Okunma

Turkcell’den Enerji Tasarrufu


12 Ocak 2016 Salı 13:01
Turkcell’den Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamaları iş süreçlerinin her aşamasında hayata geçiren Turkcell, hem çevre korumasına hem de Türkiye’nin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor.

2015 yılı boyunca uygulanan verimlilik ve tasarruf çözümleri sayesinde 105 milyon kilovat saate yakın enerji tasarrufu sağlandı.

Ortaya çıkan tasarruf miktarı ise 29 milyon TL oldu. Bu tasarrufla çevreye yaklaşık 62 bin 950 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, ortaya çıkan enerji tasarrufunun miktarı ise 38 bin 858 hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimi seviyesine ulaştı.

Turkcell ayrıca, bir yılda yaptığı toplam karbondioksit azaltımıyla, 101 bin adet yetişkin kızılçam ağacının yaptığına eşit oranda karbondioksit azaltımı yapmış oldu.  

Turkcell ayrıca hibrit iletişim ünitelerinin yanı sıra elektrik şebekesinin ulaşamadığı 26 noktaya kurduğu güneş panelleri ve rüzgâr tribünleriyle çalışan iletişim üniteleriyle de enerji tasarrufuna katkı sağladı.

Turkcell Plazalarında bir yılda yapılan enerji tasarrufu 5 milyon kilovat saat 

Tasarruf konusunda yaptığı çalışmaları sadece altyapı ile kısıtlı tutmayan Turkcell, binalarındaki elektrik ve mekanik sistemlerde de enerji tasarrufu çalışmalarını sürdürdü.

Bu sayede de 2015’de bin 850 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 5 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağlandı.

Turkcell, Türkiye’de ISO 14064 alan ilk GSM operatörü oldu

Turkcell’in, sera gazı salımlarını belirlemesi, izlemesi, raporlaması ve azaltımı konularında tutarlılık ve şeffaflık göstermesi ve şirkette sera gazı yönetimi stratejileri geliştirmesiyle uygulamasının yanı sıra gelecek için planlar oluşturması gibi çalışmaları, bağımsız denetçi kuruluşlar tarafından doğrulandı.

Bu sayede Turkcell, kurumsal sera gazı emisyonlarının hesaplanması ve raporlanması belgesi olan ISO 14064’ü Türkiye’de almaya hak kazanan ilk GSM operatörü oldu.

16-01/12/turkcell.jpg

E-fatura ve SMS-fatura kullanımıyla yılda 21.559 ağaç kesilmekten kurtuluyor

Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor.

Bu amaçla hem kağıt tüketimini hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura ve SMS-fatura kullanımını teşvik ediyor. Bu sayede toplamda sadece bir ayda 105 ton daha az kağıt kullanımı gerçekleşerek ayda bin 799 ağaç kesilmekten kurtarılıyor.

Böylece bir yılda 21 bin 588 ağacın varlığı korunmuş oluyor.

2015’te M2M çözümleriyle daha az yakıt tüketildi

Turkcell makineler arası iletişim (M2M) çözümlerinin daha fazla kullanılmasıyla, birçok alanda da enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı.

Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan teknoloji sayesinde 2015’te ülke ekonomisine, 2,1 milyar TL’den fazla fayda sağlandı.

Turkcell M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde ise sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 1,5 milyar TL tasarruf sağlanmış oldu.

:: Turkcell’in enerji tasarrufu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Turkcell’den Enerji Tasarrufu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bugünkü Sultanahmet'teki bomba patlamasından sonra Turkcell o çevrede bulunan bütün Müşterilerine acil iletişim de kullanılması için bedava internet konuşma ve SMS gönderdi takdir edilecek bir davranışta bulunduğundan dolayı teşekkür ederim benim operatörüm aynı duyarlılığı göstermedi diğer operatörü bilmiyorum en kısa sürede Turkcell'in bu duyarlılığından dolayı teşekkürümü Turkcell'e geçmekle edeceğim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten helal olsun. Diğer operatör ve şirketlerinde aynı şekilde bunlara dikkat etmesi lazım. Kapitalizm maalesef bunları düşünmüyor ya da işine gelmiyor. İçinde yaşanacak bir dünya olduğu sürece satış yapılabilir. Ayrıca e-fatura ve makbuzla ilgili eklemek istediğim birşeyler var. Firmalar e-faturayı teşvik etmek adına faturalarda indirim, hediye vs yapsalar çok daha iyi olur. Makbuz içinde en beğendiğim olay İş Bankasında var. Para çekince makbuzu mail atıyor bu çok güzel bir olay diğer bankalarda bu veya buna benzer çözümlerle bu boş tüketimleri kısabilirler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  O fiyatlara dünyayı kurtarırırm. Diğer operatörlerde kazık çaksa yapar bunları kullanıcı odaklı olmak hazım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Son 1 yıldır turkcell kullanı***** kelimeyle mükemmel bir operatör.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Eeeee bunun sonucunda fazla para koparıyor. O paraların basılması için harcanan enerji ve hammadde hesaba katılmıyor sanırım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  güzel yapmışsınız tebrik ederim.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kalite budur. Başka söze gerek var mı ?

" Turkcell’den Enerji Tasarrufu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den Enerji Tasarrufu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den Enerji Tasarrufu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "