Okunma

Turkcell Genel Kurulu’na Ne Oldu?


27 Haziran 2012 Çarşamba 10:47
Turkcell Genel Kurulu’na Ne Oldu?

TeliaSonera olarak, 29 Haziran Cuma günü yapılacak olan Turkcell Genel Kurulu’nun 2010 ve 2011 yıllarına ait kar paylarının dağıtılacağını açıklayabileceğimiz, yeni SPK tebliğine göre ana sözleşmenin yeni maddelerinin onaylanacağı ve daha fazla bağımsız üyenin seçilebileceği verimli bir toplantı olmasını amaçlıyorduk.

Ancak Altimo ve Çukurova’nın Turkcell Holding’i genel kurulda kimin temsil edeceği konusu da dahil olmak üzere bazı temel konularda anlaşmazlığa düşmeleri nedeniyle genel kurulun ertelenmesi söz konusu olmuştur. Bu gecikmeye Çukurova Telekom Holding’de görülen durumun neden olduğunu üzülerek belirtmek isteriz.

Turkcell’in kurucularından ve en büyük hissedarı olarak her zaman Turkcell ve hissedarları lehine yapıcı bir tutum içinde olduk. Kurumsal yönetişimi geliştirmek ve küçük yatırımcının daha iyi temsili için 2010 yılından bu yana SPK’nın yeni tebliğinin de öngördüğü şekilde, yönetim kurulundaki bağımsız üye sayısını artırma konusunda çaba harcıyoruz.

Yönetim Kurulunda bağımsız üye sayısını artırılmasıyla küçük hissedarların tüm bağımsız desteğini almadan, çoğunluk kararlarını bloke etmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu etkili kurumsal yönetişimdir uygulamasıdır.

SPK’nın değerlendirmesine sunulan ve Genel Kurulda oylanacak olan bağımsız aday listesi, adaylar üzerinde Yönetim Kurulunca mutabakata varılmaması nedeniyle SPK tarafından geçersiz sayılmıştır.

Ancak yönetim kurulunun bağımsız aday listesinin sadece bazı hissedarlar tarafından değil Turkcell’de %13.8 hissesi bulunan Çukurova dahil Türkiye ve yurt dışındaki bazı küçük hissedarların da bulunduğu daha geniş bir hissedar grubu tarafından önerildiğini belirtmek isteriz.

TeliaSonera tarafından önerilen, 3’ü Türk olan 4 bağımsız üye adaylarının, SPK dahil tüm paydaşlar tarafından kabul görecek, yetkin, farklı alanlarda tecrübeye sahip ve bağımsız olduklarına inandığımız kişiler ile söz konusu öneri listesini oluşturduk.

SPK’nın bağımsız aday listesi konusundaki yaklaşımını anlıyor ve 29 Haziran Cuma gününe programlanmış olan Genel Kurul toplantısında bizim kontrolümüz dışında gelişen duruma bağlı olarak ilerleme kaydedememekten dolayı üzüntü duyuyoruz.

Türk ekonomisinin “elmas”ı olan Turkcell’in gerek Türkiye’de, gerekse uluslararası alanda bölgesel mobil operatör olarak gelişerek devam etmesinin önemine inanıyoruz. Bu nedenle Turkcell’in kurumsal yönetişiminin iyileşmesi için azami çabayı göstereceğiz.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Turkcell Genel Kurulu’na Ne Oldu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Umarım en kısa sürede çözülür. Türkiye için gerçektende çok ama çok önemli bir şirket..

  2. SDN Okuru dedi ki:

    %13.8 i yerli gerisi yabanci vay be yerli operatör kalmadi ülkede

  3. SDN Okuru dedi ki:

    kayyuma doğru…

" Turkcell Genel Kurulu’na Ne Oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Genel Kurulu’na Ne Oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Genel Kurulu’na Ne Oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "