Okunma

Kriz Turkcell’e Teğet Geçti


26 Şubat 2009 Perşembe 12:30
Kriz Turkcell’e Teğet Geçti

Turkcell, global krizin olumsuz etkilerine rağmen büyümeyi sürdürüyor. 2008 yılına dair finansal sonuçlarını açıklayan firma 2009’a da umutlu bakıyor. Bugün düzenlenen basın toplantısında verileri açıklayan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv 2008 sonunda toplam 37 milyon aboneye ulaştıklarını ve tüm Turkcell Grup şirketlerinin gelirlerinin 7 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.


Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Turkcell’in 2008 performansından memnun.

Gelirleri dolar bazında geçen yıla göre yüzde 10,1 artan Turkcell, TL bazında da yüzde 8 büyümeyi başararak 8.845 milyon TL gelir elde etti. Şirketin net kârı ise 2007’ye göre yüzde 36 artarak 1,8 milyar ABD dolarına yükseldi.

Rakamlar Neleri Kapsıyor?

Yukarıda verdiğimiz rakamlar sadece Turkcell’in değil, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm Turkcell Grup şirketlerinin toplamını gösteriyor. Bu listede Türkiye’de Tellcom, yurtdışında ise Ukrayna’da life:) markasıyla faaliyet gösteren Astelit ile Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan’daki faaliyetleri yürüten Fintur öne çıkanlar arasında yer alıyor.

Numara Taşınabilirliği Turkcell’e Yaradı

9 Kasım 2008’de başlayan numara taşınabilirliği, dünyada genelde hakim operatörün aleyhine olurken Türkiye’de tersi bir durumla karşılaşıldığını belirten Süreyya Ciliv, 2008 sonu verilerine göre gelenlerle gidenlere bakıldığında 90 bin net abone kazandıklarının altını çiziyor.

Abone Rakamları

Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Turkcell’in 2008 yılında 1,6 milyon yeni abone kazandıklarını; yılın son çeyreğinde 651 bin abonenin Turkcell’e katıldığını ve toplam katılımdaki 1,6 milyon 1,1 milyonunun faturalı hat sahipleri olduğuna dikkat çekiyor. Turkcell’in yurtdışındaki iştirakleriyle beraber toplam abone sayısı ise 62 milyonu buluyor.

2009 Planları

Turkcell, 2009 içerisinde 1,6 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Bu yatırımın 1,3 milyonu Türkiye içerisinde Turkcell ve Tellcom için ayrılırken, kalan 300 milyon doların büyük çoğunluğu, 2008’i yüzde 71 büyümeyle kapatan Ukrayna’daki Astelit’e yapılacak. Süreyya Ciliv, toplantıda ayrıca Turkcell ve Tellcom arasındaki sinerjinin ve ortak çalışmaların daha da artacağını belirtti.

:: Turkcell’in hangi servislerini kullanıyorsunuz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kriz Turkcell’e Teğet Geçti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    5,6 mb gprs bağlantısına 48 tl fatura keserse tabiki teet geçer unutmayın hayata türcel ile bağlannın sonra faturayı ödeyin

  2. SDN Okuru dedi ki:

    benmi kar edecem reklamında 9,90 yazmış fatura geliyor 15 soruncada özel iletişim vergisi kdv ilavesi var hoppala bu sahtekarlığa girmezmi bunlar haram helal bilmezlermi.

" Kriz Turkcell’e Teğet Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kriz Turkcell’e Teğet Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kriz Turkcell’e Teğet Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "