Okunma

Turkcell’den Rekor Gelir


25 Ekim 2013 Cuma 06:27
Turkcell’den Rekor Gelir

Turkcell, 2013 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, üçüncü çeyrekte gelirini bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre %8, yılın ilk 9 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 artırdı. Turkcell ayrıca tüm zamanların rekor “çeyrek” gelirine ulaşarak 2 milyar 981 milyon TL gelir elde etti.

Turkcell Teknoloji Blog‘da özel bir video yayınlayan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv şunları söyledi:

Bu büyümede; %39 oranında artan mobil internet gelirleri ve %36 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre %11 artışla 1,016 milyar TL, net kâr ise %22’lik artışla 699 milyon TL oldu. Turkcell, üçüncü çeyrekte artan yatırımlarla birlikte ilk dokuz ayda 1,004 milyar TL yatırım miktarına ulaştı. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kâr) ise bir önceki yıla göre %10 artışla 631 milyon TL oldu.

3 ayda 322 bin yeni abone kazandı

Turkcell Türkiye, 2013 yılının 3. çeyreğinde 322 bin yeni abone kazandı. Bu rakamla birlikte abone sayısı Türkiye’de 35 milyona ulaştı. Turkcell Grup’un 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71 milyon oldu.

Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU); %3,2 artarak 22,7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise %5,6 büyüyerek aylık 271,6 dakikaya ulaştı.

Akıllı telefon kullanıcısını 1 yılda 3 milyon artırdı

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda %39 oranında artarak üçüncü çeyrekte 385 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında; üçüncü çeyrekte %26’ya ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. Geçen yılın aynı döneminde 5,5 milyon olan akıllı telefon kullanıcısı, 3. çeyrekte 882 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlamasıyla 8,4 milyona ulaştı.

Böylece son 1 yıldaki artış 3 milyona yaklaştı. Turkcell, satışa yeni sunduğu Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor.

Turkcell Superonline ve Ukrayna life:) büyümeye devam ediyor

Turkcell’in rekor gelirinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda %27 büyüyerek 237 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 521 bin haneye taşıma başarısını gösterdi. Şirketin 3. çeyrek AVFÖK marjı ise %25,3 oldu.

Ukrayna operasyonu ise başarılı bölgesel büyüme stratejisi ile gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre ABD Doları bazında %12 artırarak 124 milyon dolara taşırken AVFÖK’ünü %20,5 yükseltme başarısı gösteren şirket, %30,8 AVFÖK marjı kaydetti. Şirketin aktif abone sayısı ise bir yılda 1,2 milyon artarak 9,4 milyon oldu.

:: Açıklanan rakamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Turkcell’den Rekor Gelir”

 1. ProRat` dedi ki:

  Turkcell kazık başka bir şey değil. Kazıklarla rekor kırdı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen CEO başarısı !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Daha da kazanamıyorlarsa canımızı alsınlar belki para eder.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  süperonlineleri süper ona laf yok ama mobilde kötü

 5. SDN Okuru dedi ki:

  20 Kilobayta 5 Lira. 1 Dakikaya 43.89 Kuruş İstiyorlar. Onlar Rekor kırmasın ben mi kırayım. t10 gibi ceset bir telefona 600 lira aldılar onlar kırmasında kim kırsın. 10 dklık yurt dışı konuşmasın 968 lira aldılar. onlar kırmasında ben mi kırayım hocam

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çünkü bizim için özelsiniz….. Yaw bu ülkede bu yeniyorsa daha çok götürür turkcell

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kaliteli ses teknolojisi internet hızımız iyi diye gerek konuşma sürelerini gerekse internet paketleri çok pahalı tutuyorlar tam 14 sene birfiil turkcell kullandım diğer oparatörlere geçme konusunda tereddütlerim vardı acaba sorun yaşarmıyım gerek internette ve konuşmada esnasında çekmez ama eskidenmiş gerçekten avea ya geçtim fatura tutarlarım azaldı ve internet data paketimi artık daha fazla kullanıyorum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  haram para yiyiyorlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Benden ve benim üstümden aldıkları her kuruş, haram olsun.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone, Avea ve Turkcell kullandım. En sonunda Turkcell’de karar kıldım. Evet çok pahalı, hatta bayağı pahalı ama hattımın kesildiğini hiç görmedim. Yine de Turkcell.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kaliteli hızlı 3g çekim gücü çok üstün turkcell in başarısı çok normal diğerleri çağın gerisinde çünkü 1.belli yani bu çok şaşılacak bir durum değil avea gibi adamı illet etmiyor çünkü turkcell kullanıyorum çok memnunum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Aveaya gectim kafam rahat. Turkcell sana yagmurlu günde 1 damla su yok

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Demek ki Turkcell bu yıl daha fazla insan öpmüş..

" Turkcell’den Rekor Gelir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den Rekor Gelir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den Rekor Gelir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "