Okunma

Turkcell 5G sürecini açıkladı


27 Ekim 2016 Perşembe 06:06
Turkcell 5G sürecini açıkladı

4.5G’ye henüz geçeli 1 yıl olmamasına karşın, operatörler zaman kaybetmeyerek 5G konusunda ki hazırlıklarını devam ettiriyor. Turkcell 5G konusunda ki gelecek planlarıyla ilgili açıklama yaptı.

5G saha testleri Turkcell tarafından yönetilecek

Turkcell, yaptığı açıklamada 2013 yılından beri üyesi oldukları Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği’nin yakın zamanda gerçekleştirilecek 5G saha testlerinin yönetiminin kendilerine verildiğini açıkladı.

Konu ile ilgili Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Dünyada 5G standartlarının belirlenme sürecinde aktif rol almaktan ve ilk 5G saha testlerini yapacak birim içinde olmaktan dolayı memnun olduklarını belirtti.

Çalışmalar 2017’de başlıyor

5G çalışmaları dünya genelinde 2017’de başlayacak. 2017 Nisan ayında 5G’nin standartları belirlenecek, sonrasında altyapı üreticileri bu standartlara uygun ilk prototipleri geliştirecek. Daha sonrasında Türkiye’den Turkcell’in yer aldığı bir ekip ilk saha testlerini gerçekleştirecek. Bu testler 2017 ortasından 2018 sonuna kadar devam edecek.

Gelişen teknolojiyle birlikte kapasite sorunlarının 5G ile çözüleceğini belirten firma, bugün bir baz istasyonuna bağlanan yüzlerce kişinin ortak bir kapasiteyi kullandığını ancak 5G ile birlikte 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesinin mümkün olacağını ifade etti.

Kapasite sorunun çözümüyle birlikte indirme hızının 10 Gigabit’lere kadar ulaşacağı da söylenenler arasında.

5G kullanıcılara neler sunacak ?

5G başta maksimum kapasite kullanımı sayesinde indirme ve gönderme hızlarında artış sağlayacak. Aynı zamanda düşen gecikme süreleri ile birlikte uzaktan yönetilen onlarca makine veya yüzlerce sensörün çalışması milisaniyeler içinde gerçekleşecek ve bu durum kullanıcılara olumlu olarak yansıyacak.

Yüksek hız ve düşük gecikme süreleri ile birlikte kullanıcılar günlük hayatta ihtiyaç duyduğu bir çok şeye daha kolay erişecek.

Örneğin sürücüsüz aracınızla ilerlerken bir mağaza da bir ürünün indirme olduğu bilgisini anlık olarak hemen alabileceksiniz. Ödeme yaptığınızı algıladığında, aracınız otomatik olarak çıkış kapısına doğru hareket edecek.

:: Turkcell’in gelecek planları ile ilgili düşünceleriniz neler ?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Turkcell 5G sürecini açıkladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone 4.5G'si berbat ötesi. 20 mpbs'ye 4.5G diyorlar.
  Ne güzel Türk Telekom'la 120 mbps altını görmüyordum 🙁 Tekrar geçeceğim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaş avrupanın koyunde fiber var bizimde ülkenin %35'inde var ondan sonra avrupayla yarışıyoruz bu sidik yarıştırmak değilde nedir?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  5g de limitler daha esnek olacak, hızlı olacak adamlar çalışıyor millet hala bizim burada fiber yok diyor. Gelde bu adama laf anlat.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Daha 4gyi bile tam beceremediniz ki

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hala gprs bağlantı hızından öteye gidemedik Adamlar geçmiş karşıma 5g'den bahsediyor. Yazık ya

 6. SDN Okuru dedi ki:

  he milisaniye

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Artık kotanızı daha hızlı ve çabuk bitirebileceksiniz (!)

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Komik kotalara kazık gibi fiyatla 4G deneyimi yaşatanlara selam ediyoz 4G de en düşük paket 5 gb olmalı ve en fazla 25 lıra olmalı o zaman ekonomik derim

 9. SDN Okuru dedi ki:

  5 çok hızlı olacaktır elbette su götürmez bir gerçek, amma 1-2 gb sonrası dön 2 g ye

 10. SDN Okuru dedi ki:

  şehir merkezimdeki evimde turkcell çekmiyor telefon konuşmaları bile kesiliyor o derece müşteri temsilcisini arıyorum 6 aydır her seferinde üst yapı çalışması yaplıyor arıza kaydınızı oluşturuyoz bey efendi diyip sallıyolar önce elindekini adam gibi yapsınlar bu işler " en iyisiyle bağlıyız biz demekle olmuyor " tv'ye reklam vereceklerine üst yapılarını adam etsinler.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  şu anda 4G hızımız dünya ile yarışıyor evdeki fiber teknolojisine sahip internetler o kadar ucuz ki ödediğim parayı bile hatırlamıyorum. hemen 5 g ye geçmeye başlıyabiliriz. Yani ben şu an evdeki internetim ile 150 mbit hıza sahibim zaten teşekkürler akk de kalktı 50 gb dan sonra düşmüyor sınırsızca video,film gibi şeyleri izleyebiliyorum. 4G muhteşem TEŞEKKÜRLER emeği geçen herkeze!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  10gbps internet hızı 5gb kota = 90TL!!! tşk turkcell ben 3g kullanırım daha iyi.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler Akcell. Ben almayayım..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Istanbulun 4. Leventinde bulunan sdn fiber bulamiyor, kocaelinde mi bulunmasini bekliyorsun

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye ne zaman tam manası ile fibere geçecek . kocaeli/Derincede yaşıyoryum derincenin %90'ı kocaelinin ise %70'inde fiber internet altyapısı yok onu geçtim altyapı fakirliginden dolayı evime adsl bile alamıyorum duy sesimizi BTK

" Turkcell 5G sürecini açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell 5G sürecini açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell 5G sürecini açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "