Okunma

İnternet Ücretlerini Düşürecek Hamle!


08 Ocak 2016 Cuma 11:55
İnternet Ücretlerini Düşürecek Hamle!

Türkiye’de İnternet ücretlerinin yüksek olmasının en önemli nedenleri arasında Özel İletişim Vergisi geliyor. Bir türlü ucuzlamayan İnternet ücretlerine; Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu‘ndan açıklama geldi.

Terzioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın hiçbir ülkesinde sektör üzerindeki vergi yükünün Türkiye’deki kadar yüksek olmadığını ve söz konusu vergilerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

İnternet’in yaygınlaşması ve ucuzlaması için KDV‘ye ek olarak alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ve her abonelikte alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kalkması gerektiğini vurgulayan Terzioğlu, “Bununla birlikte vergiler kadar önemli ve acilen çözüme kavuşturulması gereken diğer bir konu ise yatırımın önündeki regülatif ve hukuksal engellerdir” diye konuştu.

En yüksek vergi Türkiye’de!

Terzioğlu, dünyanın hiçbir ülkesinde telekomünikasyon sektörü üzerindeki vergilerin Türkiye’deki kadar yüksek olmadığını savundu ve %18 KDV’ye ek olarak alınan ÖİV’nin kaldırılması gerektiğinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Sektör kaynakları yerli üretim, Ar-Ge ve 5G çalışmalarına yönlendirilmeli

Terzioğluelektrik, su ve doğalgaz gibi anayasal bir hak olan iletişim hizmetlerinin yaygınlaşması ve toplumun her kesimine daha uygun koşullarda iletilebilmesi için belirlenecek mali ve düzenleyici politikaları gönülden desteklediklerini belirtiyor.

Terzioğlu, söz konusu politikalarla kamu hizmeti sayılabilecek İnternet hizmetinin yaygınlaştırılmasının önündeki her türlü yatırım engelinin aşılması gerektiğini vurguluyor. 

16-01/08/turkcell.jpg

“Böylece artacak yatırım iştahının ve sektör kaynaklarının, yerli üretim, Ar-Ge ve 5G çalışmalarına yönlendirilmesi ve milli kaynakların etkin şekilde kullanılması hedeflenmelidir” diyen Terzioğlu, yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da Türkiye’yi başarıyla temsil eden Turkcell Grubu olarak, ülke menfaatlerine hizmet eden her hamleyi desteklemeyi sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

:: Türkiye’deki İnternet fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

62 yorum - “İnternet Ücretlerini Düşürecek Hamle!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  türkcell açıklayınca kalkıyorsa, niye yıllardır açıklamamışlar i…neler!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vergi vergi vergi… (para para para…)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adil kullanım kotası kalkmalı!!!!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ötv herseyfen kalkmali 🙂

" İnternet Ücretlerini Düşürecek Hamle! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Ücretlerini Düşürecek Hamle! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Ücretlerini Düşürecek Hamle! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "