Turkcell 15 Yaşına Bastı


11 Mart 2009 Çarşamba 14:52
Turkcell 15 Yaşına Bastı

Rakip GSM operatörlerinin yöneticileri tarafından bile zaman zaman lider GSM operatörü olarak tanımlanan Turkcell 15 yaşına bastı ve Turkcell Maltepe Ar-Ge binasında basın mensuplarına bu zaman zarfı içerisinde yaptığı altyapı yatırımlarını düzenlediği toplantıyla aktardı. Toplantıda doğal olarak müşterilerini şebekenin bitmek bilmeyen meşgalesiyle üzen Avea’nın ‘her yöne bedava’ kampanyasıyla ilgili soruları da basının önem verdiği konuların başında geliyordu. Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu’nun sunumundan sonra gelen sorulara dair verdiği cevaplarda Avea’nın Turkcell’i ara bağlantı talebinin karşılanması istemiyle ilgili davasına ilişkin olarak yasal sürenin 90 gün olduğunu belirtti.


Turkcell yöneticileri şebeke kontrol merkezinde

Avea’nın tarifesinin başlamasından bu yana 90 gün geçmediğini düşünürsek Turkcell’in hala Avea yönünden gelen port’ları açma konusunda süresi olduğunu düşünebiliriz. Ancak Avea kampanyasını başlattıktan 1 hafta sonra 43 ek port talebinde bulunmuş, Turkcell ise 2 gün sonra 13 ve aynı hafta içinde 18 port’u daha devreye sokmuş. Avea’nın e-mail yoluyla istediği ilk port isteğinden sonraki isteğini yazılı olarak 215 olarak yaptığı, Turkcell’in ise optimizasyon yaparak toplamda takip eden hafta dahil olmak üzere toplam 60 yeni port açtığı ve peyderpey açmaya devam ettiği belirtildi.

Port açmanın kamu hizmeti olduğunu belirten Terzioğlu, çağrı sonlandırma ücreti nedeniyle bu işlemin normal şartlarda kendilerine herhangi bir zarar teşkil etmediğini belirtti. Terzioğlu optimizasyon çalışmalarının sürdüğünü, istenen port’ların mutlaka karşılanacağını aktardı. Turkcell’in de yeni kampanyalar çerçevesinde Avea’dan yeni port istediği ancak bunun gelecek kampanyalar için olduğu da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Turkcell ısrarla Avea’dan istediği port’ların önceden yapılmış planlama doğrultusunda olduğunu aktardı.

Almanya ve İtalya’dan Büyük!

Turkcell, 15 yılda yaptığı 10,3 milyar TL yatırımla Türkiye nüfusunun % 99’unu kapsadı. Turkcell’in kapsama altına aldığı alan ise, Almanya ve İtalya’nın yüzölçümlerinin toplamından daha büyük. Bugüne kadar yaptığı yatırımlarla 3G teknolojisine geçişte de önemli avantajlara sahip olacak Turkcell, 3G hizmetini 81 ilde aynı anda başlatacak. 

Maltepe’deki Ar-Ge binasında düzenlenen toplantıda konuşan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, abone sayısı bakımından Avrupa ikincisi olan Turkcell’in şebeke büyüklüğü açısından da Avrupa’da ilk 3 arasında yer aldığını söyledi.


Turkcell kırsal alana yaptığı yatırımlara ağırlık verdi

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Turkcell altyapısıyla ilgili bilgi verirken, özellikle kırsal alanlara yaptıkları yatırımlara dikkat çekti. Terzioğlu, Turkcell’in nüfusu 1000 ve üzerindeki yerleşim yerlerinin tamamını kapsayan tek operatör olduğunu açıkladı. 

Turkcell 3G 81 İlde Hayata Geçecek

Terzioğlu, 2G’ye yaptıkları yüksek kalitedeki altyapı yatırımları sayesinde 3G genişbant teknolojisinde de en yüksek kalite ve en geniş kapsama alanını sağlayacaklarını söyleyerek, lisans sözleşmesinin imzalanmasından önce Turkcell olarak devlete yaklaşık 1 milyar TL kaynak aktarımı yapacaklarını belirtti. İlter Terzioğlu, Turkcell’in 3G’de büyük avantajları olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “15 bini aşkın baz istasyonuyla, en yaygın ve kaliteli kapsama alanına sahibiz. Aldığımız A Tipi Lisans bize kalite ve teknoloji avantajı sağlayacak.” Turkcell, 3G şebekesini dünyanın önde gelen iki tedarikçisi olan Ericsson ve Huawei ile kurarak,  3G genişbant teknolojisini 81 ilde aynı anda başlatacak

Turkcell 15. yılında Avrupa’da 2.sırada

İstanbul’da düzenlenen toplantıda Turkcell Kurumsal İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler de Turkcell’in 15 yılını anlattı. Öztürkler, 15 yılda dünya çapında bir marka yaratmış olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “15 yılda 10,3 milyar TL yatırım yaptık. Sadece Türkiye’de değil, faaliyet gösterdiğimiz 8 ülke ile bölgesel güç haline geldik. Türkiye’de 50.000 kişiye iş olanağı sağladık. Erzurum ve Diyarbakır çağrı merkezleri ile Doğu’ya yatırıma öncü olduk. Son beş yıldır BusinessWeek Infotech 100 listesinde yer alan ilk ve tek Türk teknoloji şirketiyiz. Son yıl dünya devlerinden oluşan bu listeye 25’inci sıradan girdik. Bugün, 37 milyon abonemizle, Avrupa’nın en büyük ikinci GSM operatörüyüz.

Turkcell’in dünya teknoloji lideri olma hedefine doğru emin adımlarla yürüdüğünü belirten Koray Öztürkler, 2009 planlarını da açıkladı. Turkcell, 2009’da da yatırımlarını sürdürerek, 2008’in iki katı yatırım (1,6 Milyar USD) yapacak.

:: Turkcell ile Avea arasındaki davada sizce kim haklı?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Turkcell 15 Yaşına Bastı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  3g teknolojisine bayıldım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bravo cem 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bastı da bize basmaya devam ediyor. nitelikli dolandırıcı pek sevgili ciesem operatörümüz

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Avea haklı.

" Turkcell 15 Yaşına Bastı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell 15 Yaşına Bastı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell 15 Yaşına Bastı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!