Okunma

Turkcell Sağlık Takip Hizmeti Başlıyor


27 Mart 2012 Salı 11:32
Turkcell Sağlık Takip Hizmeti Başlıyor

Turkcell ve İstanbul Üniversitesi yaptıkları işbirliğiyle Türkiye’deki milyonlarca kronik hastanın hayatına dokunacak bir inovasyonu hayata geçirdi. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyurulan işbirliği çerçevesinde, Turkcell Sağlık Takip çözümü sayesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde diyabet hastalığıyla mücadele eden 500 kronik hastanın önemli tıbbi ölçüm verileri her an her yerden 7/24 uzaktan takip edilecek, kayıt altına alınacak. Sistem, sağlık verilerinde bir bozulma gözlemlediğinde hekimlere SMS ile uyarı gönderecek.

Tek tuşla veriler doktora gönderilecek

Turkcell Sağlık Takip Çözümü, hem insan sağlığını hem de sebep olduğu yüksek maliyet ile ülkemizin sağlık ekonomisini tehdit eden 5 farklı kronik hastalığı (diyabet, aritmi, tansiyon, astım ve KOAH), en son teknoloji ve maksimum kullanım kolaylığı ile takip edebilmeyi sağlıyor. Turkcell Teknoloji mühendisleri tarafından yerli kaynaklarla geliştirilen Turkcell Sağlık Takip kronik her yaştan hastanın zamandan ve mekandan bağımsız olarak yaptıkları ölçümleri tek bir tuşa basarak doktorlarına iletmesine imkan tanıyan, tek bir cihaz üzerinde iki ayrı hastanın takip edilebildiği dünyadaki ilk uçtan uca uzaktan sağlık yönetim çözümlerinden biri.

Kronik hastaların yaptığı ölçümleri içindeki SİM kart sayesinde GSM şebekesi üzerinden tek tuşla doktora iletilmesini sağlayan Turkcell SağlıkMetre cihazı ve hekimlerin hastalarından gelen ölçüm değerlerini takip etmesini sağlayan internet tabanlı SağlıkTakip Sistemi’nden oluşan Turkcell Sağlık Takip ilk etapta İstanbul Üniversitesi tarafından 500 diyabet hastası için kullanılacak.

Sistem nasıl çalışıyor?

• Turkcell’in geliştirdiği Turkcell SağlıkMetre cihazı ve İstanbul Üniversitesi’nin tercih ettiği şeker ölçüm cihazı (glukometre) üniversitenin belirlediği 500 hastaya tek bir kutu içeresinde kullanıma hazır halde verilecek.

• Hasta eve geldiğinde kutuyu açtığı anda herhangi ek bir şey yapmasına gerek kalmadan ölçüm yapmaya başlayabilecek ve bu veriler anında hekimine iletilecek.

• Şeker ölçüm cihazı ile ölçüm yapmadan önce Turkcell SağlıkMetre cihazı üzerinde bulunan kendisine önceden tanımlanmış profil tuşuna basılması yeterli olacak. Bundan sonra hasta rutin ölçümünü her zamanki şekilde yapacak. Bu tuşa basıldığı anda Turkcell SağlıkMetre, Şeker Ölçüm Cihazı ile tamamen otomatik olarak Bluetooth üzerinde iletişime geçecek ve veriyi alacak.

• Alınan ölçüm verileri cihaz içerisindeki Turkcell SIM kartı sayesinde tamamen güvenli bir formatta GSM şebekesi üzerinden İstanbul Üniversitesi’ndeki sorumlu hekimlerin görebileceği veritabanına gönderilecek. Hastanın tercih etmesi durumunda bu veriler daha önceden seçmiş olduğu yakınlarına da gönderilebilecek.

• İstanbul Üniversitesi doktorları, web tabanlı Turkcell Sağlık Takip sistemini kullanarak ister bilgisiyarları isterse de mobil cihazlarında internet üzerinden hastalarından gelen verileri takip edebilecek.

• Hastanın yaptığı ölçümlerde, daha önceden doktorunun belirlediği sınırların dışına çıktığında ayrıca hekiminin cep telefonuna, hatta dilerse yakınlarına SMS gönderilecek, hastanın durumundan anında haberdar olması sağlanacak.

• Hekimler dilerse Sağlık Takip Sistemi aracıılığıyla hastaların cep telefonlarına hastalıkların daha iyi yönetebilmelerini sağlayacak eğitim amaçlı SMS, MMS ve video içeriklerini düzenli olarak gönderip mobil sağlık koçluğu hizmeti verebilecek. 

:: Turkcell Sağlık Takip çözümü sizce başarılı olur mu?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Turkcell Sağlık Takip Hizmeti Başlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İlk adım fena değil. Bakanlıktan daha gelişmiş bir uygulama bekliyoruz.

" Turkcell Sağlık Takip Hizmeti Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Sağlık Takip Hizmeti Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Sağlık Takip Hizmeti Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "