Okunma

Turkcell’den Reklam Yasağı İçin Bilgi


25 Haziran 2011 Cumartesi 17:30
Turkcell’den Reklam Yasağı İçin Bilgi

Operatörlerin reklam savaşındaki son darbe Turkcell tarafından geldi. Üç operatörde rakiplerinin yayınladığı ve kurumlarına taşlamalarda bulunan reklamları şikayet ederek gündemi değiştiren bir kriz başlatmıştı.

Avea ve Vodafone’dan sonra Turkcell’de olayla ilgili basın açıklamasında bulundu. Peki Turkcell bu olay için ne dedi? İşte firmanın açıklaması;

 

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Avea tarafından yayınlanan “Dünyada 5-3-2’ye yer yok” temalı reklam filmine karşı, filminin Reklam filmlerinin ekonomik ve sosyal sorumluluk bilinci içinde iş hayatında ve kamuoyunda kabul gören dürüst rekabet ilkelerine uygun olması ilkesini ihlal ettiği, Ticari reklam ilkelerine aykırı olması, kullanılan ifadelerin Turkcell’i, markasını ve ticari faaliyetlerini yanlış, yanıltıcı veya lüzumsuz yere incitici beyanlarla kötülemesi,” gerekçesiyle 22.06.2011 tarihinde Beyoğlu 2.Asliye Ticaret Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açmıştır.

Basın veya müşterileri üzerinden rakip operatörlerle polemiğe girmeyi ilkesel olarak doğru bulmayan Şirketimiz, davaya konu olan reklam filminin tüketiciler ve kamuoyu nezdindeki ticari itibarını zedelemeye yönelik unsurlar içermesi nedeniyle, dava sonuçlanıncaya kadar filmin internet, radyo, televizyon, gazete yayınlarının durdurulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini de talep etmiştir.

Mahkeme, filmin Reklam Özdenetim Kurulu’nun kararında “Uluslararası Reklam Uygulama ve Esasları”nın 12. Maddesine aykırı görüldüğü haliyle bu mecralarda yayımlanmasının dava sonuna kadar tedbiren durdurulması yönünde karar vermiştir.

22.06.2011 tarihinde de Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), Avea reklamında gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu haliyle yayınlanmamasını istemiştir. RÖK, “25 Haziran Cumartesi günü itibariyle reklam filminde gerekli düzeltmelerin yapılmış veya yayınının durdurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde reklam filminin yayının durudurulması için medyaya 27 Haziran Pazartesi günü yazı gönderileceği bildirilmiştir” ifadeleri ile uyarıda bulunmuştur.

:: Sizce bu operatör savaşı artık bitmeli mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Turkcell’den Reklam Yasağı İçin Bilgi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  turkcell önce cep telefonlarımıza spam göndermeyi bıraksın!!

 2. rtsbora dedi ki:

  sakın bitmesin. çok güzel yaratıcı rerklamlar çıkıyor ortaya. bıkmıştık aynı tarz gsm reklamlarından. hatta yasal düzenlemeler yapılıp, bu tarz reklamların önü açılmalı. dünyanın pek çok ülkesinde var zaten. rakibine göre avantajlarını öne çıkarakak reklam yapabiliyorsun. bizde niye yok?

 3. rohirrim dedi ki:

  tabiki bitmemeli.. 5-3-2 ye yer yok dünyada… rekaber iyidir.. örnek bu ülkeyi babalarının malı sanan TTnet

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafondan şaşma anı yaşa 🙂

 5. ntroot dedi ki:

  Bence bitmemeli, bu firmalar anlaşmamalı kavgalı olmalı. Kan gövdeyi götü***** karşıyız.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar istanbul avrupa yakasında vodafone 3g nasıl türkcell’den geçmeyi planlıyorum…aslında avea’ya geçmeyide düşünüyordum ama avea’nın hem 2g hemde 3g bayağı sorunludur…

 7. halil413 dedi ki:

  rahatsız olanlar belli oluyor kırmızı

 8. byyasin dedi ki:

  Bence çok güzel gidiyolar devam etsinler

  Bu reklamlar sayesinde isimleri daha çok duyuluyor.

  Reklamları daha çok dikkat çekiyor

  Böylece daha çok gündemde kalıyorlar

  Bu taktik tutar zaten bence bilerek yapıyolar

 9. ulaş35 dedi ki:

  Reklam savaşı kesinlikle bitmemeli, onların arasındaki her husumet biz son kullanıcıya yarayacaktır çünkü.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  5 3 2 diye sistem kalmadıki günümüz futbolunda avea doğru söylemiş :))

" Turkcell’den Reklam Yasağı İçin Bilgi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den Reklam Yasağı İçin Bilgi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den Reklam Yasağı İçin Bilgi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "