Okunma

Türkiye 3G’den Ne Bekliyor


30 Temmuz 2009 Perşembe 09:26
Türkiye 3G’den Ne Bekliyor

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre kullanıcıların yüzde 92,2‘si 3G’nin ne olduğunu biliyor. 3G’yi duyan ancak bu teknolojinin detaylarını ve sağladığı faydaları bilmeyenlerin oranı ise yüzde 7,60‘ta kalıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 97,54‘ünün ise evinde internet bağlantısı bulunuyor. Buna rağmen cep telefonundan internete bağlanan kullanıcıların oranının da yüksek olduğu (yüzde 63,24) görülüyor. Hattında tanımlı limitli ya da limitsiz internet paketi olan kullanıcıların oranı ise yüzde 43,74.

Mobil İnternet Kullanımı Araştırması, kullanıcıların 3G’yi ‘hızlı mobil internet’ ile özdeşleştirdiğini gösteriyor. Katılımcıların yüzde 54,62’si 3G teknolojisinin mobil internete hız kazandıracağını düşünürken, yüzde 40,66’lık bir bölüm 3G’yi tüm yeni nesil uygulamalar kapsamında değerlendiriyor.

Görüntülü konuşma yapmayı düşünmeyenlerin oranı yüzde 38,60

3G‘nin hızlı internet bağlantısı sağlaması halinde mobil internet kullanımını artıracağını söyleyenler ise yüzde 57,49’luk bir kesimi oluşturuyor. Yüzde 34,70’lik bir kesim ise mobil internet kullanımının artmasının ücret tarifesine bağlı olduğunu ifade ediyor. Cep telefonu üzerinden görüntülü konuşma yapmak isteyenlerin oranı yüzde 21,77 olarak saptanırken, bu servisten yararlanmasının ücret tarifesine bağlı olduğunu dile getirenler yüzde 35,11‘lik bir kesimi oluşturuyor.

Araştırmadan elde edilen diğer sonuçlar şöyle:
• Katılımcıların yüzde 78,64’ü cep telefonundan Google’a, yüzde 56,88’i Facebook’a, yüzde 35,73’ü de Youtube’a girmiş.
• Yüzde 63,86’lık bir kesim ise bugüne kadar cep telefonundan hiç Youtube’a girmemiş.
• Katılımcıların yüzde 60,78’i cep telefonundan herhangi bir haber sitesine girmiş.
• Herhangi bir video sitesine girenlerin oranı yüzde 37,78.
• Cep telefonundan bankacılık işlemi yapan katılımcıların oranı yüzde 42,51.
• Bugüne kadar en az bir kere SMS ile ödeme yapan katılımcılar yüzde 17,45’lik bir kesimi oluşturuyor.
• Bugüne kadar en az bir kere cep telefonundan bilgisayarını internete bağlayan kullanıcıların oranı yüzde 43,74.
• Araştırmaya katılanların yüzde 49,49’u akıllı bir telefon ya da cep bilgisayarı kullanıyor.

:: Sizin beklentiniz nedir?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türkiye 3G’den Ne Bekliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telekomun devreden çıkartılması gerekir artık. Ha gayret GSM firmaları. Şu telefon hatlarını bir iptal ettirelim. Yardım edin bize.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  En güzeli TTNETin yeni adsl paketlerini kullanmak! Hem 8 megabite kadar hızlanabiliyorsun, hem de sınırsız pakete üye olup istediğin kadar indirebiliyorsun. İlla mobil internet istiyorsanız TTNETin USB modemiyle de bağlanabilirsiniz……

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Beklentim açıkçası evdeki adsl den daha yüksek bir hız ,umarım aratmaz …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ttnet e rakip olmasını

" Türkiye 3G’den Ne Bekliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye 3G’den Ne Bekliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye 3G’den Ne Bekliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "