Okunma

Turkcell 3G’de Vınn’layacak


28 Temmuz 2009 Salı 13:46
Turkcell 3G’de Vınn’layacak

Turkcell, merakla beklenen 3G servis ve fiyatlarını açıkladı. 30 Temmuz’da 30 servisi aynı anda 81 il merkezinde sunmaya hazırlanan firmanın 3G ile ilgili çalışmalarını Turkcell 3G Proje Yöneticisi Sertan Eratay ile konuştuk.

İzleyin!

#2009_07_28_Turkcell_3g.mp4 #

Tarihi Bir Adım Atıyoruz

Ali Poyrazoğlu ve ekibinin Turkcell 3G’ye özel hazırladığı skeçle sahneye gelen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “İleride bugüne dönüp baktığınızda Türkiye’nin tarihinde çok önemli bir olaya tanıklık ettiğinizi hatırlayacaksınız” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

Biz bu vizyonu çok önceden gördük, Türkiye’nin potansiyeline inandık ve kendimize görev edindik. 3G’yi en çok biz istedik. En sonunda bu önemli teknolojiyi Türkiye’ye kazandırdık. Türkiye’de ilk 3G demosunu biz yaptık. 3G’yi Türkiye’ye getirmek bizim en büyük hayalimizdi. Bugün bu hayali gerçekleştirdiğimiz için çok heyecanlıyız, bir o kadar da mutluyuz. Turkcell olarak buna önderlik etmekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Hepimize hayırlı olsun.”  

Nüfusun Yüzde 60’ı Kapsandı

Ciliv, yaptıkları yatırımlarla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü; “81 il merkezinde 30 Temmuz’da hizmete açacağımız 3G teknolojisinde, nüfusun yaklaşık %60’ını şimdiden kapsadık. Bu oran aslında bizim ilk üç yılda erişmemiz gereken değerdi. Biz buna 5 ayda eriştik. Türkiye’nin teknoloji lideri Turkcell, 3G döneminde kalite, servis, ürün ve genişbant gibi ayrıcalıklarla hayatınızı değiştirecek.” diye konuştu.


Ciliv konuşmasında aldıkları A tipi lisans sayesinde 4G hazırlıklarına başladıklarını da dile getirdi.

Ciliv ayrıca, Turkcell’in 3G uluslararası  dolaşımdaki liderliğini de vurgulayarak, müşterilerine 100 ülke ve 177 operatörde de 3G hizmeti sunacaklarını söyledi. Böylece Turkcell müşterileri, sadece Türkiye’de değil dünyanın 100 ülkesinde 3G hızında mobil internet kullanıp, e-postalarına erişebilecek ve ek bir ücret ödemeden sevdikleriyle görüntülü görüşme yapabilecek.  

1 Milyon Abone Vınn’lamaya Hazır

Turkcell’in 3G için hazırladığı yeni ürün ve servisler hakkında da Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu bilgi verdi. “Bugüne kadar sizi meraklandırdık, şimdi size merakınızı gidermenin en hızlı yolunu sunuyoruz” diyerek sözlerine başlayan Develioğlu, 15 gün önce başlattıkları ön kayıt için 1 milyon başvuru aldıklarını açıkladı.   


Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, 15 günde 1 milyon abonenin 3G için ön kayıt yaptırdığını açıkladı.

İşitme Engellilere Ücretsiz Servis

Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de, basın toplantısında Turkcell 3G’nin kurumlara özel fırsatlarıyla ilgili bilgi verdi. Turkcell müşterilerinin, Global Bilgi’nin Görüntülü Çağrı Merkezi’nden hizmet alacağını söyleyen Yener, işaret dili bilen müşteri temsilcileri sayesinde bu servisten işitme engelli müşterilerinin de yararlanacağını, üstelik ücretsiz hizmet alacaklarını vurguladı.

Görüntülü Çağrı Merkezi çözümünü kurumsal müşterilerine de sunduklarını anlatan Yener, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın da kendi müşterilerine Turkcell’in çözümü ile bu hizmeti başlatacaklarını söyledi. Görüntülü Çağrı Merkezi hizmeti sunacak kurumların, müşterilerine görüntülü olarak daha kaliteli hizmet sunacaklarını, video desteği ile hızlı ve etkin çözüm üreteceklerini, daha kısa sürede ve verimli hizmet verilebileceklerini söyledi.  

Turkcell’in 3G Servisleri

30 Temmuz itibariyle 30 servisi aynı anda abonelerine sunacak olan Turkcell’in öne çıkan servislerinden bazıları şöyle sıralanıyor;

Görüntülü Görüşme

3G teknolojisinin en çok bilinen servisi kuşkusuz görüntülü görüşme olanağı. Cep telefonunuzla istediğiniz yerde sevdiklerinizi görerek konuşabildiğiniz bu servisi kullanabilmek için sizin ve aradığınız kişinin 3G abonesi olması, her iki taraftaki telefonların görüntülü görüşme desteklemesi ve 3G kapsamında olması gerekiyor. Görüşmeyi başlatmak için arama seçeneklerinden ‘Video Araması‘nı seçmek yeterli oluyor. Karşı taraf kabul onayını verdiğinde görüşme başlıyor.

Turkcell Mobil TV

Mobil TV, adından da anlaşılabileceği gibi cep telefonunuzdan televizyon izleyebilmenizi sağlayan bir 3G servisi. Servisi kullanabilmeniz için kısa mesaj ile MOBILTV ya da TV yazıp 2222’ye gönderdiğinizde telefon modelinize göre Turkcell MobilTV wap portali veya MobilTV uygulaması linki otomatik olarak gönderiliyor. Bu servis ile 3G kapsama alanı dahilinde her yerden televizyon izleyebiliyorsunuz.

Yeni Turkcell-im

Yeniden yapılanan Turkcell-im, sık kullanılan servislere sunduğu kısa yollarla kolayca ulaşabilmenizi sağlarken barındırdığı rendering teknolojisi ile cep telefonlarınızdan internet sitelerini en uygun görüntü ile gezebilmenizi sağlıyor. Ayrıca burada bulabileceğiniz Video sayfasından dailymotion.com, izlesene.com, vidivodo.com ve timsah.com‘daki videolara kolayca erişebiliyorsunuz.

Videobull

İnternet üzerinden video izlemeyi sevenlerin sıkça kullanacağını tahmin ettiğimiz Videobull, internet üzerindeki pek çok video sitesinde arama yaparak istediğiniz videoyu izleyebildiğiniz cep telefonu uygulaması olarak tanımlanıyor. Servisi kullanmak isteyenlerin 7777’ye Videobull yazıp kısa mesaj göndermesi ve gelen cevap mesajındaki linki tıklayarak uygulamayı indirmeleri yeterli oluyor. Aramalar, bu uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor.

VideoGönder

İstediğiniz bir kişiye 3G sayesinde video mesajı göndermenizi sağlayan VideoGönder uygulamasını yükleyenler, bu uygulama üzerinden telefon rehberindeki kişiyi seçerek görüntülü görüşme ile arayabiliyor ve videosunu kaydedip gönderebiliyor.

Konuşan Poster

Turkcell’in 3G servisleri arasında dikkat çeken bir diğer servis ise Konuşan Poster adını taşıyor. Tanıtımlarında Erdil Yaşaroğlu’nun yer aldığı Konuşan Poster, belirli bir numaraya görüntülü arama yaparak bir görseli gösterdiğinizde, o görseli tanıyıp video oynatabilen ya da 3D animasyon gösterebilen bir servis.

Video Haber Paketleri

Bugüne kadar kısa mesaj yoluyla alınan haber paketleri artık video olarak geliyor. Turkcell’in anlaşmalı olduğu kanallar arasında NTV, NTV Spor, Show TV, İHA, Uzman TV ve Cepisto bulunuyor.

Havalimanı Yolunda 3G

Turkcell’in uçak yolculuğu yapanlar için özel sunduğu bu serviste, Havaş’ın Taksim – Atatürk Havalimanı arası çalışan otobüslerinde 3G imkanı sunuluyor. Yolculara Turkcell 3G’yi deneme fırsatı sunulan bu servisle 30 Temmuz – 30 Eylül tarihleri arasında Turkcell müşterileri telefonlarının 3G modemlerinin kablosuz ağ desteği sayesinde, otobüsteki kablosuz yönlendiriciler üzerinden internete bağlanabiliyor.

Kurumsal Servisler

Kurumlara yönelik 3G servislerini de duyuran Turkcell’in kurumlara sunduğu servisler arasında toplu SMS’i anımsatan Toplu Video, Görüntülü Yanıt Servisi, 3G destekli güvenlik kameraları, görüntülü çağrı merkezi ile saha otomasyon çözümleri bulunuyor.

3G’ye Ulaşmanızı Sağlayacak Cihazlar

Sunulan cihazları özel kampanyalı telefonlar, USB modemler ve diğerleri diye ayırmak gerekiyor. Abonelerine farklı ihtiyaçlar için farklı cihazlar öneren Turkcell, HP ile birlikte 3G destekli netbook ve dizüstü bilgisayar kampanyalarına da başlıyor.


Arkadaşlarıyla birlikte Vınn’lamayak isteyenlere 3G Modem İstasyonu D100.

USB Modemler

Turkcell, 3G modemlerini VINN markasıyla tanıtıyor. USB modemlerden E176 ve E180 7.2 Mb/s download, 5.76 Mb/s upload hızı sunarken daha sonra piyasaya sürülecek olan E182E 21 Mb/s download ve 5.76 Mb/s upload hızıyla dikkat çekiyor.

İlgi çekecek ürünler arasında yine VINN markalı 3G modem istasyonları da bulunuyor. Bu modeller gelen 3G bağlantısını Wi-Fi ile paylaştırmanızı sağlıyor. Dilerseniz modeminizi tatile giderken de yanınızda götürüp aynı paylaşımı orada da gerçekleştirebiliyorsunuz. Kurumlara yönelik 3G Multi Modem ise geliştirilmiş güvenlik yazılımı, IPSEC, 4 Ethernet ve 1 ses portuyla KOBİ’lerin iletişim ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu ürün, Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilmiş bir çözüm olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kampanyalı Bilgisayarlar

İlk olarak HP ile işbirliğine giden Turkcell, 3G modem barındıran iki farklı ürünle abonelerinin karşısına çıkıyor. Netbook benim işimi görür diyenler için Intel Atom N270 işlemcili, 10.1 inç ekranlı HP Mini 110 önerilirken, bana normal bir dizüstü gerek diyenler içinse yine HP’nin DV2 adlı, AMD MV40 işlemci, 250 GB sabit disk, 2 GB bellek içeren 12.1 inç ekranlı modeli öneriliyor. Kampanyalı bu iki ürün taahhütlü abonelik sistemiyle ve aylık 69 TL’den başlayan fiyatlarla sahiplerine ulaştırılıyor.


3G’si içinde bilgisayar isteyenlere biri netbook, iki farklı model öneriliyor.

Cep Telefonları

Turkcell’in 3G kullanımı için önerdiği ve çeşitli kampanyalarla alınabilen telefon listesinde ilk sırayı Apple iPhone 3GS çekiyor. Bu uzun listedeki diğer modeller ise Nokia 3120 ve E71, HTC Touch 3G ve Tytn II, Blackberry Bold, Samsung M880 ve S5603 ile Omnia Pro bulunuyor.

Yeni Gelecek Cihazlar

Turkcell, Ağustos ayı içerisinde üç yeni ürünü abonelerine sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan en tanınmışı daha önce sitemizde de pek çok kez haberlerine yer verdiğimiz Nokia N97 olarak dikkat çekerken; diğer modeller LG’nin dünyanın ilk 3G destekli saat şeklindeki cep telefonu GD910 ve Samsung’un Android işletim sistemine sahip i7500 olarak sıralanıyor.

3G GÖZZ

Turkcell’in sunduğu dikkat çekici servislerinden biri ise 3G GÖZZ adını taşıyor. Bu servisi kullananlar, verilen astronot kaskına benzer kamera sayesinde cep telefonlarından kameranın çektiği ortamı görüntüleyebiliyor. Gece görüş desteği, sesli iletişim ve kayıt imkanı da sunan 3G GÖZZ’e özellikle küçük çocukları olan ailelerin ilgi göstermesi bekleniyor.

3G ile Mutlaka Yapılması Gereken Şeyler

Turkcell’in toplantı sırasında dağıttığı dokümanlar içerisinde ilgimizi çeken başlıklardan biri “Turkcell 3G ile mutlaka yapılması gereken şeyler” başlığını taşıyordu. 11 maddelik bir liste hazırlayan Turkcell’in abonelerine önerileri şu şekilde listeleniyor;

:: Şehir hatları vapurundayken cepten ya da bilgisayardan internete bağlanarak gazete okumanın keyfine varmak.
:: Derbi maçında gol olduğunda arkadaşını görüntülü arayarak ortamı göstermek.
:: İş toplantısı yüzünden maçı kaçırmışsan cepten izlemek.
:: Tatilde gördüklerini, arkadaşlarına göstermek için beklemeden, videosunu çekip anında Facebook’tan arkadaşlarınla paylaşmak.
:: Kız arkadaşına iPhone 3G’den Paris’teki Eyfel Kulesi’ni canlı seyrettirerek romantik ortam yaratmak.
:: İşte mola verdiğinde evdeki çocuğunun uyuyuşunu telefondan seyretmek.
:: MP3 çalarını evde bırakmak ve cep telefonundan yüzbinlerce şarkı arasından en sevdiklerini anında dinlemek.
:: Bankanı görüntülü çağrı merkezinden arayarak işlem yapmak.
:: Müşteri görüşmene netbook ile giderek en son müşteri bilgilerini anında görerek satış yapmak.
:: Yolda gördüğün ilginç bir olayı cep telefonunla kankana anında internetten canlı göstererek kameramancılık oynamak.
:: Bahçede, piknikte, tatilde, tuvalette mobil TV ile sevdiğin programları kaçırmadan izlemek.

Ve Fiyatlar

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in “ADSL hızında her yerden internet” cümlesiyle tanımladığı 3G için “o Wi-Fi alternatifi” diyenlere de bir cevabı bulunuyor. Ciliv, ortak kullanım alanlarından erişilebilen Wi-Fi teknolojisini; “Hızlı internet için onun olduğu yere gitmelisiniz, oysa 3G sizin olduğunuz yere geliyor” sözleriyle tanımlıyor. Peki merakla beklenen ADSL’e fiyat olarak rakip olabilir mi sorusunun yanıtını verecek olan rakamlar neler. İşte Turkcell 3G servis fiyatları;

Faturalı hat aboneleri 1 GB’lık paket için 29, 4 GB’lık paket için 39 TL ödüyor. 24 ay taahhüt karşılığında VINN 3G modem hediye ediliyor, ayrıca ilk 3 ay için üstteki rakamlar yerine 19 TL ödeniyor. Daha fazla kota isteyenler içinse 8 GB’lık paket aylık 69 TL ödüyor. 24 aylık taahhütte modem yine hediye edilirken fiyatta herhangi bir indirim bulunmuyor. Eğer paketi aşacak olursanız paket aşım ücreti olarak MB başına 5 kuruş alınıyor.

Ön ödemeli hatta sahip olanlar ise haftalık ya da aylık paketlerden birini tercih edebiliyor. Haftalık 1 GB’lık paket için 19 TL talep edilirken, aylık 4 GB kapasiteli paket için 49 TL ödemek gerekiyor.

:: Turkcell’in 3G servis ve fiyatlarını beğendiğiniz mi?

Bilgi için: Turkcell
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Turkcell 3G’de Vınn’layacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu 3g deki 4gb lık kota sadece gezmek içinmiş, dosya download ettiğiniz zaman ekstar ücret ödeniyormuş?????

 2. SDN Okuru dedi ki:

  turkcell vınn’ı kendi bilgisayarımızda da kullanabiliyor muyuz acaba yoksa onunla uyumlu bi bilgisayarda daha almamız gerekir mi? ———— Editör: Vınn modemleri USB girişi olan herhangi bir bilgisayarda kullanabilirsiniz, ayrı bir bilgisayar almanıza gerek yok.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben ayda 100gb download yaptığıma göre 100/6x69ytl=1150ytl TTnet ADSL sen olmasan ne yapacaklar demekki ——————- Editör: Türk Telekom’daki adil kullanıma benzer bir mantık 3G için de geçerli. Turkcell, aldığınız pakete göre hızınızı düşürüp faturanızı 199 TL gibi bir üst limitle sınırlandırıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel birşey bu 3G

 5. SDN Okuru dedi ki:

  1. sınıf en kapsamlı ve en kaliteli 3N hizmetiyle; TURKCELL, TÃœRKİYE’dir! Gerisi boş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben beğenmedim, bence fiyatlar çok aşırı yüksek, pek rağbet göreceğini sanmıyorum, Adsl en iyisi…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da demektir ki 1 GB’lık kota aşımı 50 lira!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  notebook kampanyası iyiymiş fiyatlar da güzel kablosuz internet keyfinin 4 gb’ı 39 tl bence uygun beğenmeyen ttnet kullansın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Pahalı değil normal ayrıca baz istasyon üzerinden sınırsız veremezler kaldırmazlar onun için adsl şuan daha iyi bizim iç***** yok mobil tv izleriz 😉

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hoşcakal 3g.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kos kaca bir palavra aptalları yolma oyunu elle tutulur gözle görülür hiçbirşey yok ofiyatların üstüne devlet nekadar koyacak belli değil adsl ye devam

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yazı güzel olmuş,

  bıktık bu kotalardan ve pahalı

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında elbette pahalı gibi görünse de, ülke şartlarına göre pek fena da sayılmaz ancak, ille de sınırsız olmazsa olmaz ve buna maçaları sıkmıyor henüz. Ben şahsen sınırsıza aylık helalinden bir yüzlük verirdim.

" Turkcell 3G’de Vınn’layacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell 3G’de Vınn’layacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell 3G’de Vınn’layacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "