Turkcell ve Huawei işbirliği büyüyor


15 Nisan 2017 Pazartesi 09:03
Turkcell ve Huawei işbirliği büyüyor

Yaklaşık iki sene önce Çin’de imzaladıkları protokol ile yerli üretim, 4.5G ve 5G teknolojilerini geliştirmek amacıyla birlikte çalışmaya başlayan Turkcell ve Huawei, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’de gerçekleştirdiği resmi temaslar sırasında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla imzalanan anlaşma çerçevesinde aralarındaki işbirliğinin kapsamını genişletme yolunda önemli bir adım attı.

İmza töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan kurulmakta olan Yeni İpek Yolu’nun Türkiye’nin 31 trilyon dolarlık pazara erişmesi için çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tüm çabamız Türkiye’nin her alanda yerli teknolojiler geliştiren bir ülke olması için.Bu nedenle Turkcell ve Huawei arasında imzalanan anlaşmanın Türkiye’de yerli teknoloji geliştirilmesi adına önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Tian Feng tarafından imzalanan anlaşma, yerli üretim, 4.5G ve 5G teknolojileri geliştirilmesi ve yenilikçi çözümler konusunda işbirliklerinin derinleştirilmesini amaçlıyor. Ayrıca Türkiye’deki ortak AR-GE çalışmalarını artırmayı hedefleyen anlaşma, iki şirketin Çin Yuanı cinsinden ticaret yapmasına yönelik çalışmalara başlanılmasını da öngörüyor.

Ortak ekipler kurulacak

Türkiye’de yerli teknoloji geliştirilmesi amacıyla ortak ekipler kurulmasını kararlaştıran iki şirket, Nesnelerin İnterneti ile ilgili standardizasyon çalışmalarını da artık birlikte yürütecek. Nesnelerin İnterneti, özellikle akıllı şehir uygulamalarında kritik öneme sahip.

İmza töreninin ardından konu ile ilgili konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Turkcell olarak Türkiye’nin her alanda kendi teknolojilerini geliştiren ve üreten ülke konumuna gelmesi amacıyla uzun soluklu işbirlikleri yapıyoruz. Ayrıca akıllı şehir çözümlerinde yapacağımız ortak çalışmalarla da, büyüyen şehirlerimiz için hayatı kolaylaştıracak yerli uygulamalar geliştireceğiz” dedi.

17-05/15/ahmet-akca-tian-feng-2.jpg

Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Tian Feng ise konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Biz Huawei olarak Türkiye’yi Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli bir merkez olarak görüyoruz. Turkcell’in önemli bir ortağı olarak, Türkiye bilişim sektörü ve Türkiye ekonomisine daha fazla katkıda bulunacak 5G ve akıllı şehir çalışmaları da dahil olmak üzere en yeni teknolojiyi, en son Ar-Ge çıktılarını Türkiye‘ye uygulamaya hazırız ”dedi.

:: Turkcell ve Huawei’nin kuracağı ortak ekiplerin faydalı olacağını düşünüyor musunuz?


  “Turkcell ve Huawei işbirliği büyüyor” üzerine 6 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   huawei p10 gürcistanda 1500 e satııyor. bizim halk yeni bir ürün çıktığı zaman araştırma sorgulama yok hurraaaa alalımm. türkiye pazara ne çıkarırsan alıcısı var. satıcılarda iyi para kazanıyor. üreten normal satıyor ama bizim satıcıların allah gözünü doyursun

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Umarım bu çalışma Huawei urunlerinin Türkiye fiyatına yansır

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Nesnelerin interneti de neymiş looo

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Huawei p10 için 3600 tl yi hangi kafayla istiyorsun

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Huawei ilk önce sar değerlerini düzeltsin sanki nükleer santral çalıştırıyor

  Yorum yazın

  Geri bildirim