Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti


08 Haziran 2012 Cuma 13:30
Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti

Geçtiğimiz yıl Dünya IPv6 Test Sürüşü Günü‘ne aktif olarak katılan Turkcell Superonline, bu yıl gerçekleştirilen Dünya IPv6 Başlangıç Günü’ne de web operatörleri kategorisinde katılarak, www.superonline.net web sitesini kalıcı olarak IPv6 altyapısına geçirdi. Bu yıl 6 Haziran Çarşamba günü (06.06.2012) düzenlenen etkinlikte, önde gelen web operatörleri, üretici firmaları ve Internet hizmet sağlayıcıları IPv6 teknolojisini kalıcı olarak etkin hale getirdiler.

Temmuz 2012 itibariyle hizmetlerini IPv6 uyumlu hale getirecek olan Turkcell Superonline, böylece Turkcell’in yanı sıra diğer kurumsal müşterilerine sunduğu hizmetleri de kısa bir süre içerisinde IPv6 uyumlu hale getirecek. 

Dünya IPv6 Başlangıç Günü’nde bir araya gelerek IPv6 teknolojisini kalıcı olarak etkin hale getiren şirketler arasında Turkcell Speronline’nın yanı sıra dünyanın önde gelen web sayfası operatörleri Google, Facebook, Youtube, Yahoo!, Microsoft Bing, AOL, AKAMAI, Limelight ve network operatörleri Comcast, Hurricane, Verizon Wireless, Time Warner Cable, AT&T ile Cisco, D-Link, NEC ve ZyXEL gibi üretici firmalar yer aldı.

IPv6’ya neden geçiliyor?

İnternet kullanımının her geçen gün artması ve gelişen teknolojilerin yeni kullanım alanları yaratması sonucu, çevrimiçi haberleşme için kullanılan “İnternet Protokolü Versiyon 4” (IPv4) adreslerindeki doluluk oranı en üst seviyeye ulaşmış durumda. Bu nedenle daha geniş adres imkanı sağlayacak olan IPv6’ya geçiş artık bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinde IP adreslerinin tahsisinden sorumlu tek yetkili otorite olan RIPE Şebeke Koordinasyon Merkezi’nin (RIPE NCC) IPv4 adres havuzunun 2012 yılında tükeneceği öngörülüyor. Buna ek olarak yapılan araştırmalar, 2020 yılında internete bağlananların sayısının IPv4 teknolojisinin desteklediği toplam adres sayısının 12 katı olacağını gösteriyor.

Dünya ile uyumlu olarak IPv6’ya (Internet Protokolü Versiyon 6) geçişte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde sürecin tamamlanması planlanıyor. 8 Aralık 2010 tarihli “Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6’e Geçiş Planı” genelgesine göre Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’i destekler hale getirmeleri gerekiyor.

:: IPv6 hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ipv4 bitmedi ki daha eger bitmis olsaydi rastgele bir ip yazinca bos ip cikmiyor olurdu ki daha %50 ye bile vardigindan supheliyim ben. biticek ama oyle cat diye biticek bisey degil kesinlikle. buzullarin erimesi bile daha kisa surebilir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Demekki bize sıra gelince google dns yi kullanıcaz yine

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell Gerçekten Teknolojiyi En önden Takip Edenlerden Hatta Teknolojiyi En Önlerden Geliştiren Bir Kurum Gerçekten Çok ***** />
  Türk Telekom Zaten Teknolojiyi En geriden Takip Eden Kurumlardan Biri. İpv6 İçin Sevindim ipv4 ün Ömrü Bitmişti Zaten. İyi Olmuş.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasil bi faydasi yok ya sen gecme surun o zaman hadi.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Senin neyine V6

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ipv6 kullaniciya bir faydasi yokki ***** size birsey kazandirmayacak 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  ipv6’nın artan internet nüfusunun ip ihtiyacını karşılamak dışında bir artısı yok ki. Yani son kullanıcı olarak bize hiçbir fayda sağlamıyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ttnet ne zaman gececek?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  O halde bizde Google’ın IPv6 Public DNS adreslerini yayınlayalım.
  2001:4860:4860::8888
  2001:4860:4860::8844

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ttnet 2017 de falan gecer artik

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  ne fark oluyor ipv4 ve v6 arasında ?

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  ARTIK BAYRAMPAŞA’YA DA GELSİN FİBER :’@

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bireysel kullanıcılara da acsalar geçerim ben.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Gör bunları ttnet gör gör!!!

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  ttnet bak görde örnek al ama nerdeeeeee

" Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)