor.

Elbette ki her sistemde olduğu gibi Blogsa’nın da eksileri yok değil. Henüz çok yeni olan sistem için eklenti geliştiren, tema tasarlayan kişi sayısı ekibin tüm desteğine karşın çok az. Bu yüzden güçlü rakipleri karşısında bir adım geride kalmış gibi görünüyorlar. Ancak bu gibi durumların zamanla değişeceğini tahmin etmek çok da güç değil.

Blogsa Ekibi

Amaçlarının alanında ilk yerli proje olan Blogsa’yı dünya piyasasındaki rakiplerinden bir gömlek üstün hale getirmek, olduğunu ifade eden ekip, sanılanın aksine çok da geniş değil. Ekip, proje lideri Selçuk Ermaya, proje yöneticisi Erdem Tüzen, koordinatör Tayfun Akçay, geliştirici Volkan Aktaş ve Doğukan Demir’den oluşuyor.


Tümüyle kullanıcıların beklenti ve istekleri doğrultusunda
geliştirilen Blogsa Tayfun Akçay önderliğinde, Microsoft Public Licence
(Ms-PL) ile lisanslanmış. Ayrıca açık kaynak kodlu projelerin
yayınladığı “CodePlex” platformundaki yerini de almış.

Kısa sürede kararlı sürüme kavuşacak olan Blogsa, bu yeni sürümle birlikte hem birçok yeni özellik sunacak hem de öne çıkan hataları giderecek. Ancak hiç şüphesiz en önemli gelişmeyse Microsoft tarafından gelmiş. Microsoft’un .NET teknolojisiyle geliştirilen, çok özel uygulamaları yayınladığı, buradaki adreste kararlı sürümle birlikte, Blogsa da yerini alacakmış. Bu durum bile Türk yazılım sektörü adına gerçekten önemli bir gelişme.

:: Blogsa hakkındaki fikirlerinizi SDN forumlarında paylaşın.

Bilgi İçin: Blogsa
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Türk Yapımı Blog Projesi: Blogsa.NET”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ***** 19 ekimde yayınlanacak olan 1.0 kararlı sürümüyle , herkesin dikkatini dahada çekeceğe benziyor.

    Yeni versiyona geçmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Tüm çalışanlara başarılar dilerim 😉
    FyDoxa

" Türk Yapımı Blog Projesi: Blogsa.NET konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Yapımı Blog Projesi: Blogsa.NET ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Yapımı Blog Projesi: Blogsa.NET ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "