Okunma

Memnuniyet Fabrikaları Bölge Ülkelere Taşınıyor!


11 Aralık 2015 Cuma 08:01
Memnuniyet Fabrikaları Bölge Ülkelere Taşınıyor!

Türkiye’de 3.6 milyar liralık ekonomiyi temsil eden çağrı merkezi sektörünün en önemli temsilcilerinden biri olan Turkcell Global Bilgi, ‘memnuniyet fabrikası’ olarak adlandırdığı çağrı merkezlerini Orta Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya genişletmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda çıkaracağı dünyaca tanınan 10 markadan en büyüklerinden biri olmayı hedeflediklerini söyleyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Türkiye’nin doğusundaki illerde istihdamı canlandırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz ilk teknoloji yatırımı olan Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezi, sadece Erzurum’da ekonomiye 1.1 milyar liralık katkı sağladı. Çağrı merkezi işinin, teknoloji anlamında Türkiye’nin büyük değerler yaratabileceği bir alan olduğuna inanıyoruz” dedi.

15-12/11/turkcell-global-bilgi-erzurum-cagri-merkezi-1-1449835768.jpg

500 Bin Çağrıyı Yanıtlıyor

Her yıl yüzde 10-15 büyüyerek Orta Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya açılarak yeni ülkelerde de faaliyete başlamayı amaçladıklarını anlatan Kaan Terzioğlu, Turkcell Global Bilgi’ni Erzurum’daki çağrı merkezinin 10. yılı için düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turkcell Global Bilgi’nin Ukrayna yatırımı, yurtdışında hizmet vermeye başlayan ilk ve tek çağrı merkezi. 1999 yılında kurulan Turkcell Global Bilgi, Turkcell dışında da pek çok kurum ve kuruluşa hizmet veriyor. 24 ayrı lokasyonda 5 dilde 12 bin çalışan ile 550 bin çağrıya cevap veriyoruz. Türkçe, Arapça, Kürtçe, Almanca ve Rusça hizmet veriyoruz. Bugün Ukrayna dış kaynak çağrı merkezi pazarında gelir olarak birinci sırada. 5 yıl sonra gelirlerimizin yüzde 40’ını uluslararası operasyonlardan yaratır hale geleceğiz.”

İlk Data Merkezi Erzurum’a Kurulacak

Türkiye’deki çağrı merkezlerinin bugün 83 binin üzerinde kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Kaan Terzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çağrı merkezlerindeki istihdamın, yüzde 42’si yüzde 46’sı ise İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Anadolu’daki çağrı merkezlerinde çalışıyor. Çalışanların yüzde 67’si kadın ve ortalama yaş 25. 18 ayrı şehirde 17 bine yakın çalışanla Türkiye genelinde çağrı merkezi hizmeti veriyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 6 bin kişiye istihdam olanağı yarattık. Erzurum’un kümelenme ile bir çağrı merkezi üssü haline gelmesi insan kaynağı gelişimi açısından önemli bir yere sahip. Ancak Türkiye’nin ‘data merkezi’ kapasitesi hala eksik durumda. Anadolu’daki ilk data merkezin de yine Erzurum’da kuracağız. 20 saniyede gelen çağrıların yüzde 87’sini yanıtlıyoruz. Gelen çağrıların yüzde 95’den fazlası mutlu bir müşteriyle sonuçlanıyor. Çağrı merkezlerine memnuniyet fabrikası olarak görüyorum.”

:: Konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarAslan Batur

Otomobillerle Aşk Yaşayan Adam” olarak bilinen Aslan, uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nde otomotiv editörlüğü yaptı. Aslan, motoru olan her araçla yakından ilgilenip, tecrübe ve izlenimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Memnuniyet Fabrikaları Bölge Ülkelere Taşınıyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Doğru Turkcell Global Bilgi cidden iyi mesela Akbank geçtikten sonra gözle görünür oranda kalite arttı

" Memnuniyet Fabrikaları Bölge Ülkelere Taşınıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Memnuniyet Fabrikaları Bölge Ülkelere Taşınıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Memnuniyet Fabrikaları Bölge Ülkelere Taşınıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "