Okunma

Türkiye 3G Araştırma Sonuçları


19 Mayıs 2009 Salı 08:28
Türkiye 3G Araştırma Sonuçları

GFK Türkiye‘nin, Ocak, Şubat ve Mart aylarında 16 ilde yaptığı 3G genişbant teknolojisi Omnibus araştırması, Türk halkının 3G ile ilgili bilgi düzeyinin arttığını gösterdi. 1312 kişilik bir denek grubu ile yapılan araştırmanın sonucuna göre; 3G’nin bilinirliği yılın ilk üç ayında artış trendini sürdürerek Mart ayında yüzde 77’ye ulaştı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Kayseri, Bursa, Balıkesir, Adana, Samsun, Gaziantep, Erzurum, Denizli, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Malatya’da Turkcell için yapılan araştırmada; yüzde  50 kadın, yüzde 50 erkek denek kullanıldı. Yaş ortalamasının 34 olduğu ankette katılımcıların yüzde14’ü AB grubu, yüzde 28’i C1, yüzde 58’i C2 ve DE gruplarını temsil etti. Eğitim durumu ise yüzde 36 ilkokul, yüzde  21 ortaokul, yüzde 27 lise, yüzde  15 üniversite olarak saptandı.  

Araştırma Sonuçları

  • Bilinirlik yüzde 77: Büyük şehirlerin dışında yaşayan nüfusun 3G konusunda bilgi sahibi olma oranı iki ay içinde yüzde 6 arttı. Aynı artış büyük şehirlerde yüzde 10 oldu ve 3G bilinirliği yüzde 70’ye ulaştı.
  • Algı, görüntülü görüşme: Tüketiciler 3G’yi açık ara görüntülü görüşme servisi ile hatırlıyor. Görüntülü görüşmeyi takiben, Mart döneminde cepten hızlı internet ve mobil internet bağlantısı Şubat ayına kıyasla daha yüksek oranla hatırlandı. 3G ile birlikte kullanılacak tüm servislerin bilinirliği Mart döneminde artış gösterdi.
  • 3G’yi TV ve Turkcell reklamları öğretti: 3G hakkında bilgi alma / fikir edinme konusunda en önemli kaynak televizyon oldu. 3G ile ilgili bilgilerin kaynağı olarak ikinci sırada Turkcell reklamları gösterildi
  • 3G’de akla gelen ilk marka, Turkcell: Kent genelinde 3G dile getirildiğinde ilk akla gelen marka yüzde 63 oranıyla Turkcell oldu.
  • Kent nüfusunun yüzde 61’i 3G kullanmak istiyor: Türkiye kent genelini temsil eden tüketicilerin yüzde 61’i 3G’yi kullanmayı düşündüklerini belirtti.


3G’de Herkes İhtiyacına Özel Bir Şey Bulacak

GFK Türkiye’nin Turkcell için yaptığı Omnibus araştırmasını değerlendiren Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, 3G genişbant teknolojisinin Türkiye’ye tanıtımında da lider olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Saral şöyle devam etti: “Türkiye‘nin her yerinde müşterilerimiz, Turkcell’den 3G’yi bekliyor. Her zaman olduğu gibi 3G döneminde de müşterilerimiz en iyi servisi, kaliteyi, kapsama alanını yine Turkcell’de bulacak. 3G’de herkesin ihtiyacına özel bir hizmet var. Tüm bu hizmetleri müşterilerimize uygun fiyatlarla sunacağız. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları şimdiden bu yeni döneme hazırlamak için 3G’li cihaz kampanyalarımızı sürdürüyoruz ve kampanyalarımızın gördüğü yoğun ilgiden memnuniyet duyuyoruz”.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Araştırma GFK Türkiye TR BUS Omnibus Araştırması kapsamında; Türkiye kent genelini temsil eden biçimde; Ocak ayında 1303, Şubat ayında 1324 ve Mart ayında 1312 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmada, pazar araştırmalarının en köklü yöntemlerinden biri olan; birden fazla müşterinin katılımıyla ve düzenli aralıklarla gerçekleştirilen Omnibus araştırma modeli kullanıldı. Araştırmada, Kentsel Türkiye’yi temsil eden 16 ilde 15 yaş ve üzeri tüketicilerle yüzyüze görüşüldü.

:: 3G sizin için ne ifade ediyor? Burada paylaşıyoruz.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Türkiye 3G Araştırma Sonuçları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Normal konuşmalarda Turkcell bir çok yerde tartışıldığı ve konuşulduğu üzere diğer operatörlerin önünde. Bunu bizzat diğer operatörleri kullanmış biri olarak çok rahat söyleyebiliyorum. 3G için de ihalede a tipi lisans alımıyla kalitesini ve en büyük olmanın sorumluluğunu gösterdi. Benim haberlerden falan izlediğim kadarıyla da Turkcell 3g altyapsının çalışmalarında bu işin bir numarası Ericsson ile işbirliğine girişti.

    sonuç itibariyleben acayip heyecanlıyım bu konuda, 3g müthiş bir olay olacak ve ben acayip güveniyorum Turkcell’e çünkü adamlar inanılmaz bir heves ve heyecanla giriştiler olaya en başından beri…

" Türkiye 3G Araştırma Sonuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye 3G Araştırma Sonuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye 3G Araştırma Sonuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "