Okunma

Turkcell Yeni Rekor Gelir Elde Etti!


19 Şubat 2016 Cuma 12:10
Turkcell Yeni Rekor Gelir Elde Etti!

Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye 2015’i tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza atarak tamamladı. Grubun 12,8 milyar TL’yi bulan rekor gelirinde, data ve dijital servislerin katkısıyla % 9,5 büyüyen Turkcell Türkiye’nin performansı etkili oldu.

Grup gelirlerinin %90’ını oluşturan Turkcell Türkiye, %9,5 büyüyerek 11 milyar 481 milyon TL’lik gelire ulaştı ve yılı %32,7 FAVÖK marjı ile tamamladı.

Turkcell Grubu ise %6,0 büyüme ile 12 milyar 769 milyon TL ciroya, FAVÖK’ü %10,1 artışla 4 milyar 141 milyon TL’ye, FAVÖK marjı ise 1,2 puanlık kayda değer bir yükselişle %32,4’e ulaştı.

16-02/19/turkcell-kt.jpg

Proforma Grup net kârı ise %18,3 yükselerek 2 milyar 590 milyon TL’ye ulaşırken, UFRS’ye göre 2 milyar 68 milyon TL olarak gerçekleşti.

Bu başarılı sonuçlarda Turkcell’in üstün şebeke deneyiminin etkisiyle artan data ve dijital servis gelirleri itici güç oldu.

2015 yılında data gelirleri %38,1 büyüyerek 3,5 milyar TL’ye, servis gelirleri ise %38,5 büyüyerek 659 milyon TL’ye ulaştı.

Yılın son çeyreğinde aylık abone başına data kullanımı 1,7 GB oldu ve Turkcell şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonu %52’ye çıkarak data kullanımındaki bu artışı destekledi.

6 milyonu aşan BİP 189 Ülkede 

Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti ile fark yaratan yeni nesil iletişim platformumu BİP’in indirilme sayısı 6,2 milyona ulaştı.

Türkiye’nin ardından Almanya, Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs’ta da lanse edilen BİP, toplamda 189 ülkede indirildi. 

Müşteri Sayısı ve ARPU’da Güçlü Artış

Turkcell’in 2015 yılında konsolide ettiği operasyonlarının faaliyet gösterdiği 5 ülkedeki toplam müşteri sayısı 51,4 milyona ulaştı.

Türkiye’deki toplam müşteri sayısı ise 35,8 milyon oldu. Sektörde yıl içerisinde faturalı, fiber ve IPTV’de en fazla müşteriyi Turkcell kazandı. Faturalı müşteri sayısı 1,4 milyon artarken, sabit tarafta fiber müşteri sayısı ise 164 bin artışla 899 bine ulaştı.

Turkcell’in toplam sabit müşteri sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Hızla büyümeye devam eden Turkcell TV+ ise 2015’te IPTV’de 224 bin olmak üzere toplamda 558 bin müşteriye ulaştı.

:: Turkcell hizmetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Turkcell Yeni Rekor Gelir Elde Etti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell biraz pahalı olsa da çok iyi ve hiç değiştirmediğim operatör. 1999 yılından beri kullanıyoruz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Pazar büyüyor zaten pazarda üç oyuncu var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  turkcell güzel işler yapıyor ama tarife fiyatları çok….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell'i seviyorum. Biraz pahalı ama her yerde çekiyor. Geçen yaz köye gittim. Diğer Vodafone hattım internete giremezken Turkcell cayır cayır giriyordu. Turkcell ve diğerleri.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  O fiyatları kim uygulasa bu geliri elde eder zaten. Amerika'nın Apple'ı Türkiye'nin Türkcell'i

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli malı hep gururumuzdur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gururla yerli

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kazık payı nerde

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Allah var Fiber konusunda çok iyiler ttnet göre.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çok pahalı tarifeleri var.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Verdiği 1 gb beleş internet olmasa bip bu kadar yaygin olmazdı.

" Turkcell Yeni Rekor Gelir Elde Etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell Yeni Rekor Gelir Elde Etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell Yeni Rekor Gelir Elde Etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "