Okunma

Turkcell Kurtları Takip Ediyor


15 Kasım 2011 Salı 12:07
Turkcell Kurtları Takip Ediyor

Turkcell, KuzeyDoğa Derneği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) arasındaki ortak protokol ile ülkemizde ilk defa bir “Kurt Takip Projesi” hayata geçirildi.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’nda yakalanan iki kurda, KuzeyDoğa Derneği tarafından Turkcell hatlı tasma takıldı.

Kuzey ve Doğa adı verilen kurtlara takılan vericiler, Turkcell’in geniş kapsama ağı ve mobil iletişim altyapısı sayesinde detaylı ve gerçek zamanlı yakın takip yapılmasını sağlıyor.

Vericiler istenirse kurtların GPS koordinatlarını KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ve dernek bilim koordinatoru uzman biyolog Emrah Çoban’a saat başı SMS olarak da yolluyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler konuyla ilgili olarak; “Türkiye, doğal hayat açısından müthiş zenginlikte topraklara sahip. Bu değeri koruyarak gelecek nesillerimize aktarmak için üzerimize düşen görevi yerine getirmek istedik.” dedi.

İnsan-kurt çatışmasının azaltılması hedefleniyor

Dünyada son 10 yılın en çok bilimsel atıf alan biliminsanlarından biri olan, 2010 yılında Türkiye’de “Yılın Bilim İnsanı” ve 2011 ABD National Geographic Yılın Kaşifi seçilen KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve ABD Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu da projeye ilişkin şunları söyledi: “2001 yılından beri Doğu Anadolu’da yaban hayatı, doğa koruma ve ekolojik araştırma projeleri yürütüyorum.

2003 yılında Kars’ın zengin yaban hayatına odaklandım ve 2007 yılı sonunda KuzeyDoğa Derneği’ni kurduk. “Kurt Takip Projesi” ile Anadolu doğal hayatının ayrılmaz parçası olan kurtların yaşama alanlarının büyüklükleri, mevsimsel olarak kullandıkları alanların belirlenmesi ve insanlar ile ne kadar yakın yaşadıkları ortaya çıkacak.

Kurtların hareketleri gözlemlenerek, milli parkta hangi alanları kullandıkları ve ne sıklıkla yerleşim yerlerine geldikleri tespit edilerek, bölgede insan-kurt çatışmasının azaltılması da amaçlanıyor.

2 yıllık hazırlık süreci

Proje için dünyanın en önemli kurt uzmanlarından Zagreb Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Josip Kuşak Türkiye’ye geldi ve KuzeyDoğa Derneği ekibi ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdi.

5 hafta arazide çalışan ekip, verici takılan kurtları takip etmenin yanı sıra, milli park içerisinde kurtlara ait ayak izi, dışkı ve diğer izleri de topladı.

Proje için Kars’ta kurtları yakalamak için gerekli teknik ekipmanların temini, kontrolleri ve pratik kullanımları konusunda son 3,5 ayı yoğun olmak üzere 2 yıllık bir hazırlık süreci yaşandı.

Vericiler 7 ve 11 Ekim’de takıldı. Daha şimdiden her kurt yaklaşık 200 km yürüdü ve neredeyse Sarıkamış-Allahuekber Milli Parkı kadar bir alanı gezdi.

Zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı’na (artık Orman ve Su İşleri Bakanlığı), 3 yıl önce, etrafı ağaçsız olan bu milli parkı, ağaçlandırma yoluyla Posof, Gürcistan ve Kafkasların geniş ormanlarına ekolojik olarak bağlamaları konusunda bir öneri götürdük.

Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridorunun haritasını bakanlığın ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Genel Müdürlüğü yetkilileri ile 2011 bahar aylarında hazırladık. Bakanlık koridorun gerçekleşmesi için çalışmalara başladı. Kurtların takibinden elde ettiğimiz bilimsel veriler, Türkiye’de doğa koruma için diğer bir ilk olan “Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridorunun” gerçekleşmesinde de çok önemli katkılar sağlayacak.”

:: Proje hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Turkcell Kurtları Takip Ediyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kurtlar kendi aralarında ayda 5000, diğer sürülerle 500 dk bedava ulurlar artık 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Geç kalınmış bir hareket gibi duruyor.
  Her türden canlı için uygulanmalı. (Her tür olmasa bile uygulamaya geçilmeli ) 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ülkemizde hayvanlara böyle ciddi değer verilmesine şaşırdım. güzel bir haber.

" Turkcell Kurtları Takip Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Kurtları Takip Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Kurtları Takip Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "