Turkcell’den 2.5 Milyon Adet Şarkı


31 Mart 2010 Çarşamba 11:47
Turkcell’den 2.5 Milyon Adet Şarkı

Turkcell, müzik birlikleri ve sektörün tanınan firmaları Sony Music, EMI Music, Warner ve Orchard kataloglarından oluşan 2,5 milyon şarkılık Türkiye’nin en büyük dijital müzik arşivini oluşturdu.

Yapılan anlaşmalarla Warner ve Orchard, dijital müzik arşivini müzikseverlere Türkiye’de ilk kez Turkcell ile açmış oldu. 

Türkcell yöneticileri, korsan müziğin %95‘lere ulaştığı bir ortamda Türkiye ve dünyada fiziki müzik pazarının giderek küçüldüğüne dikkat çekti. Dijital müzik pazarının ise tam tersine büyüdüğünü ve Türkiye’de son 5 yılda fiziki satışlar % 70 düşerken, gelirlerin % 36 azaldığını, dijital pazarda ise 2006-2009 yılları arasında satışların % 2049, cironun da % 1540 oranlarında büyüdüğünü vurguladı.(Uygulamalar Yarışıyor)


 

Turkcell %60’lık pay ile lider

Toplantıda yapılan açıklamalara göre Turkcell, 2005 yılından bu yana 33 Milyon kişiye 70 Milyon şarkı dinletti. Turkcell yöneticileri, korsan müziğin %95 lere ulaştığı bir ortamda Türkiye ve dünyada fiziki müzik pazarının giderek küçüldüğüne ve dijital müzik pazarının ise ters orantılı olarak büyüdüğüne dikkat çekti.

Türkiye’ geçtiğimiz 5 yıl içerisinde fiziki satışların %70 satış gelirlerinin de %36 azaldığını dijital pazarda ise 2006-2009 yıllarıarasında satışların %2049 cironun da %1540 oranlarında büyüdüğünü  belirtti. (Anne Baba Adayları İçin Ücretsiz Servis)

MP3 formatında yasal müzik

MÜYAP Başkanı Bülent Forta, yakın zaman içerisinde Türkiye’de DRM kısıtlamasının kalkabileceği ve MP formatında yasal müziğin piyasaya sunulmaya başlanacağı müjdesini verdi.

 Sony yönetcileri, Dijital müziğin yaygınlaşmasının  hızla yükselmeye devam ettiği zaman zarfı içerisinde dijitalden korkmaktan çok onun nasıl ve en etkili şekilde idare edileceğini belirlemek gerektiğini vurguladı.

::MÜYAP’ın Türkiye’deki çalışmalarından memnun musunuz?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Turkcell’den 2.5 Milyon Adet Şarkı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den 2.5 Milyon Adet Şarkı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den 2.5 Milyon Adet Şarkı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?