Turkcell 2019 finansal sonuçları! (Özel Röportaj)


21 Şubat 2020 Cuma 13:15
Turkcell 2019 finansal sonuçları! (Özel Röportaj)

Turkcell, 25’inci yılını kutladığı 2019 yılını, başarılı rakamlarla tamamladı. 1.5 Milyon faturalı abone kazanan Turkcell, 2019 yılını rekorlarla kapıyor. Murat Erkan ile 2019 yılını ve 2020 yılını videomuzda konuştuk!

2019’da büyümesini sürdüren Turkcell Grubu’nun konsolide bazda toplam geliri bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,1 oranında artışla 25,1 milyar TL’ye ulaştı. Turkcell Grubu’nun FAVÖK’ü yüzde 18,6 artışla 10,4 milyar TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı yüzde 41,5’e FVÖK marjı ise yüzde 21,4’e çıktı. Şirketin 2019 net kârı bir önceki yıla göre yüzde 61 oranında artarak tüm zamanların en yüksek miktarı olan 3,2 milyar TL’ye ulaştı. Turkcell bu sonuçlarla 2019 yılı için yatırımcılarına vaat ettiği tüm hedeflerin üzerinde bir performans sergilemiş oldu.

Turkcell Genel Müdür Murat Erkan ile yaptığımız röportajda, Turkcell’in 2019 yılındaki rakamlarını, 2020 yılındaki hedeflerini, 5G ve Fiber için konuşulan ortak alt yapı konusunu ve 5G’ye geçiş sürecini sorduk. Şimdi sizi videomuzla baş başa bırakıyoruz. Finansal detayları, videomuzun altında okuyabilirsiniz. İyi seyirler.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan “Turkcell olarak, çeyrek asırlık birikimimizle müşterilerimizin hayatına değer katmaya ve yenilikçi çözümler sunmaya devam ettiğimiz 2019 yılını rekor sonuçlarla kapattık. 25’inci yılımızda açıkladığımız finansal sonuçlarımızla rakiplerimizle aramızdaki farkı açmaya devam ediyoruz.

Müşteriye bakış açımızı her alanda yeniden tanımladığımız stratejimizin başarısını 2019’da 1,5 milyon yeni faturalı müşteri kazanarak ispatlamış olduk. Yine 2019, Turkcell için tüm zamanların en yüksek gelir ve kârını elde ettiğimiz yıl oldu. Tüm bunlara ek olarak güçlü ARPU artışımız da sağlıklı büyüdüğümüzün göstergesi” dedi.

Toplam entegre telekom sektörü oyuncuları arasında lider

Turkcell’in 2019’da hedeflerini aşarak büyümeyi sürdürdüğünü belirten Murat Erkan, “Sahip olduğumuz güçlü altyapımız ve benzersiz servislerimiz sayesinde 2019’da toplam ciroda ve büyümede mobil ve sabit olmak üzere entegre telekom sektöründe liderliğimizi perçinlemenin gururunu yaşıyoruz. Bir önceki yıl en yakın rakibimizle aramızdaki ciro farkı yüzde 4 iken 2019’da bunu yüzde 6,3’e çıkardık. Bunun en önemli nedeni 2019 yılında müşterimizi odağımıza alan stratejiyi uygulamamız oldu. Elde ettiğimiz sonuçlar bu stratejimizin doğruluğunu kanıtlıyor. Önümüzdeki dönemde dijital servislerimiz, kurumsal çözümlerimiz ve tech-fin alanındaki hizmetlerimiz ile büyümeye devam edeceğiz.”

2019’un Kasım ayında gelecek üç yıllık hedeflerini Londra’da yatırımcılar ile paylaşan Turkcell, 2020’de yüzde 13-yüzde 16 aralığında gelir büyümesi, yüzde 39-yüzde 42 aralığında FAVÖK marjı, yüzde 18-yüzde 21 aralığında FVÖK marjı hedefliyor.

1,5 milyon yeni faturalı müşteri

Turkcell’in müşteri yaklaşımını tüm iş süreçlerine ve geliştirdiği teknolojilere yaydığını hatırlatan Murat Erkan, “Bizim en değerli varlığımız müşterimiz. O nedenle onların memnuniyeti bizim en önemli kriterimiz. 2019’da Turkcell’in tavsiye edilme oranlarında rakipleri ile arasındaki farkı açmış olması müşterilerimizin de Turkcell’in yaptıklarından memnun olduğunu gösteriyor. Bu memnuniyetin karşılığını faturalı müşteri sayımızı 1,5 milyon artırarak aldık. Bu artış faturalı abone sayısında son 10 yılın rekoru. Böylece mobil tarafta faturalı abonelerimizin oranı da yüzde 62’ye çıkmış oldu. 2020’de de müşterilerimiz için uygun teklifler ve yenilikçi servisler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Superbox abone sayısı 10 kat artarak 323 bin oldu

Türkiye’de bir ilk olan ve Turkcell’in mobil altyapısının gücünü ispatlayarak mobil altyapısı üzerinden fiber hızında ev interneti hizmeti sunan Superbox’ı tercih edenlerin sayısı, bir yıl içerisinde 10 kat artışla 323 bine ulaştı. Superbox kullanıcı sayısındaki artışın, Türkiye’de daha yaygın fiber altyapıya olan talebin en somut kanıtı olduğunu belirten Murat Erkan, “Sahip olduğumuz geniş frekans bantları ve güçlü altyapımız sayesinde müşterilerimize fiber hızında mobil internet hizmeti sunarken ortak altyapı tarafındaki çalışmalarımızı da sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin fiber altyapı ihtiyacı kimsenin saklayamayacağı bir gerçek. Superbox’ın bu kadar hızlı yayılmasının en büyük nedeni fiber ihtiyacıdır” dedi.

Dijital servislerden 1 milyar TL gelir

Turkcell’in dünya çapında kullanılan yerli ve milli dijital servislerine talep 2019’da da ivme kazanarak artmaya devam etti. 2019’da yapay zeka teknolojisiyle dijital servislerinde kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkaran Turkcell’in dijital servislerinden elde ettiği tekil gelir ilk defa 1 milyar TL’ye ulaştı. BiP’in günlük ortalama mesaj trafiği 274 milyona, fizy’de günlük dinlenen şarkı sayısı 9,2 milyona, Dergilik’te günlük okunan dergi sayısı 191 bine, Lifebox’ta depolanan günlük belge sayısı ise 43’e çıkarken, TV+ platformuna günlük giriş yapan kullanıcı sayısı ise 3,4 milyona yükseldi. Turkcell Kasım 2019’da açıkladığı üç yıllık hedefler kapsamında dijital servislerinden elde edeceği tekil geliri 2022 sonuna kadar 2,5 katına çıkarmayı hedefliyor.

4.5G’liler Aralık ayında 11.5GB internet kullandı

2019 Aralık ayında Turkcell’in 4.5G abonelerinin mobil data kullanımı 11,5 GB’a ulaşırken, 2019 yılı son çeyreğinde ortalama mobil internet kullanımı ise yüzde 53 artışla 9 GB olarak gerçekleşti. Murat Erkan 4.5G’de dünyanın en güçlü altyapılarından birisine sahip olduklarını belirterek “Yenilikçi analitik uygulamalarımız ile büyük veriyi işleyerek müşterilerimize en uygun teklifleri sunuyoruz. Sürdürülebilir büyümemizin itici gücü olan mobil ARPU 2019’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,7 arttı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yatırıma devam

25 yıldır Türkiye’nin teknolojide öncü bir ülke olması için çalışmalarını ve yatırımlarını aralıksız sürdüren Turkcell’in 2019 yılında yatırımları 7 milyar TL’yi aştı. Son beş senede yaklaşık 26 milyar TL yatırım yapan Turkcell, Türkiye’nin en fazla yatırım yapan operatörü olmaya devam ediyor.

5G teknolojisine geçiş sürecinde ortak altyapı şart

5G teknolojisi ile tüm Türkiye’nin dijitalleşeceğini hatırlatan Erkan, “5G açısından en temel konulardan biri 5G’de yerli ve milli teknolojiler ile ekipmanlar geliştirilmesinin önünü açmak. Bu ancak ülke ekonomisinin kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanabileceğimiz yöntemler doğrultusunda ortak altyapının hayata geçirilmesiyle mümkün. Bu doğrultuda çalışmalarımızı son hızda sürdürüyoruz. Sektördeki tüm paydaşlar olarak el birliği ile Türkiye’nin kazandığı bir formülü hayata geçirmek için bu konuda elimizden geleni yapacağız” dedi.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Türk Telekom un alt yapısını kullanıyor. Neyin havasında anlamadım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Hala çok pahalı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Zengin operatörü 🙂 Vodafone ve Türk Telekom da yatırım yapıyor ama onların fiyatları, kazık gibi değil. 2-3 Gb lı paketleri 50 tl. Diğerleri aynı paraya 8-9 Gb veriyor. 🙂 Ne komik bir ülke 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Vodafone 120 tl ödüyorum spoty youtube facebok twiter whats up power fm karnaval fm bedava her yöne 3000 dakıka vodafone aramak ve sabit hatları aramak bedava

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Insanları kandırırsa 1.5milyon faturalı olur onlar da yakında kapatırlar sor bakalım hangisi memnun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Turkcell superonline son paketlere dikkat edildiğinde, hızlar 25mbps den yarıya indirilip, fiyatlar %30 artırılmış.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

1gg İnterneti müşterilerine zorla 24 TL satarak müşteri kaybediyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Bankalar ve operatör firmaları asla zarar etmez

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Kardesim alt yapi uzun zaman olmiycak Turktelekom saglam para aldigi kurumsal musterilerinden parayi kiriyor buyuzden ortak alti yapi isine girismez cunki tekeli bozulucagi gibi kurumsal musterilerine verdigi alt yapi ve yuksek hizli interneti bireysele cevirmek zorunda kalacak cunki kurumsal musterilerinden inanilmaz rakamlarda kazaniyor isine gelirmi ? Bu akan suyu kesermi ? Tabiki hayir buyuzden alt yapi olayi oldum olasi hep yalan yemiyoruz artik unutmadan bunu yapan sadece ttnet degil turkcell ve diger servis saglayicilarda bunu yapiyor , turkcell boş konusmayi biraksin Murat Erkan bey gecen depremde birakin iletisimi sinya dahi alamadik yil 2020 onca yatirimdan bahsedip geldiginiz nokta bumu ? Musterilerden dunya kadar iletisim vergisi vs kesiyorsunuz alamadiklari sevislerin ucretleri dahil , birakin 5G yi 10G yi iletisim adi altinda alamadigimiz hizmetlerin bunca yukunu musterilere yukluyorsunuz. Sözüm ona o deprem icin yaptik dediginiz dronlar nerde pilleri felanmi bitti daha ilk depremde vardiginiz geldiginiz teknoloji ve yatirim bumu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Helal kardeşim. Çok doğru söyledin. Ağzına sağlık. Bunların işi sadece boş lakırtı ve reklam. Yüksek hızlı interneti önce vatandaşa vermeniz lazım ki dijital içerik kullanımı daha da artsın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Ortak alt yapı falan hepsi yalan. Yavaşlaması için ellerinden geleni yapar bu operatör bozuntuları. Bu işe devlet el koymalı. Alt yapıyı hiç bir operatöre bağımlı kalmadan devlet yapmalı ve işlerine gelirse kullansınlar gelmezse devlet kendisi internet hizmetini vatandaş vermeli. Yıl 2020 oldu küçük şehirlerde fiberin (F) si yok. Geleceği de yok hiç inanmıyorum bu yalanlara. 5G ye geçseniz ne olacak be alt yapı yok. Fiber vermek için söylenen şu saçma sapan cümleyi kaldırın siz önce. (Neymiş fiber vermek için mahallenizde talep çoğunluğu olacakmış, mahallede oturanları tek tek gezecekmişiz ve fiber isteyen varmı diye soracakmışız.) Böyle saçma sapan cümleler ile vatandaşı yıldıran bir zihniyete ne denir… Varın istediğinizi deyin. bu cümle ile karşıma çıkan operatör çalışanlarının ağzına bir tane vurasım geliyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Ne turkcell ne de digerleri hepsi soyguncu teknik sebeblerden internet kesilse 1 2 gun yada sebekeler sebebli iletisim kesilse alamadigimiz servisin ucretini öduyoruz ama faturalar 1 gun gecikicince ertesi gun kesiyorlar , arasan musteri hizmetlerini telefon basina koyduklari garibanlar kufur yiyor bunlar yuzunden muhatap bulamassin , neyin 5g si yatirimi teknolijisi alayiniz soyguncusunuz , millet gecim derdi yüzünden kendini yakip atese veriyor , allah göstermesin ama önümuzdeki istanbul depreminde operatorleri gorucez can izdihami yasanip taş ustunde tas kalmayinca dogal afet elden birsey gelmez türktelekom alt yapisi bitti bizim gunahimiz yok deyip teknoloji ve yatirimlarinizi konusun ozaman bakalim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Milano’da 20euro ya 400-1000mbps internet geliyor biz 50mbps alırsak şükrediyoruz

" Turkcell 2019 finansal sonuçları! (Özel Röportaj) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell 2019 finansal sonuçları! (Özel Röportaj) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell 2019 finansal sonuçları! (Özel Röportaj) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)