GSM Hava Sahasında İt Dalaşı


11 Mart 2009 Çarşamba 19:12
GSM Hava Sahasında İt Dalaşı

Her şey Avea’nın sizlere bu haberle duyurduğumuz şaşırtan ‘Her Yöne Sınırsız’ tarifesiyle başladı. Daha sonra yine sizlere verdiğimiz bu haberle Avea’nın tarifesi hakkında ‘Her Yöne İşkence’ adlı bir bülten ile Tüketiciler Birliği’nin Avea’yı dava ettiğini duyurduk.


Havada uçakların değil frekansların kapışmasını izliyoruz

Daha sonra Turkcell’in Limon tarifesiyle yine Tüketiciler Birliği’nin yüzünün ekşidiğini bu haberle duyurduk. Bundan sonra Avea tarifesine yeni abone almayı burada görebileceğiniz üzere durdurdu. Tabi biz bunları sizlere duyururken GSM sektöründe kazan kaynadı ve Turkcell ile Avea sıkı bir didişme içine girmiş oldular.

Şimdilerde değilse de Kardak Krizi sırasında zirve yapan ve yakın geçmişte neredeyse her hafta Ege sularından aldığımız askeri bir haber vardı. Tatbikat veya rutin uçuşunu yapan F16’larımız, yine tatbikat veya rutin uçuş yapan Yunanlı askeri uçaklarla it dalaşına* tutuşurlardı. Havada didişme olarak tercüme edebileceğimiz bu haberleri şimdilerde GSM sektöründe görüyoruz.

 

*İt dalaşı, iki ülkeye ait savaş uçaklarının birbiri çevresinde burgu gibi dönüşlerle taciz için manevra yapması anlamında kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için bakınız: it dalaşı

Bugün Turkcell’in 15 yaşına basmasıyla ilgili gerçekleştirilen toplantıda biz basın mensuplarının ‘Avea’nın şebekesi sizin yüzünüzden mi yükü kaldıramadı?’ tadındaki sorularına net olarak ‘hayır’ cevabını verdi ve port açma mevzuu ile ilgili ‘Biz adımlarımızı planlayarak atıyoruz. Başkaları da böyle yapsa iyi olur’ mealinde cevap aldık. Sorup da cevabı alınca ve bu haberde görüldüğü üzere yayınlayınca GSM sularındaki didişmede Avea bir kez daha söz aldı ve bizlere aşağıdaki bülteni servis ettiler. Bakın ne demişler…

Avea Basın Açıklaması

Avea, tüm operatörlerin istediği port taleplerini her zaman ve ivedilikle karşılamıştır, bundan sonra da karşılamaya devam edecektir. Turkcell tarafından bugün kamuoyuna yapılan “Şirketimizden istenilen port talepleri” konusundaki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Avea, tüm operatörlerden gelen port taleplerini her zaman ivedilikle karşılamaktadır ve bundan sonra da karşılamaya devam edecektir. Bu doğrultuda Turkcell’in 4 Mart 2009 tarihinde şirketimizden talep ettiği 79 adet portun tümü hızla hazır hale getirilmiş ve bu durum gerek Turkcell’e gerekse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yazılı olarak bildirilmiştir. Turkcell yetkililerinin talebin acil olmadığını belirtmeleri üzerine, söz konusu portların bağlanması ile ilgili olarak haber beklendiği Turkcell’e resmi bir yazı ile bildirilmiştir.

Söz konusu bildirimin ardından Turkcell’den sözlü ya da yazılı hiçbir cevap alınmamıştır. Bununla birlikte Turkcell’den talep ettiğimiz ve karşılanmayan portlarla ilgili hukuki süreç başlamıştır ve sonuçları, dava tamamlandığında kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

Saygılarımızla, Avea

Dalaşma Sırası Kimde?


Ağır silahlarla donanmış operatörlerimizin kapışması bir süre daha devam edecek

Bakalım bir sonraki raunt için Turkcell’in vereceği cevap n’olacak? Tüm bu kapışmalar sırasında Vodafone’un sessizliği de dikkat çekici. Aslında bir ara şu haberimizde gördüğünüz üzere sesleri çıktı ama malumunuz üzere bazı haber sitelerinde Vodafone’da 260 kişinin işten çıkarıldığı ve bu esnada (abartı olduğunu zannettiğim) binaya ambulanslar geldiğini, 5’er-10’ar baygınların taşındığını, hatta üzerine birde bina içinde toplu halde çalışanlara Pasiflora (kendinizi pasifik gibi pasif hissetmenizi sağlayan şurup türü) dağıtıldığını yazmışlardı. Bu kadar olaylar olduğuna inanmak doğrusu çok ama çok zor (Ben inanmıyorum en azından). Ama Vodafone’un bu it dalaşına karışamayacak kadar yorgun olduğuna veya haberimize konu olan tarifeden yeteri seviyede memnun olduklarına inanabilirim.

:: Turkcell ile Avea’nın didişmesine gerek var mı?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “GSM Hava Sahasında İt Dalaşı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  sizdeki bu yabancı sempatizyenliği hiç anlamış değilim . allah gavuru vodafone kazanacığna , turkcell’den kazık yemeyi yeğlerim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  GSM DE REKABET TÃœKETİCİYE YARAYACAKTIR.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ofiste de söyledim, ana sayfadaki büyük resimde görünen uçağın durumu feci, zira adam flare’lara asılmış ki ısı güdümlü füze gelip motoru bulmasın. Aman diyeyim. 🙂

" GSM Hava Sahasında İt Dalaşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GSM Hava Sahasında İt Dalaşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GSM Hava Sahasında İt Dalaşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!