Turkcell, Hangi 4.5 G Frekanslarına Sahip?


26 Ağustos 2015 Çarşamba 16:10
Turkcell, Hangi 4.5 G Frekanslarına Sahip?

Mobil internet altyapısında teknolojnin geldiği son nokta olan ve mevcut mobil iletişim teknolojilerine göre çok daha hızlı mobil internet hizmetleri sunulmasının yolunu açacak olan frekans dağılımı için ihale süreci sonuçlandı.

Uluslararası Mobil Telekomünikasyon (IMT) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi’nde en fazla frekansı alan operatör Turkcell oldu.

Turkcell, kamuoyunda 4.5G olarak bilinen LTE-Advanced teknolojisinde optimum bant kabul edilen 1800 MHz bandında en yüksek paket olan 2×29,8 MHz, nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek kapasite sağlayan 2600 MHz bandında ise 2×25 MHz’lik paketin sahibi oldu.

4.5G kapsamasında kritik öneme sahip 800 MHz bandında da 2×10 MHz’lik paketi alan Turkcell bu sonuçla Taşıyıcı Birleştirme yöntemi ile mevcut teknolojileri kullanarak 4.5G’de, hizmetin sunulmaya başlanacağı tarih itibariyle akıllı cihazların destekleyeceği öngörülen en yüksek hız olan 375 Mbps hızında hizmeti, teorik olarak sunma yeteneğine sahip operatör olacak. 

Terzioğlu: “1.6 milyar Euro Türkiye’ye helal olsun”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları söyledi:

“Turkcell olarak 21 yıldır yeni teknolojileri dünya ile eşzamanlı olarak Türkiye’ye taşımayı ve oluşan teknolojik standartlara öncülük etmeyi görev bildik. Bundan sonra da en yenilikçi teknolojileri, en üstün altyapıyı ve ultra mobil genişbant internet hizmetlerini ülkemizin ve insanımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Turkcell olarak uzun zamandır yeni nesil mobil teknolojiler için çalışıyor ve yatırım yapıyorduk. İhaleyle kapsamında kullanım hakkını elde ettiğimiz frekanslar sayesinde de fiber performansını artık sadece fiber kablolarla ulaşabildiğimiz evlere değil, Edirne’den Kars’a tüm hanelere ve iş yerlerine götürebilecek, Türkiye’nin her yerini kablosuz fiber ağlarla donatabileceğiz. Müşterilerimiz bir kez daha Turkcell’li olma avantajını yaşayacaklar. Bu ihaleyi de sadece bir başlangıç olarak görüyoruz. 4.5G ve yerli 5G için çalışmalarımıza devam ederek teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelmek ise en büyük motivasyonumuz olacak.”

Yeni dönemde en yüksek kapasite Turkcell’de

IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkinlendirme İhalesi, 4 şirketin katılımıyla gerçekleştirildi. 800 ile 2600 MHz frekansları arasında, farklı bant genişliklerinde 20 dilim olarak yapılan ihale sonucunda Turkcell, en yüksek teklifi vererek 800 MHz bandında 372,9 milyon Euro bedelle 2×10 MHz, 900 MHz bandında 39,9 milyon Euro bedelle 2×1.4 MHz, 1800 MHz bandında 430 milyon Euro bedelle 2×29.8 MHz’lik en yüksek paketin, 2100 MHz bandında toplamda 383,6 milyon Euro bedelle iki adet 2×5 MHZ ve bir adet 1×10 MHz’lik paketin sahibi oldu. 2600 MHz bandında ise yine en yüksek paket olan 2×25 MHz’lik paketi alan Turkcell ayrıca 2600 MHz TDD bandında da 1×10 MHz’lik paketi alarak orta ve uzun vadede LTE-Advanced teknolojisi ile daha yüksek kapasite ve 3G’ye göre yaklaşık 17 kat daha yüksek hız sunabilme yeteneğini elde etti.

Turkcell, 2008 yılında düzenlenen 3G ihalesinde de en yüksek lisans ücretini ödeyerek A Lisansı kullanma hakkını elde etmiş ve dünyanın en güçlü 3G altyapılarından birini kurmuştu. 26 Ağustos 2015’te gerçekleştirilen Uluslararası Mobil Telekomünikasyon (IMT) Hizmet ve Altyapılarına ilişkin Yetkilendirme İhalesi sonucunda ise Turkcell,kullanım hakkı kazandığı frekanslar için 1.6 milyar Euro ödeyerek tüm rakiplerinden daha fazla frekansı almış oldu.

4.5G ihalesinde Turkcell’in aldığı frekanslar ve bedelleri

Spektrum

Frekans

Euro cinsinden bedel

800 MHz (FDD)

2×10 = 20 MHz

372,9

900 MHz (FDD)

2×1.4 = 2.8 MHz

39,9

1800 MHz (FDD)

2×29.8 = 59.6 MHz

430

2100 MHz (FDD)

2×5 = 10 MHz

160

2100 MHz (FDD)

2×5 = 10 MHz

188

2100 MHz (TDD)

1×10 = 10 MHz

35,7

2600 MHz (FDD)

2×25 = 50 MHz

384

2600 MHz (TDD)

1×10 = 10 MHz

12,9

TOPLAM

172,4 MHz

1.623,3

 

:: 4.5 G ihalesinde en başarılı bulduğunuz operatör hangisi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

48 yorum - “Turkcell, Hangi 4.5 G Frekanslarına Sahip?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Inan ması zor ama test sonuçlarında en iyi en hızlı 4.5g avea da çıkıyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  benim telefonda tdd-lte ***** türkiyede fdd-lte ***** bu yüzden 4.5 g kullanamı***** fdd ye geçiş yapılabilinir mi ?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Neyi kime helal ediyon sen kardes

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell bütün paketterden aldý 8 paket aldý diðerleri 5 er paket turkcell türkiyenin gruru

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Frekans analizi yapan arkadaşlara bir per sözüm var o frekanslar furier serisi olsun içinizde dalga dalga açılsın. Vatandaşa plaj şemsiyesi diyoruz bey efendiler frekans yarıştırıyor. Bir akıllı olun adam olun; aklınızın osilatörünü alırım. Sizi frekans manyagı yaparım. Alfa beta gama fotonlarıyla döverim akıllı olun. Vatandaşa yanlış yapan CEO lar sizi radio-link diye asarım o kafes kulelere. Anladın sen onu anladın G-vurun mühendisi.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  En hızlısı yine Turkcell'den! Adamlar 375 mbps'i verebilecek tek operatör oldular ihalede aldıkları frekanslarla.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yanlış bilgi vermeyelim, 800 mhz'de 3 operatöre de verilen paketler aynıdır. Vodafone sadece prestij için A1'i alıp iyi gibi görünmeye çalışıyor ancak en fazla frekansı Turkcell ondan sonra da Avea aldı!

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Operatörlerimizdeki mevcut data paketlerini ve ücretlerini düşündüğümüzde bu işten zararlı çıkan benim gibi 2 GB paket alıp bitmesin diye takla atanlar olacak. Bağlantı hızları kadar byte/tl oranları da çok önemli ***** isterseniz 1 GBit mobil bağlantı sağlayın fakat ücretinden korkumuza kullanamadıktan sonra pek de anlamlı bir yatırım gibi durmuyor. Böyle bir ihale yöntemi yerine ilgili lisanslar karşılığında AKT 5 GB sonrası 1mbit en az olmak üzere data paketleri sunmalarını ve her hat başına vergi ( telsiz kullanım bedeli gibi sinyal yayın bedeli ) operatörlerden alınması vatana millete daha bir faydalı olurdu gibi düşünüyorum. Hem seçim öncesi güzel propaganda aracı da olurdu 😀 biz halkımız için en hızlı interneti en ucuza getiriyoruz …. 😀

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Saçma sapan ve yalan haberde ne anlıyorsunuz merak ediyorum! 800 mhz bandında en yüksek ücreti vodafone önermiş ve 800 mhz bandındaki en kaliteli frekansı 390 m€ ile almıştır. Araştırmadığınız konuları haber yapmayın.Tek kelime ile amatörce!

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık gelsin sınırsız vinn paketler!

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Sehir ici turkcell en iyisi olacak. Fakat uzun mesafeli baz istasyonlarinda diğer operatorler. Mesela dağda vodafonun interneti daha hizli olacak

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Milleti kazıklayan yine Turkcell

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Ama 1 gb internetide 25 tl den satıyorlar. Bi zahmette o paraları versinler.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafone en iyi paketi aldı hızda tokatlıycak 🙂

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell tekel olmaya devam edecektir. Keşke Avea sürekli çekilip durmasaydı.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  yine bolunmus ya iste biri en hizli digeri en genis oteki de en uzak olan paketlere sahip olmus yine.. avea genis ve daha cok kullaniciya hitap eden 800b ve 1800a paketleri ile daha avantajli gibi geldi bana

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyanın en hizlisi da olsa kota ve pahalı olduktan sonra tercih edilmez. Ha dogru her topal atin bir alıcısı olur.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadas ben bisey anlamadim hepsi en iyi biz yapacaz diyor simdi kim dogruyu soyluyor yine turkcel 1 vodafone 2 avea 3 mu oldu nadil oldu bu is kafam basmadi biri anlatabilirmi

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell yine en iyi hizmeti verecek gibi :)….

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden vodafone veya şuan bir arabın elinde bulunan aveayı destekleyeyim ki turkcell sonuçta bir Türk şirketi o yüzden kesinlikle turkcell!!

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  en yüksek ve en kaliteli hızı hangi frekans veriyor ?

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık canlı yayınlar daha kaliteli olucak. Fakir halkımız daha 3G nimetlerini kullanamadı 4.5G halka indirgenene kadar en az 6 yıl geçer. Bir de bu buçuklu işlerden pek hayır gelmez. 4 buçuk derken 3 buçuk atmayalım da… Anladın sen onu G-evur mühendis anladın.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamların hakkını yemiyoruz kardeş onlar yıllardır bizi yiyor. İyi uykular Türkiye.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  CEO coşmuş vali gibi "Türkiye ye helal olsun" diye bağrıyor. Duyan sanki sabah akşam vatan millet aşkıyla yanıp tutuştuğunu sanacak. Ben bu parayı misliyle bu milletten alıcam demek istiyor. Bizden misliyle alacağı para için diyor "helal" kısmını. Çok şükür 4.5G ninde Hellal olanı görcez sevinin sevinin. Kızılayda havayi fişek gösterisi yapın (organizasyon direktörü İ. Melih abimiz) gündüzleyin.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  1.6 milyar euro yu veren o solda dikilen adam mı 😀

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  En iyisi turkcell mis vodafone kullanmadiklari nasilda belli fiyati fazla diye kendilerini avutuyotlar en kaliteli diye yazık 😀

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafone bastýrdý parayi bakalm neler olacak

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  A1 ihalesine en yuksek teklifi 390 milyon euro ile Vodafone verdi. A2 ihalesinde en yuksek teklifi ise 380 milyon euro ile AVEA verdi. A3 ihalesinde ise en yuksek teklifi 372,926 milyon euro ile Turkcell ***** />nn– – – Mesaj Guncellendi – – –nnB1 ihalesini 216,8 milyon euro teklif veren AVEA kazandi. B2 paketinde teklifler ayni oldugu icin kazanan kurayla belirlendi. Kura sonucu bu paketi 39,9 milyon euroluk teklifiyle Vodafone kazandi. B3 paketini Turkcell 39,9 milyon euro teklifiyle kazandi. Ikinci pakette 296,6 milyon euroluk satis yapildi.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  A1 ihalesine en yuksek teklifi 390 milyon euro ile Vodafone verdi. A2 ihalesinde en yuksek teklifi ise 380 milyon euro ile AVEA verdi. A3 ihalesinde ise en yuksek teklifi 372,926 milyon euro ile Turkcell verdi.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsi ven iyisini aldıklarını iddia ediyor hangisine inanalım

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  A1 paketini Vodafone aldigi icin en hizli internet Vodafone’da olacaktir Turkcell sizi kandirmasin teorik olarak bu mumkun degil.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiye’ye hayirli olsun. Insaallah en kisa zamanda uygulamaya gecilir. Bir Turkcell kullanicisi olarak Turkcell’den memnunun. Her ne kadar diger operatorlerden pahali olsa da karsiliginda kalite veriyor ve vaadediyor.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell kalitesi, pahalı ama gerçekten iyiler

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  20 gb 20 lira yapmazsa 3 G ye devam

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell pahalı ama en iyi hizmetide onlar veriyor adamların hakkını yememek gerek

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayırlı uğurlu olsun ülkemize

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternet paketlerinide 10gb lık yapsınlar 10tl farkla yoksa beni etkileyen bir şey yok

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki beleşe veriyor keko helal olsun demiş birde

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  En iyi operatör yine turkcell

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi bu durum turkcell için iyi mi oldu kötü mü

" Turkcell, Hangi 4.5 G Frekanslarına Sahip? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell, Hangi 4.5 G Frekanslarına Sahip? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell, Hangi 4.5 G Frekanslarına Sahip? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 2. 2 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 3. 3 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 4. 4 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 5. 5 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 6. 6 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 7. 7 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 8. 8 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 9. 9 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 10. 10 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!