Okunma

Turkcell’den Çiftçilere Yeni Hizmet!


11 Ekim 2012 Perşembe 10:45
Turkcell’den Çiftçilere Yeni Hizmet!

Turkcell, çiftçilerin işlerini; mobil teknolojiler ve değer teklifleriyle kolaylaştırmayı hedefleyerek sunduğu faydaları, Tarım Doktoru Servisi ile zenginleştirdi. Doktor Tarım ve Hayvancılık Bilgi Sistemleri iş birliği ile geliştirilen Turkcell Tarım Doktoru servisi, çiftçilerin maliyetlerini düşürüp verimliliklerini artırarak çiftçinin maksimum kazanç elde etmesini hedefliyor.

Ekilen ürüne, ekimin yapıldığı bölgeye ve arazinin çeşidine uygun bilgileri ve yapılması gerekenleri yönlendiren Turkcell Tarım Doktoru bir ilk olma özelliği taşıyor. Servis, SMS kanalının yanı sıra gerekli durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor.

Turkcell, Tarım Doktoru Servisi’nden elde edilebilecek faydayı ölçmek üzere bir test tarlası çalışması gerçekleştirdi. Domates, biber, fasulye ve salatalık gibi ürünlerin ekildiği tarlada, zirai maliyetlerde en az yüzde 20 düşüş ve verimde yüzde 10 artış ile, her 10 dekarda sezonda, seçilen ürünler özelinde ortalama 450 TL’lik ek kazanç elde edilebileceği görüldü. Bu ölçek diğer ürünler de hesaba katıldığında her 10 dekarda ortalama 150 TL kazanç öngörülerek, Türkiye’deki 250 milyon dekarlık tarım arazisine uygulandığında, tarımsal üretimde yıllık 4 milyar TL ek gelir anlamına geliyor.

Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ne abone olan çiftçiler, tarımsal üretim aşamasında ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesi, meyve ve sebze üretiminin modern ve doğru tekniklerle yapılmasına destek verilmesi ve üretim sezonu boyunca üreticinin kişiselleştirilmiş bir program ile bilgilendirilmesi konularında bu proje için özel çalışan Doktar ziraat mühendislerinin birikiminden ve Turkcell’in teknolojik altyapısından yararlanacak.

Turkcell Tarım Doktoru çiftçiye ne fayda sağlıyor?

Turkcell Tarım Doktoru servisine abone olup tarlasını ve yetiştirdiği ürünü kaydettiren tüm Turkcell’li çiftçiler, ürünlerinin evre geçişlerini ve bu evrelerde ürünlerin olması gereken fiziksel durumunu takip edebiliyor. Turkcell’li çiftçiler;

 • Ürüne ve tarlaya özel teknik yetiştiricilik programı
 • Ürüne ve tarlaya özel gübreleme programı
 • İlçe bazlı beş günlük meteoroloji hava tahminleri
 • Bölgesel bazda hastalık ve zararlılara karşı erken uyarılar
 • 8099 Tarımsal Destek Hattı
 • Tarımsal ürünler hakkında pazar bilgileri
 • Hal fiyatları
 • PTT şubeleri aracılığıyla indirimli toprak ve ürün analizleri
 • Shell istasyonlarında tüm sene geçerli %5 akaryakıt indirimi
 • Tarım Bakanlığı’ndan bölgeye ve ürüne özel teşvik ve destek bilgileri gibi konularda 

Turkcell Tarım Doktoru’nun olanaklarından faydalanabiliyorlar. Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ne abone olmak isteyen Turkcell’li çiftçilerin TARIM yazıp 7777’ye göndermeleri yeterli. Aboneler, tarla/ürün bilgilerini kaydettirmek için Çağrı Merkezi tarafından aranıyorlar. Turkcell Tarım Doktoru Servisi’nin abonelik ücreti, haftalık 1 TL.

:: Bu tür hizmetler çiftçiye yarar sağlar mı?

 

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Turkcell’den Çiftçilere Yeni Hizmet!”

 1. carismatique dedi ki:

  pm attım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  GSM şirketleri palazlanıyor…
  Rakamlarla oynuyorlar. En verimsiz tarlayı baz alıp şu kadar artış yaptık demek sahtekarlık. Türkiyedeki ticari ziraat alanlarının çoğu zaten katkılı (ilaçlı) üretim yaptığından verimi olabildiğince yüksektir. Bunlar hormonsuz üretim yapıp hormonluyu geçtiklerini mi söylemek istiyorlar. Öyle bir sihirli değneği mi var GSM şirketinin !!! Üstelik bunu tüm Türkiye’nin tarım alanını hesaplayarak 4 milyar artış şeklinde yansıtıyorlar. Sahtekarlığın daniskasını milletin gözünün içine bakıp sırıtarak yapıyorlar. Milleti aptal yerine koyuyorlar. (Ula Tolga nerden buluyorsun bu sinir haberleri yahu?)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Harika bir hizmet olmuş, 1TL’lik ücrete denemeye değer. Turkcell’in kalitesi her türlü fark ediliyor 🙂

" Turkcell’den Çiftçilere Yeni Hizmet! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den Çiftçilere Yeni Hizmet! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den Çiftçilere Yeni Hizmet! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "