Okunma

Turkcell 2018 ilk çeyreği sonuçları paylaştı!


26 Nisan 2018 Perşembe 09:35
Turkcell 2018 ilk çeyreği sonuçları paylaştı!

Geçtiğimiz Mart ayında 3 yıllık yeni hedeflerini duyuran Turkcell’de 2018 ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Turkcell grup bazında 4 milyar 762 milyon TL ile tüm zamanların en yüksek üç aylık gelirini elde ederken, 2 milyar 22 milyon TL FAVÖK’e ulaşarak yine bir rekora daha imza attı. Yılın ilk çeyreğinde net kar ise 501 milyon TL’ye ulaştı.

Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 67’si data ve dijital servislerden geldi. BiP, TV+ ve fizy gibi ana dijital servislerin indirilme sayısı Nisan ayında 91,4 milyona ulaştı. Ses, data ve dijital hizmetlerin üçünü birden kullanan müşterilerin oranı artmaya devam ederek yüzde 58,7’ye ulaştı. Dijital marka lifecell’in abone sayısı Nisan ayında 468 bini geçerken bu abonelerin 3’te 2’si Turkcell ile ilk tanışan müşteriler oldu.

Turkcell’in iştiraki Financell’in kredi desteğiyle akıllı telefon kullanan müşteri sayısı hızla artmaya devam etti. 4.5G uyumlu akıllı telefonların sayısı bu çeyrekte 16 milyona ulaştı. Mart ayında 4.5G abonelerinin ortalama data kullanımı 6,1 GB olarak gerçekleşti. 4.5G kullanıcılarının data tüketimi 2G ve 3G kullanıcılarının yaklaşık 2 katı oldu.

1,9 milyar TL kar payı dağıtacak: 29 Mart’ta yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında hissedarlarının aldığı karar ile 1,9 milyar TL kar payı dağıtmaya hazırlanan Turkcell, 2010 yılından bu yana şirket net karının yaklaşık yüzde 60’ını temettü olarak dağıtmış olacak. İlk çeyrek bitmeden gerçekleşen Genel Kurul toplantısında ayrıca Turkcell Holding’in üç temsilcisinin Yönetim Kurulu’nda yer alması da sağlanmıştı.

Turkcell 2018 ilk çeyreği sonuçları paylaşıldı

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, yıla güçlü bir başlangıç yaparak 2018’in ilk çeyreğini rekor gelir ve FAVÖK ile tamamladı. Gelirlerini geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 17,5 artırarak çift haneli büyümesini sürdüren Turkcell, grup bazında 4 milyar 762 milyon TL ile tüm zamanların en yüksek üç aylık gelirini elde etti. 2017 yılının ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında FAVÖK ise yüzde 44,4 oranında artışla 2 milyar 22 milyona ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Yılın ilk çeyreğinde net kar ise 501 milyon TL oldu.

Elde edilen güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarla öngörülen hedeflere doğru emin adımlarla hızla ilerlediklerini kaydeden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Yılın ilk 3 ayında birçok önemli işe imza attık. Türkiye’de 4.5G şebekemizde 1 Gbps’i aşan hızları sunabilir hale gelirken, Ukrayna’da 4G’yi hayata geçiren ilk operatör olduk. Almanya’da Lifecell Europe’u ve GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde dijital servisler portföyümüzü Türkiye dışına taşıyacak Lifecell Ventures’ı uluslararası kamuoyu ile tanıştırdık. Lifecell Ventures üzerinden fizy, Dergilik ve lifebox’ı dış pazarlara açtık. Türkiye’de kendi marka kimliğimizi ve logomuzu modernleştirdik; mağazalarımızda dijital ve görsel dönüşümü tamamladık. İstanbul’da düzenlediğimiz Yatırımcı ve Analist Günü’nde 3 yıllık stratejimizi ve yukarı yönlü güncellediğimiz finansal hedeflerimizi sunduk. Somut ve sağlam temellere oturttuğumuz dijital servislerle büyüme stratejimiz kapsamında attığımız bu adımların karşılığını yılın ilk çeyreğinde hem gelir, hem de FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarını elde ederek almaya devam ettik” dedi.

:: Bu sonuçlar hakkında fikrinizi alalım.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Turkcell 2018 ilk çeyreği sonuçları paylaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell 2018 ilk çeyreği sonuçları paylaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell 2018 ilk çeyreği sonuçları paylaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "