Turkcell’de ilk yarı nasıl geçti? Online eğitim açıklaması


14 Ağustos 2020 Cuma 14:37
Turkcell’de ilk yarı nasıl geçti? Online eğitim açıklaması

Şirketler yılın ilk 6 aylık dönemine ait verilerini açıklamaya devam ediyor. Kısa süre önce de Turkcell cephesinden bir açıklama geldi. Turkcell gelirleri, 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 14,5 oranında arttı. Turkcell CEO’su Murat Erkan ise online eğitim ile ilgili yaptığı açıklamayla dikkat çekti.

Turkcell online eğitim için neler yaptı?

Pandemi sürecinde iş ve eğitim eve taşındı. Aradan geçen uzunca bir sürenin ardından uzaktan eğitim, 31 Ağustos günü başlayacak. Turkcell CEO’su Murat Erkan da online eğitim ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Murat Erkan, pandemi sürecinde öğrencilerin eğitimlerine ara vermeden devam edebilmeleri için çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgularken, “Öğrencilerimizin daha fazla GB’a ihtiyacı oldu; 3 GB olan EBA TV kotasını 6 GB’a çıkardık. Müşterilerimizin online eğitim platformlarına yaptıkları bağlantı hızlarını artırdık. Biz her zaman öğrencilerin yanındayız. Onlar bu ülkenin geleceği. O yüzden öğrencilerimizin ve anne-babaların gönlü rahat olsun. Güçlü altyapımız ve teknolojimizle her türlü ihtiyaca cevap verebilecek durumdayız. Dünyanın en güçlü şebekelerinden birisini bu günler için kurduk. Bu şebeke milletimizin hizmetinde olmaya devam edecek” diye konuştu.

Turkcell

Şirketin finansal verilerine baktığımızda ise gelirlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 oranında artarak, 13 milyar 582 milyon TL’ye ulaştığını görüyoruz. Şirketin FAVÖK’ü 5 milyar 633 milyon TL olarak gerçekleşirken FAVÖK marjı yüzde 41,5’a yükseldi. Aynı dönemde FVÖK 2 milyar 810 milyon TL, FVÖK marjı ise yüzde 20,7 olarak gerçekleşti. Turkcell’in 2020’nin ilk 6 ayında net kârı 1 milyar 724 milyon TL olurken, mobil ARPU büyümesi yıldan yıla yüzde 14 artarak 46,4 TL’ye ulaştı.

Turkcell, faturalı müşteri tarafında güçlendi

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Turkcell olarak yılın ikinci çeyreğinde 144 bin faturalı net müşteri kazanarak faturalı müşteri bazını yüzde 63’e çıkardıklarını söyledi. Erkan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sonuç olarak yılın ilk yarısında toplam 822 bin faturalı net müşteri daha Turkcell’i tercih etti. Aynı dönemde toplam abone sayımız ise 795 bin kişi arttı. Böylece 2020 için toplam 1 milyon yeni müşteri hedefimizin yaklaşık yüzde 80’ini gerçekleştirmiş olduk.”

Turkcell’in dijital kanallarından yapılan alışverişlerle ilgili de önemli açıklamalar yapıldı. Turkcell.com.tr ve Dijital Operatör uygulaması üzerinden yapılan akıllı cihaz satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre büyük artış yaşandığını ifade eden Erkan, “Geçen yılın 12 aylık toplamında gerçekleşen satış hacmine, 2020’nin ilk 3 ayında ulaşmış olduk. Aynı dönemde dijital kanallardan yapılan Superonline Fiber ve Superbox başvurularında ise bir önceki döneme göre 11 kat artış yaşandı” dedi.

Turkcell şebekesindeki trafikte yüzde 50’lere varan artışlar gözlemlendi. 4.5G’de kişi başı ortalama data kullanımı 2020’nin ikinci çeyreğinde 13,9 GB’a yükseldi. Mobil şebeke üzerinden fiber hızında internet sunan Superbox ürünümüzü kullananların sayısı Temmuz ayında 500 bine ulaştı

Kurumlara uçtan uca dijital dönüşüm hizmeti sunan Dijital İş Çözümleri’nin gelirleri 2020’nin ilk 6 ayında yıldan yıla yüzde 15 artış gösterdi. IT çözüm sağlayıcısı olarak pazarda ilk üçte yer alan Dijital İş Çözümleri’nin gelecek dönemler sözleşme bedeli ise 1,4 milyar TL’ye ulaştı.

BiP ile grup görüntülü görüşme oranı arttı

Turkcell’in birçok dijital servisi bulunuyor. BiP de bunlardan biri. Turkcell’in dijital servisleri, 2020’nin ikinci çeyreğinde tekil gelir bazında yıldan yıla yüzde 23 büyüdü. BiP üzerinden yapılan görüntülü görüşme süresi yüzde 90’lık artışla 29 milyon dakikaya çıktı; grup görüntülü görüşme süresi ise yüzde 400’lük artışla 25 milyon dakikaya ulaştı. TV+ platformunun aktif kullanıcı sayısı yüzde 50 artarken, TV+ ve yapay zeka teknolojisi sayesinde selfie çeken kullanıcılara modlarına göre şarkı listesi öneren fizy’de yayınlanan konserler yaklaşık 1,7 milyon kez izlendi.

Erkan açıklamalarında, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen desteğe de vurgu yaptı.

“Türkiye’de Vergi Usul Kanunu’nun 507 numaralı tebliğine uygun olarak üretilmiş Android POS cihazı olan Paycell Android POS ile esnafımızın maliyetlerini azaltmak istiyoruz.” diyen Erkan, “Paycell Android POS ile esnafımız tahsilat, stok takibi ve fatura üretim süreçlerini tek bir ekrandan kontrol edebilecek” dedi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Turkcell’de ilk yarı nasıl geçti? Online eğitim açıklaması”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tukcelden hiç menmun degilim .Ankara Yenimahalle özd lerde oturuyorum oradada şiksyette bulundum .Su an Balıkesir merkez çayırhısarda DSİ lojmanları karsısı Hv lojmanlarınada oturuyorum İbrahim Akça Turkcell hattan hiiç menmun degilim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  pahalı olmasa daha iyi olurdu

" Turkcell’de ilk yarı nasıl geçti? Online eğitim açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’de ilk yarı nasıl geçti? Online eğitim açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’de ilk yarı nasıl geçti? Online eğitim açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!