Okunma

Türk YouTuber, Suriye’ye girdi ama trendlere giremedi!


11 Şubat 2018 Pazar 10:21
Türk YouTuber, Suriye’ye girdi ama trendlere giremedi!

Son günlerde eleştiri oklarına maruz kalan YouTuber’lar, söylenenlerin aksine harika içerikler üretmeye devam ediyor. Reynmen’in Suriye videosu, büyük ilgi görüyor. İlgi göstermeyen tek yer, YouTube’un kendisi. 

Kazandıkları para, ürettikleri içeriklerin türü, vs derken son zamanlarda en çok eleştirilen kişiler arasında YouTuber’lar da var.

Teknolojinin değişim rüzgarı estirdiği günümüzde, medyanın da değiştiğini ve yeni medyanın  hayatımızın bir parçası olduğunu idrak etmek, kimilerine göre kabullenmesi zor bir gerçek gibi görünebilir. 

YouTuber’lar tarafında üretilen içeriklerin, yararsız ve boş olduğunu iddia edenlerin fikrini değiştirebilecek ve aralarında gerçekten çok iyi fikirlerin olduğunu ispat edecek harika bir videoyu paylaşmak isteriz.

Reynmen, Suriye’de vLog çekti 

YouTube dünyasında Reynmen olarak bilinen ve gerçek adı Yusuf Aktaş olan dostumuz, son videosunda Suriye’deki El-Bab’a giderek, olan bitenleri paylaştı. Hemen hemen izleyen herkes tarafından büyük beğeni alan video, hiç tahmin etmediğimiz bir başka tepki daha aldı.

Bu kadar ilgi, beğeni ve yorumun ardından YouTube tarafından Trendler listesine dahil edilmesi beklenen video, bir türlü bu listeye giremedi ve kanal sahibinin de bu videodan gelir elde etmesi engellendi. Bu engellemenin arkasında, görüntülerin yanlışlıkla şiddet içerdiğini düşünen algoritmalar olabilir. 

Trendler adı verilen liste, Youtube Türkiye ekibi tarafından belli başlı algoritmalara göre belirleniyor. Ancak, Reynmen’in bu videosunda olduğu gibi, kişisel bir müdahale olu olmadığı da konuşuluyor.

Bir video, trendlere nasıl giriyor?

YouTube’un kendi resmi açıklamasına göre bir videonun trendlere girmesi için aşağıdaki kriterleri taşıması gerekiyor;

 • Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden
 • Yanıltıcı olmayan, tıklama tuzağı kurmayan veya sansasyonel özellikler taşımayan
 • YouTube’da ve dünyada olup bitenleri içerecek şekilde kapsamlı olan
 • Tercihen şaşırtıcı ya da yeni olan

Hesaplamada kullanılan diğer etkenler ise şöyle;

 • Görüntüleme sayısı
 • Görüntüleme sayısındaki artış hızı
 • Görüntülemelerin nereden yapıldığı (YouTube dışındaki kaynaklar dahil)
 • Videonun ne kadar eski/yeni olduğu

Bizden bazı notlar

Bu video ve YouTube dünyası gündeme gelmişken, bazı notlarımı da sizlerle paylaşmak isterim.

YouTuber dostlarımızın, memleketin gündemi ve menfaatlerine uygun, güvenlik güçlerimizin motivasyonu artıracak içerik üretmelerini sonuna kadar destekliyor ve yeni videoları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Geleneksel medyanın yerini alan ve YouTube gibi önemli platformları bünyesinde bulunduran yeni medyayı, bilinçli kullanmalı, desteklemeli ve daha da gelişmesi için katkıda bulunmalıyız.

YouTube Türkiye ofisinin, böyle yüksek ilgi gören ve vatandaşların büyük beğenisini kazanan videoların, trendler listesinde olması için destek olmasını bekliyoruz.

Bu vesile ile ülkemizin güvenliği ve terör belasının kökünü kazımak için Suriye’de bulunan güvenlik güçlerimizin muzaffer olması için duacı olduğumuzu belirtmek, bu kutsal amaç uğruna canlarını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Türk YouTuber, Suriye’ye girdi ama trendlere giremedi!”

 1. Uhammed Taşkoparan dedi ki:

  Ülkemizin düşmanları sevinmesin, bir gün her birine, tek tek sıra gelecek, haber ve haber dili muazzam, tebrik ediyorum.

 2. Kerim dedi ki:

  Video iyi olmus.

 3. Cem dedi ki:

  Olay sadece para kazanmak. Bilinçlendirmek değil orada ki ben tamamını izledim videonun. Oğuzhan Uğur izleyin bence. Eğlence gerçekler vs ne isterseniz .

 4. ERDEM dedi ki:

  Youtube şaşırtmadı. Yusuf kardeşim çok doğru bir hareket yapmış bu gibi durumların onu yıldırmamasını diliyorum. REYN HERYERE YAZILSIN REYNLE HANGİNİZ KAPIŞSIN?!

 5. asd asd dedi ki:

  Youtube’de, kendine youtuber diyen birinden sonunda adam akilli bir video gordum.

  1. mataramasuko dedi ki:

   BABALA TV tavsiye ederim pişman olmazsın

 6. Ali dedi ki:

  Şaşırdıkmı hayır.Abd görüşlü kişilerin trendleri belirlediği düşünülürse youtubenin de yanlılığı açık.

 7. azem akalan dedi ki:

  milli duygular üzerinden prim yapıp para kazanmaya çalışıyorlar, zeki olanlar her şeyin farkında, bu şekilde para kazanmalarına müsade etmiyor. böyle para kazanacaklarsa hiç kazanmasınlar

  1. Oguz dedi ki:

   bir insan 15 saniyede nasıl adam olmadığını belli eder bu yorum da bu tema işlenmiş

  2. efe dedi ki:

   Zeki olan kim burada? Sen mi şimdi 😀

   Azıcık milliyetçi olun da ülkeye katkı sağlayın yahu. İşiniz gücünüz yapana çamur atmak.

 8. semruk dedi ki:

  halbuki 1 buçuk günde 1 milyon izlenme sayısını geçti. bu işin içinden ben art niyet ararım.

" Türk YouTuber, Suriye’ye girdi ama trendlere giremedi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk YouTuber, Suriye’ye girdi ama trendlere giremedi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk YouTuber, Suriye’ye girdi ama trendlere giremedi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "