Türkiye, 4.5G’ye Hızlı Adapte Oldu


22 Haziran 2016 Çarşamba 11:45
Türkiye, 4.5G’ye Hızlı Adapte Oldu

Türkiye’nin 26 şehrinde 1,500 kullanıcıyla yapılan araştırmada, akıllı telefon kullanımında son iki senedeki değişim, kullanıcıların 4.5G hakkındaki düşünceleri ve müşteri memnuniyeti konularını mercek altına alındı.

Akıllı telefon mobil internet kullanıcıları son iki seneye kıyasla mobil servisleri daha yüksek sıklıkta kullanıyor. 2014’te mobilden anlık mesajlaşma servislerini kullananların yüzde 67’si her gün kullanım yaparken, 2016’da bu rakam yüzde 80e ulaştı. Benzer şekilde, sosyal ağ kullanımı ise yüzde 73’ten 79’a, internette dolaşma ise yüzde 59’dan 72 seviyelerine çıktı.

Günlük olarak sosyal ağ kullanımı, anlık mesajlaşma, internetten müzik dinleme ve video izleme oranlarıyla Türkiye; Amerika, İngiltere, Almanya, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkeleri geride bırakıyor. 2014 senesindeki çalışmada da sosyal medya ve anlık mesajlaşmadaki bu liderlik dikkati çekmişti.

Kullanıcılar 4.5G’ye geçmek istiyor!

4.5G’ye geçiş yapmak isteyen kullanıcıların ana motivasyonları daha geniş kapsama ile kesintisiz bağlantı (yüzde 37), yeni teknolojiye duyulan ilgi (yüzde 35), kırsal alanda daha iyi kapsayacağı düşüncesi ve sosyal medyaya resim yükleme hızındaki yavaşlık (yüzde 33) olarak öne çıkıyor.

16-06/22/45.jpg

4.5G kullanmak istemeyenlerin ise çeşitli nedenleri bulunuyor. Örneğin, bu kullanıcıların yüzde 44’ü 3G’den farklı olmayacağı düşüncesine sahipken, yüzde 41’i, 3G’nin kendilerine yeterli olduğunu düşünüyor. Mobil veriye ödenen faturaların artması endişesi (yüzde 37) ise diğer önemli sebepler arasında.

Kullanıcılar, Facebook, Instagram vb. uluslararası markalar ile mobilden servis deneyimini geliştirmek için işbirliği yapan bir 4.5G operatörünü, benzer yerel servisler ile işbirliği geliştiren operatörlere göre daha fazla tercih edeceğini iletiyor.

Kullanıcıların operatörlere ilişkin müşteri memnuniyeti son iki senede 3 puan artarak yüzde 68 seviyesine ulaştı. Bu oran İstanbul, Ankara, İzmir’de yüzde 77 iken, diğer şehirlerde yüzde 51 seviyelerinde gözlemleniyor.

Akıllı telefon kullanıcıları arasında, daha fazla sayıda uygulama ve servis kullananların memnuniyet skoru daha yüksek seviyede. Diğer bir anlatımla akıllı telefon üzerinden her gün 9’dan fazla uygulamayı birkaç kez kullananların yüzde 83’ü operatörlerinden memnun, buna karşılık üç veya daha az uygulama kullananların memnuniyeti yüzde 59 seviyesinde bulunuyor.

16-06/22/4-5-g-uyumlu-telefon.jpg

Hız, kapsama gibi performans kriterlerinin kullanıcı memnuniyetine olan etkisi halen büyük olmakla birlikte (2016’da genel memnuniyete yüzde 40 oranında etki); müşteri hizmetleri, paranın karşılığını almak ve ilk satın alma süreci gibi farklı hizmet kriterlerinin etkisi son iki senede yüzde 42’den yüzde 60’a yükseldi.

Özellikle müşteri hizmetleri tarafında geliştirme alanları bulunuyor. Çalışanların bilgi birikimi ve şikâyet çözüm süresi konusunda, diğer şehirlerde yaşayan kullanıcılara oranla ilk 3 büyük şehirde yaşayanlar müşteri hizmetlerinden daha memnun olduğunu belirtiyor.

Akıllı telefon mobil internet kullanıcılarının yüzde 40’ı veri hızı ve kapsama gibi alanlarda son iki seneye göre iyileşme olduğuna işaret ediyor; fakat halen bazı gelişim alanları bulunuyor. Türkiye genelinde kullanıcıların yüzde 20’si, ilk 3 büyük şehirde yüzde 14’ü, diğer şehirlerde ise yüzde 31’i günde beş kez veya daha fazla ses ve veri bağlantı sorunu yaşadığını ifade ediyor. Büyük şehirler dışında performans arttırma konusunda gelişim alanı mevcut.

Performansı değerlendirirken kullanıcıların yarısı WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden dosya transfer hızını ana kriter olarak kabul ediyor. Kullanıcıların yaklaşık 40’ı ise performansı değerlendirirken videonun yükleme süresi, internet aramalarında ses ve görüntü netliği, uygulama indirme süresi ya da sosyal medyaya fotoğraf yükleme süresine bakıyor.

:: 4.5G’yi sevdiniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Türkiye, 4.5G’ye Hızlı Adapte Oldu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  valla ben aşırı memnunum..sırf instagramdaki hızlı gezinti için geçilir veya youtube videolarını yüksek kalitede izleyebilmek için

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk telekom ve s6 istanbul da 4.5g yi desteklemiyor var ama bir ise yaramıyor 4.5g ile görüntülu konuşma da yok..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk telekom ve s6 istanbul da 4.5g yi desteklemiyor var ama bir ise yaramıyor 4.5g ile görüntülu konuşma da yok..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yemin ederim eski internet daha hızlıydı
  Simdi indirme hızı wifiden 2 mb yi geçmiyor – Vodafone

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazıları çok şarj ve data yiyor diye geçmedi

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  3G heryerde olmadığı halde 4.5g nasıl kullanalım. 3G de indirme hızı max 1 mb yükleme de aynı, şimdilik böyle olsa idarelik iş***** ne zaman limitsiz ve uygun fiyata olursa o zaman 3-4-5 G lerin bir anlamı ***** enucuz tarife 1 gb limitsiz faturalı hat kullanıyorum. Bence şuanki durum bö***** Can…………….

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  ortalama hiz 20mbps yani evlere ulaşan merkeze yakın yerlerde 83mbps ye kadar çıkıyor Turkcell

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne zaman kıtalar 100gb a gelir ne zaman piller 10/15 gün dayanır ben o zaman 4.5g kullanırım benim çevremde ki insanların bazıları deneme di bile hiç bir işe yaramaz şimdilik zarardan başka

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  En fazla 254 mbps indirme gördüm

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5 geçmeyipte gurur duyan arkadaşlar siz gidin 3310 kullanın.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5g ye gerek yokmuş hadi ya ciddi misin sen

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G bazı noktalarda hakikaten kendini belli ediyor ama şehir merkezinde bile bazen sinyalsiz kaldığımız da oluyor.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  ortalama bağlantı hızı kaç Mbps olduğunu neden yazamıyorsunuz ?

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  vodafone kulanıyorum eğer paketim biterse mobil verimi kesmiyor hemen saniyeler içinde bakiye sıfırlanıyor

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ordu da 4g çarşıda ufak bi yerde çekiyor sadece. Pek etkisini göremedik

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ericsson'a ait olduğuna dair referans verseydiniz bari 🙁

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ki zaten 3g zor çekiyor sivasta

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Çekmedikten sonra illa büyük şehirdemi yaşıycaz sivasta şehrin ortasında çekmiyorki arkadaş bi faydası yok

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell ve vodafone da yeni 4.5g uyumlu kart alan ve telefonu 4.5g uyumlu olan abonelerin mobil internet paketi olmadığına hattındaki bakiye sıfıra düşüyor. Bakiye iadesi kesinlikle yapılmıyor. Müşteri hizmetleri ise Sorunun genel olduğu belirtilip, hatta yükleme yapılmaması söylüyor. yorum sizin hattımda tl kalmadı telefonu kullanamıyorum bakiyede yükleyemiyorum direk sıfırlıyor hattım vodafone

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  İstanbul,un dahi

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  kuzey ege de yaşıyorum, burda hiç bi yerde sağlıklı çalışmıyo. ayrıca bozcaada ve gökçeadada da çalışmıyo. eğer bahsettiğiniz; izmir, ankara, istanbul gibi büyük şehirlerse, istanbul fatih için de öyle çok muazzam bi fark yoktu 3g-4g arası. yani nasıl habwr yapıyosunuz anlamıyorum. kopyala yapıştırı bırakın arkadaş. gerçeklere dönün.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bisey indircegim zaman 4.5 g açıyorum saniyeler icindie indiriyor saten kapatın 2g gidiyorum şarjı fazla bitmesini diye

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G ye gecmedim gecmeyi de dusunmuyorum

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  halen 3g ile devam ediyorum. inanın sadece reklamda ***** ben şahsen 3g ile daha iyi sonuçlar alıyorum ist çeşitli semtlerinde test ettim 3g çekim olarak daha iyi 4.5 g sadece reklam

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  3g gayet iyi şuan 4.5 ye gerek yok internet mi dayanır ona

" Türkiye, 4.5G’ye Hızlı Adapte Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye, 4.5G’ye Hızlı Adapte Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye, 4.5G’ye Hızlı Adapte Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!