Okunma

Turkcell Superonline, Büyümesini Kararlılıkla Sürdürüyor


19 Şubat 2015 Perşembe 07:04
Turkcell Superonline, Büyümesini Kararlılıkla Sürdürüyor

Turkcell Superonline, 2014 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Fiber konusunda her geçen gün büyüyen Turkcell Superonline, 2014 yılında sunduğu ek hizmetlerle de büyümesini artırdı.

Yıl bazında yüzde 35 büyüme

Turkcell Superonline, 2014 yılının ilk üç çeyreğinde sergilediği başarılı performansı son çeyrekte de aynı ivmeyle sürdürdü.

Dördüncü çeyrekte gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artırarak, 336 milyon TL’ye çıkardı. Böylece şirketin 2014 gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 35 artışla 1 milyon 250 bin TL’yi aştı.

Amortisman, vergi ve faiz öncesi kârında (AVFÖK) yıllık bazda yüzde 37,6 artış sağlayan şirketin AVFÖK marjı ise 0,4 puan yükseldi ve yüzde 26,1’e çıkmış oldu. 

1,2 milyon internet müşterisi ve 33.500 km fiber ağı!

Fiber yatırımların başladığı 2008 yılından bu yana toplam yatırım miktarı 2,7 milyar TL’ye ulaşan Turkcell Superonline’ın fiber ağı 33 bin 500 kilometreye ulaştı.

Türkiye’nin 75 iline değen bu ağ üzerinden 14 ilde 2,1 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti ulaştırıldı. Yılsonu itibarıyla toplam internet müşteri sayısı 1,2 milyon oldu. 2014 boyunca toplam 165 bin yeni fiber müşteri kazanan Turkcell Superonline, yılın sonunda 735 bin fiber internet müşterisiyle pazar lideri oldu. 

Bireysel, kurumsal, toptan segmentlerde dengeli gelir dağılımı

İş modelini bireysel, kurumsal ve toptan segmentler arasında dengeli bir dağılım çerçevesinde geliştiren Turkcell Superonline, 2014 yılında bireysel gelirlerinde yıllık bazda yüzde 53,2, grup sinerjisinin de etkisiyle kurumsal segment gelirlerinde yüzde 32,2 artış sağladı. Bireysel ve kurumsal segmentlerin gelirler içindeki payı 2013 sonunda yüzde 63 seviyesindeyken, 2014 sonu itibarıyla yüzde 67’ye ulaştı. Turkcell Superonline gelirleri içinde grup dışı gelirlerin payı ise yıllık bazda 3 puan artarak yüzde 77 oldu.

“2015’te büyüme ivmemizi koruyacağız”

2014 finansal sonuçlarını değerlendiren Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “2008 yılında başladığımız fiber yatırımlarıyla Türkiye’yi rakiplerimizden önce fiber internetle tanıştırdık. 2014 yılını da rakiplerimizi geride bırakarak, fiber pazarın lideri olarak kapatıyoruz.

Yalnızca son çeyrekte 49 bin fiber müşteri kazandık ve toplam fiber müşteri sayımız 735 bin’e ulaştı. 2014 sonu itibarıyla fiber pazarında tekrar kazandığımız birinciliği kimseye bırakmayı düşünmüyoruz. 2015 yılında da müşteri bazımızı genişleterek büyüme ivmemizi korumayı ve daha fazla altyapı ile ulaştığımız hane sayısını artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“3 bine yakın iletişim noktasını fiberle bağladık”

Murat Erkan Turkcell Superonline fiber yatırımlarının 4G teknolojisine sağlayacağı faydayı ise şöyle aktardı: “Turkcell Superonline olarak Türkiye’yi sabitte ultra genişbant ile biz tanıştırdık, mobilde de Türkiye ultra genişbantı Turkcell ile tanıyacak. Bu yıl içerisinde hayata geçmesi beklenen 4G teknolojisi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2014 sonu itibarıyla 4G’ye hazırlık kapsamında 3 bine yakın iletişim noktasının fiberle bağlantısını sağladık. 4G teknolojisinde fiber internetin önemli rolünü göz önünde bulundurduğumuzda, yeni dönemde mevcut başarılı iş modelimizin daha da güçleneceğini öngörüyoruz”

:: Turkcell Superonline’ın büyümesini neye bağlıyorsunuz? Bu büyüme sizce ne kadar daha devam eder? 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Turkcell Superonline, Büyümesini Kararlılıkla Sürdürüyor”

 1. Ahmethz dedi ki:

  istanbulda çoðu merkezi yerde bile yok

 2. TMac1 dedi ki:

  Ýskenderun’da f si yok daha.

 3. qalsiyum dedi ki:

  Superonline, fiber konusunda gerçekten Türkiye’de bir numara… Adamlarýn fiber ulaþtýrmadýðý yer kalmayacak yakýnda…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Oturduğum caddeye (Şemsettin Günaltay Cad.) kablo çektiler. Apartman adı da listede görünüyor. Güya Fiber İnternet var. İnternet sitelerinde var görünüyor, başvurunca arayıp sizin apartmanda yok dediler. O zaman o listede benim apartmanımın işi ne ???

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Eskisehir e gelin önce.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Büyüyor evet ama hala esenyurt gelemedi ttnet'le sürünüyoruz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ankara Çankaya Sıhhiye'de sürekli kesilip duruyor bu.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların kazık fiyatlı netini kullananda varmış demekki en iyi ve ucuzu uydunet

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Daha çok yol alması lazım. Bu sene fiber ağını Genişletmeli. Sancaktepe de oturuyorum fiber e geçemedim bir türlü. Hem rica ediyorum hemde olmasi gereken bir şey bence fiber internet biraz daha çabuk gelsin yaw 🙂

" Turkcell Superonline, Büyümesini Kararlılıkla Sürdürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Superonline, Büyümesini Kararlılıkla Sürdürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Superonline, Büyümesini Kararlılıkla Sürdürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "