Okunma

Turkcell, HSPA 42 ile 42 Mbit’i Test Etti


05 Mart 2010 Cuma 14:47
Turkcell, HSPA 42 ile 42 Mbit’i Test Etti

Bu sabah itibariyle Turkcell, 3G abonelerine daha hızlı bağlantı vaadediyor. Bu sabah Turkcell Kartal Plaza‘da gerçekleştirilen 3G HSPA 42 testleri başarıyla sonuçlandırıldı. GSM firmasının, kendi laboratuarında yaptığı testlerde hız denemeleri yapıldı.

İlk aşamada mevcut hız, ortalama hız ve maksimum hız bilgilerine gözümüz takıldı. Birkaç kere tekrarlanan testlerde ortalama hız olarak 35 MBit/s gördük. tüm testlerde elde edilen maksimum hız ise 38.7 MBit/s oldu.

Yetkililerin açıklamasına göre ise, basın açıklamasından önce 42.2 MBit/s hız da görüldü. İlk aşamada büyük şehirlerde başlanacak yazılımsal kuvvetlendirmelerden sonra Turkcell 3G tüm kullanıcıları tüm Türkiye’de HSPA 42 teknolojisine geçmiş olacak.


Basın mensupları önünde yapılan hız testlerinde 42 MBit/s görülmedi fakat,
mevcut teknolojide Turkcell yetkilileri daha önce 42.2 MBit/s hızlara ulaşmış.

Sonuç olarak Turkcell, dünya çapında HSPA 42’ye geçen üçüncü GSM firması oldu. Turkcell’den önce HSPA 42’ye geçen firmalardan biri Avustralya, diğeri ise Polonya menşeili.

HSPA 42 Nedir?

GSM şebekelerinin sahip olduğu ve Carrier adı verilen taşıyıcılar abonelere 3G hizmeti sunuyor. Turkcell bu taşıyıcılardan ülke çapında 4 taneye sahip. HSPA 21, HSPA 28 gibi teknolojilerde her abone tek bir taşıyıcıya bağlanıyorken, HSPA 42 ile birlikte Türkiye’de ilk defa her abone, 3G bağlantısını kurarken 2 taşıyıcıdan yararlanacak.

HSPA 42’den sonraki teknolojiler ise HSPA 84, HSPA 168 ve bundan sonra da LTE (Long Term Evolution) geliyor. Turkcell yetkilileri, bundan sonraki hedeflerinin LTE’ye kadar tüm imkanları seferber etmek olduğunu belirtti.

42 Mbit Hızları Görebilecek miyiz?

Peki gerçekten de 42 Mbit/s hızları görebilecek miyiz? Turkcell‘in kendi laboratuar ortamında 38.7 MBit/s gördüğümüzü düşünürsek, yazılımsal kuvvetlendirmelerden sonra, sahada (yani dış mekanlarda, meydanlarda, sokaklarda…) en azından bir 30 MBit/s civarında bir hız görebileceğiz gibi gözüküyor.

Yine tabii ki 42 MBit/s hız için teorik hız deniliyor ve mevcut teknolojinin kapasitesinin en üst noktasını belirtiyor. Tabii ki bu teknolojileri destekleyen donanımlara da ihtiyaç duyuluyor. Bu donanımlar için, iyimser bir yaklaşımla 2010’un üçüncü çeyreğini beklemekte fayda var diyebiliriz.

Yetkililerden öğrendiğimiz kadarıyla ilk aşamada, modemler piyasaya sürülecek. Diğer donanımlar ise modemlerden sonra piyasaya sürülecek.

:: Sizce Turkcell, HSPA 42 teknolojisini başarıyla abonelerine sunabilir mi?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Turkcell, HSPA 42 ile 42 Mbit’i Test Etti”

  1. Mehmet ehitolu dedi ki:

    ne eyleyelim biz 4Gb kota konan internetleri
    isterse 100mb saniyede olsun sonuçta limitli olacaktır buda daha hızlı kullan daha çabuk biten kotalar
    paraya para katan GSM ler . . .

" Turkcell, HSPA 42 ile 42 Mbit’i Test Etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell, HSPA 42 ile 42 Mbit’i Test Etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell, HSPA 42 ile 42 Mbit’i Test Etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "