Okunma

Turkcell Servisleri Rekor Gelir Elde Etti!


29 Nisan 2016 Cuma 09:01
Turkcell Servisleri Rekor Gelir Elde Etti!

Turkcell 2016’nın ilk üç ayında, tarihinin en yüksek 1. çeyrek geliri ve FAVÖK’üne imza attı. 3 milyar 225 milyon TL’yi aşan Grup gelirin itici gücü ise, Turkcell Türkiye’nin performansı oldu.

İlk çeyrekte yüzde 10 ile çift haneli büyüyerek 2 milyar 928 milyon lira gelir kaydeden Turkcell Türkiye’nin başarısında yıllık bazda yüzde 31,1 artarak 1 milyar 229 milyon TL’ye ulaşan data ve servis gelirlerinin katkısı etkili oldu.

Data gelirleri yüzde 26,4 büyüme ile 1 milyar lirayı aşarken, servis ve çözüm gelirleri temelde Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerindeki artan kullanıma bağlı olarak yüzde 57,2 yükselerek 226 milyon TL’ye ulaştı.

Data gelirinin artışında akıllı cihaz penetrasyonu, kullanıcı sayısı ve data kullanımındaki yükselişe bağlı olarak yüzde 25,8 artan mobil genişbant ile yüzde 28,4 artan sabit genişbant gelirleri etkili oldu.

Yılın ilk çeyreğinde Turkcell Grubu yüzde 8,1 artışla 1 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 31,1 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell Türkiye ise aynı dönemde yüzde 10,6 büyümeyle 916 milyon TL FAVÖK ve yüzde 31,3 FAVÖK marjı kaydetti. Proforma Grup net kârı ise yüzde 15,1 yükselerek 544 milyon TL oldu.

Turkcell Türkiye’nin, sabit müşteri sayısı fiber şebekesi, satış gücü ve müşteri hizmetlerinin desteğiyle 1,6 milyona dayandı. Çeyreksel bazda 36 bin fiber ve 25 bin ADSL müşteri artışı ile toplam 61 bin yeni sabit müşteri kaydetti. Yeniden yapılanmanın yarattığı pozitif etki ile Turkcell Uluslararası 7 çeyreğin ardından ilk kez gelirlerini artırdı ve yüzde 2,1’lik pozitif büyümeye imza attı.

Faturalı, fiber ve TV’de büyümeye devam

Turkcell’in 2016 yılının ilk çeyreğinde 5 ülkede konsolide ettiği operasyonlarının müşteri sayısı, 35,2 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplam 50,8 milyon oldu. Bu dönemde faturalı, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etti.

Faturalı müşteri sayısı geçen yıla göre 1,2 milyon arttı ve müşteri bazının yüzde 50’sine ulaştı. Sabit tarafta fiber müşteri sayısı yıllık bazda 159 bin artışla 935 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayısı 1,6 milyon oldu.

Hızla büyümeye devam eden Turkcell TV+ ise geçen yıla göre 514 bin artışla toplamda 679 bin müşteriye ulaştı. Yakınsama stratejisi kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerin her üçünü kullanan müşteri oranı yüzde 17, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranı ise yüzde 30 oldu.

Turkcell’in bölgesel genişleme ve küresel ürün ve çözümler sunma hedefleri doğrultusunda stratejik öneme sahip yenilikçi servislerine yönelik talep bu çeyrekte de hızla artmaya devam etti.

16-04/29/turkcell_infografikr_2.jpg

BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo, Goller Cepte ve yeni adı fizy olan müzik servislerini artık yalnızca Turkcell’lilerin değil herkesin kullanımına açıldı.

Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti ile fark yaratan yeni nesil iletişim platformumu BiP bugüne kadar 192 ülkede 7,5 milyon kez indirildi. BiP’in sadece son 3 aydaki indirilme sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Kullanıcılarının yüzde 39’unu diğer operatör müşterilerinin oluşturduğu BiP, bu alanda dünyanın en yenilikçi uygulamalarından biri oldu.

Türkiye’nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo’nun indirme sayısı 2,6 milyona, Türkiye’nin en popüler müzik platformu fizy’nin indirme sayısı ise yaklaşık 5,7 milyona ulaştı. Goller Cepte servisi ise 2,1 milyon defa indirildi. Bu doğrultuda Turkcell’in dijital servis gelirleri bu çeyrekte geçen yıla göre yüzde 57,2 arttı.

:: Turkcell’in servislerinden memnun musunuz? 
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Turkcell Servisleri Rekor Gelir Elde Etti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'nin en iyi teknoloji ve iletişim şirketi olmaya devam etmiş, kalite ucuza olmaz. Bakınız: Renault – Mercedes. Bu da mı sömürü 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne zaman Turkcell'i bıraktım yolunmayı da bırakıtm. Adamların fiyatları çok fazla

 4. SDN Okuru dedi ki:

  35.8 milyon kişiden 35.2 milyona düştü 600.000 bişi turkcelli terk etti. Bundan da bahsetseniz?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar kaar elde ederken neden alt yapı için daha çok yatırım yapmıyorlar. Fiber döşenmeyecek bölgelerde mobil yatırım yaparak evlere internet getirirse kaarı çeyrek için 10 milyarı aşar. Ama yatırım şart!!!!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell iyi büyüyor ama. Operatörler daha çok insanlarımızı sömürme odaklı çalışıyor. İnsan odaklı değil para odaklılar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  35m abone ne demek ya yuhh

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bütün servisleri parayla çalışıyor 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hahahaaa ne olacaktı ya

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zaman zarfında TL'deki enflasyonu dikkate katarsak aslında niteliksiz bir ciro büyümesi elde etmiş.

" Turkcell Servisleri Rekor Gelir Elde Etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Servisleri Rekor Gelir Elde Etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Servisleri Rekor Gelir Elde Etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "