Turkcell ikinci çeyrekte karını sürdürdü


28 Temmuz 2017 Cuma 20:40
Turkcell ikinci çeyrekte karını sürdürdü

2017’nın ikinci çeyreğinde Turkcell Grubu hem gelir hem de FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza atarken, büyüme oranlarında ise son 10 yılın rekorunu kırdı.

TechInside‘ın haberine göre, ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, Turkcell Grubu yüzde 28,5 büyüme ile 4,3 milyar TL ciroya, yüzde 41,6 artışla 1,5 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 33,8 FAVÖK marjına ulaştı. Grup net kârı ise yüzde 69,2 artışla 704 milyon TL olarak gerçekleşti. Grup gelirlerinin yüzde 88’ini oluşturan Turkcell Türkiye’de ise gelir yüzde 26,4 büyürken FAVÖK yüzde 40,6 arttı.

3 yıllık dönemde altyapısına yaklaşık 10 milyar TL yatırım bütçesi ayıran Turkcell’in 2. çeyrek sonu itibariyle son üç yıllık faaliyetleri neticesinde lisans, vergi ve yasal yükümlülük olarak aktardığı kaynak toplamı ise 19,2 Milyar TL‘ye ulaştı. Şirketin 3 yılda Türkiye’ye toplam katkısı ise 29,2 milyar TL’yi buldu.

Turkcell yatırım yapmaya devam edecek

İkinci çeyrek sonuçlarını New York Wall Street’teki Borsa Binası’nda yapılan basın toplantısında açıklayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise şunları söyledi:

“2015’te başlattığımız dönüşüm yolculuğunda 1 Nisan 2016’da ülkemizi 4.5G ile tanıştırdık ve gerçek anlamda dijitalleşmiş bir dünyanın kapısını açtık. Bu süreçte müşterilerimizin göstermiş olduğu teveccüh, dijital odaklı iş modelimizle ne kadar doğru yolda olduğumuzu ortaya koydu. Şirketimiz ve sektörümüz adına bir kilometre taşı olarak gördüğümüz sonuçlarımızı, bugün, 17 yıldır kote olduğumuz New York Borsası’nda kapanış gongunu çalarak kutluyoruz.”

“Ülkemize güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2017 sonunda, 10 milyar TL’lik 3 yıllık yatırım planımızı gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca bu çeyrek sonu itibariyle son üç yıllık faaliyetlerimiz neticesinde Hazine’ye lisans, vergi ve yasal yükümlülük olarak aktardığımız kaynak toplamı 19,2 Milyar TL’ye ulaştı. Böylece 3 yılda Türkiye’ye sağladığımız toplam katkı 29,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Ülkemize güvenerek yaptığımız yatırımların karşılığında müşterilerimizin gösterdiği teveccüh attığımız adımların doğru olduğunu gösteriyor ve bizi daha da cesaretlendiriyor.”

4.5G kullanıcılarının data kullanımı Haziran’da 5,9 GB’ı bulurken, tüm kullanıcıların kişi başı data kullanımı 4.5G’nin katkısıyla geçen yıla göre yüzde 69 artarak 4,1 GB olarak gerçekleşti. Data kullanımındaki bu artışta Turkcell şebekesindeki akıllı cihaz oranındaki hızlı yükseliş etkili oldu. Şirket 2018 yılı hedefi olarak koyduğu yüzde 70 akıllı cihaz penetrasyonuna daha şimdiden bu çeyrek sonunda ulaştı.

Turkcell 2016 yılında 3 yıllık öngörüsü olarak belirttiği ve 2018’i işaret ettiği telekomünikasyon sektörü liderliğine, bir yıl öncesinden varacak gibi gözüküyor. İnşaat gelirleri hariç bakıldığında Türk Telekom 2017’nin 2. çeyreğinde 4 milyar 292 milyon TL ciro açıklarken Turkcell’in aynı dönemde elde ettiği grup konsolide ciro miktarı ise 4 milyar 316 milyon TL olarak gerçekleşti.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Turkcell ikinci çeyrekte karını sürdürdü”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar milleti sömürüyor fatura li hattı olana geçiriyorlar 170 tl fatura mi olur bide diyor hizmeti iyi parasını hak ediyor ben 7 gb internete 33 tl veilriyom bana pahalı geliyor millet 50 60 tl veriyor kalitesi iyi ama diyor yemisim kalitesi hiçbir fark yok şehir dışında biraz daha iyi cekiyor o kadar . Bu ülkenin insanını gene bu ülkenin insanı sömürüyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Pis ensarcılar!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kâr nasıl yazılır?
  Üzerine şapka koymak istediğiniz harften önce TR klavyede SHIFT + 3 'e bastıktan sonra harfe basarak harfin üzerinede şapka ile ekrana yazdırmış oluruz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell kesinlikle hak ediyor. Diğer operatörlerden fiyat farkının olması çok normal. Kaliteyi onlardan az da olsa farklı fiyatlandırmaları en doğal hakları. Ayrıca yorumlarda cihaz satışlarıni 2 katı fiyata yapıyor diyenler olmuş. Cihazın nakit satış fiyatından 275 tl fazlalık ile aldım. 2 katı diyenler hangi algoritmayı kullanıyor anlamış değilim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye'de tüm hizmetleri en kullanılabilir olan müşteri memnuniyetine önem veren tek "dijital" operatör. Fiyat olarak daha pahalı ancak verdiğinizin karşılığını fazlasıyla alabiliyorsunuz. Teşekkürler Turkcell bizi yıllardır New York Borsası'nda temsil etmeye devam ediyorsun!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim burada çekmiyor bursa nilüfer kaç defa aradım kıllarını kıpırdatmadılar operatör değiştim rahatım

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanında iyi sömürdü milleti ama şimdi yola geldi, rekabet piyasası sağolsun.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell abonesiyim ve çok ***** işlerini çok iyi yapı***** operatörlere göre biraz daha pahalı olmaları gayet normal

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Gözleri doysun ne diyelim…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  tabi sürdürür saf insanları kandırıp kontratla bin liralık telefonu 2 bin liraya satıyorlar. Bizede hak etmediği haram paralarla hizmet veriyorlar. Böyle devam zaten tam bize göre.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Tebrikler TURKCELL

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Sömürüyorlar tüketiciyi

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi şu basligi duzeltin tobe tobe

" Turkcell ikinci çeyrekte karını sürdürdü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell ikinci çeyrekte karını sürdürdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell ikinci çeyrekte karını sürdürdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?