Okunma

Turkcell’de Yapay Zeka Dönemi Başlıyor


24 Ocak 2012 Salı 11:17
Turkcell’de Yapay Zeka Dönemi Başlıyor

Turkcell Global Bilgi’nin Turkcell Müşteri Hizmetleri için sunduğu Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi ile aboneler artık birçok işlemi sadece yapmak istedikleri işlemi söyleyerek tek adımda gerçekleştiriyor.

İhtiyaç duyulan işlem adımına ortalama 20 saniyede ulaşmayı sağlayan uygulama, doğal konuşmayı da anlayan yapay zeka temelli yüksek seviye ses işleme teknolojisi ile de ayrı bir önem taşıyor.

Turkcell Global Bilgi, Türkiye’de ve Türkçe ilk uygulama olan Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi çözümünü Turkcell Müşteri Hizmetleri için hayata geçirdi.

Bu hizmet sayesinde Turkcell müşterileri, menüler arasında kaybolmadan yapmak istedikleri işlemi sisteme doğal bir şekilde konuşarak iletebiliyor ve çağrı merkezinde zaman kaybetme sorunu yaşamıyorlar.Taleplerini konuşarak ileten aboneler, artık pek çok işlemi tek adımda, kolayca gerçekleştiriyor.

Uygulama, yaklaşık bir yıl süren müşteri analizi ve tasarım çalışması ile hayata geçirildi. Projenin ilk aşamasında çağrı merkezini arayan müşterilerin IVR sistemini kullanırken en çok kullandıkları cümleler belirlendi ve abonelerin talepleri 150 farklı işlem tipi altında gruplandırıldı. Pilot uygulaması 2011’in Ocak ayında başlayan proje, Mayıs 2011’den itibaren tüm ön ödemeli hat kullanıcısı Turkcell müşterilerinin kullanımına sunuldu.

:: Yeni hizmeti nasıl buldunuz ?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Turkcell’de Yapay Zeka Dönemi Başlıyor”

 1. madmex dedi ki:

  Elaktarın neyini kodlim bacıma döncek bu iş

 2. rtsbora dedi ki:

  artık bizi otomatik soyucaklar demek. o da güzel.

 3. neguvon dedi ki:

  Türkcell normal insanlara yaptığı kampanyalar ile zaten yapay zekalılar gibi davranıyor bize bu sistem ile tencere kapak oldu ***** güldüm :-):-):-):-):-):-):-)

 4. pcwolf dedi ki:

  Bu sistem gerçekten çok güzel, sadece müşteri temsilcisine ulaşmak için arama yaptığımda bi türlü gelmiyordu, bilerek yanlış tuşlama yapınca ulaşılıyordu, ben de sinir küpü oluyodum tabi

 5. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  GSM operatörleri sesli imza sistemi başlattılar ama hala, ana adı, baba adı ***** vazgeçmiyorlar. Hani artık ana adı, baba adı sormayacaklardı?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu teknolojiyi kolay sanıyor galiba turkcell. İşin içine yöresel çiveler girince çıkacak şamatayı görmek lazım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cok pahali turkcell uygun olsan fiyat tarifeleri kullanilir ama vodafone daha caZip

 8. SDN Okuru dedi ki:

  geç kaldı turkcell. bizi en cok dolandıran operator. ağzıyla kus tutsa gene ne fayda.

" Turkcell’de Yapay Zeka Dönemi Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’de Yapay Zeka Dönemi Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’de Yapay Zeka Dönemi Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "