Okunma

Turkcell İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı


25 Nisan 2014 Cuma 08:00
Turkcell İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı

İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell2014 yılı ilk üç aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, ilk çeyrekte gelirini bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %6 artırarak 2 milyar 855 milyon TL’ye çıkardı. Bu büyümede; %26 oranında artan mobil internet gelirleri ve %33 oranında büyüyen grup şirketleri katkısı etkili oldu.

Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre %10 artışla 887 milyon TL oldu. AVFÖK marjı ise %31,1’e çıktı. Turkcell, ilk çeyrekte bir önceki yılın ilk üç ayına göre Türkiye’ye yaptığı yatırımları ikiye katlayarak ilk çeyrekte 230 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Grup net karı ise özellikle Ukrayna para biriminin ABD Doları karşısında değer kaybetmesi etkisiyle 359 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kullanım arttı

Turkcell Türkiye, 2014 yılının ilk üç ayında 93 bin faturalı abone kazandı. Böylece faturalı abonelerin toplam abone bazındaki oranı %40,5’e yükselirken Turkcell’in Türkiye’deki toplam abone sayısı 34,8 milyon oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %6,6 büyüyerek aylık 254,6 dakikaya ulaştı.

Akıllı telefona eğilim artıyor

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda %26 oranında artarak 400 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında %32’ye ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. 2014 yılının ilk üç ayında Turkcell şebekesinde 711 bin abone daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Böylece Turkcell şebekesinde akıllı telefon kullanan abonelerin sayısı 10,3 milyona ulaştı. Bu artışta kontratlı satışlar ve şirketin akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ etkili oldu. Turkcell’in Superonline ve Ukrayna’ya yönelik yatırımları da 1. çeyrek gelirlerine olumlu yansımalar sağladı.

Ciliv: “Büyümemiz sürüyor”

Turkcell’in 2014 ilk üç aylık sonuçlarını yorumlayan Genel Müdür Süreyya Ciliv; “İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve müşterilerimize değer yaratan Turkcell farkıyla büyümeye devam ediyoruz. Daima bizimle birlikte olan müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, yönetim kurulumuza ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz.” diye konuştu.

:: Turkcell’in 1. çeyrek finansal sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Turkcell İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  insanları kalite bahenesiyle sömüren şirket büyüyorr hayret ne adam akıllıı konuşma paketi vardır nede başka bişeyi nardan başka bi şaçmalıgı yokdur cok pahalıı resmeenn kanını emiyo insanların

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell in bence Türkiye’deki büyümesi ulaşabileceği noktaya ulaştı artık buradan eskisi gibi gelire büyük katkı sağlamıyor. Ancak Turkcell’i grup olarak ele aldığınızda gerek Turkcell Superonline gerekse Ukrayna gibi ülkeler büyütüyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sömüren bir şirket büyü***** diger firmaların fiyat politikası farketdigi zaman arkasına bakmadan kaçıcaktır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  85 tl iadeyı 3 aydır yapacaklar ne dıyo bu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone büyüyor Turkcell büyüyor Avea büyüyor Bimcell 1 milyon olmuş kim küçülüyor bu kadar abone gönderiyor diğerlerine.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş paketleriyle milleti sömürüyor hala büyümeye devam ediyor nasıl bir şeydir bu.

" Turkcell İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "