Okunma

Turkcell, Google’ı Geride Bıraktı


22 Mayıs 2009 Cuma 10:52
Turkcell, Google’ı Geride Bıraktı

Turkcell, halka açık iletişim ve teknoloji şirketlerinin Standard&Poor’s verilerine göre sıralandığı ‘Businessweek Infotech 100’ listesine bu yıl 35’inci sıradan girdi. 11 yıldır yayınlanan listeye Türkiye’den giren ilk ve tek şirket olan Turkcell böylece ‘Businessweek Infotech 100 List’te üst üste altıncı kez yer almış oldu. Listeye Avrupa’dan giren ilk 5 iletişim ve teknoloji şirketi arasında yer alan Turkcell, ‘Businessweek 2009 Infotech 100’ listesinde yer alan 23 global telekomünikasyon şirketi arasında da 10’uncu olmayı başardı.


Listenin tamamını görmek için tıklayın

2008 yılı cirosu, bir önceki yıla göre ciro artış yüzdesi, özsermaye kârlılık oranı, hissedar başına dağıtılan kar payı ve net kâr kriterleriyle yapılan değerlendirme sonucunda Turkcell; Google, Dell, ZTE, Nokia, LG, Cisco, AT&T ve Adobe gibi global iletişim ve teknoloji devlerini geride bıraktı. Vodafone Group listede Turkcell’in ardından 36’ncı sırada yer alırken
Google 37’nci, Dell 38’inci, ZTE 39’uncu, Nokia ise 40’ıncı sırada yer
aldı. ‘Businessweek 2009 Infotech 100’ listesinde LG 53’üncü, Cisco 54,
AT&T 62’nci, Adobe ise 99’uncu oldu.

Avrupa’dan İlk 10’a Girenler

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’in üst üste altıncı kez Infotech 100 listesine girmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Ciliv, “Bu önemli araştırmada dünya devi şirketlerin önünde Türkiye’nin Turkcell’i olarak yer almak bizi onurlandırdı, gururlandırdı. Bu başarı Turkcell çalışanları, iş ortakları ve bayilerinden oluşan ekosistemin ve Türkiye’nin başarısıdır. Hızımızı kesmiyoruz. Dünyada iletişim ve teknoloji alanındaki yatırımlarımızla fark yaratmaya devam etmek istiyoruz ve daha yapacak çok işimiz olduğuna inanıyoruz” dedi.


Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv sonuçtan oldukça memnun.

‘Businessweek 2009 Infotech 100’ listesinde online alışveriş devi Amazon.com geçen sene olduğu gibi yine birinci sırayı alırken, geçtiğimiz yıl 22’nci olan Oracle 2009’da ikinci, 63’üncü olan SAP üçüncü, 2008’de 23’üncü olan Microsoft ise bu yıl 22’nci sırada yer aldı. Avrupa sıralamasında Ericsson dördüncülüğü elde ederken Vodafone 6, Nokia 7, Almanya’dan PC-Ware Information Technologies sekiz, İngiltere’den Spectris 9 ve Hollanda’dan Gemalto ilk 10’a girmeyi başaran diğer şirketler oldu. Listenin tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

:: Sizce Turkcell kaçıncı sıraya kadar yükselebilir?

Bilgi için: Businessweek Infotech 100
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Turkcell, Google’ı Geride Bıraktı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kazıklandığımızın delili.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Turkcell, Türkiye’dir.

" Turkcell, Google’ı Geride Bıraktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell, Google’ı Geride Bıraktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell, Google’ı Geride Bıraktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "